Glavna pitanja o baštovanstvu vezana su za to koji su uzroci problema sa biljkama, a često se odnose na probleme sa zemljištem i okolinom, kao i štetočine, insekte i posledice njihovih aktivnosti.
Iako su mnogi problemi povezani sa insektima i bolestima, čini se da je većina problema takođe i ekološke prirode, pitanja nege, posebno zimi. Kućne biljke su sve hibridne ili vrste biljaka koje rastu samoniklo negde u svetu. Usklađivanje sa okruženjem kakvo je ono u kojem je biljka nastala i jeste neki recept za najbolji uspeh. Možda nije moguće uvek da se ispuni svaki kriterijum za biljku, ali svaki korak i trud mogu napraviti veliku razliku.
Uzroci problema sa biljkama-3 glavna faktora kod zdravlja biljaka
Žutilo i opadanje listova
Gubitak listova ili žutilo često je uzrokovano nedostatkom vlage. Većina sobnih biljaka najbolje uspeva sa relativnom vlažnošću između 50% i 70%. Biljke same stvaraju određenu količinu vlage kroz svoje lišće, iz zemlje, pa čak i saksije ako su porozne.
Što više biljaka imate u prostoriji, to će biti veća vlažnost, a što su biljke bliže zajedno, više će moći da koriste jedna drugoj. Postavljanje saksija na ležište od sitnog šljunka i šljunka u plitkom poslužavniku će vam omogućiti da dodate vodu u poslužavnik, podižući vlažnost bez natapanja. Postavljanje posuda napunjenih vodom po prostoriji takođe će značajno povećati vlažnost.
Vetrenje prostorije za negu biljaka
Biljke treba da dišu i uživaju u svežem vazduhu, baš kao i svi mi. Lagano kretanje vazduha često može da utiče na rast i zdravlje biljaka.
Nekoliko biljaka može da pati kada rastu u prisustvu prirodnog ili ugljenog gasa. Efekti toplote mogu sda utiču na uspeh cvetanja ili dovedu i do potpunog gubitka listova.
Razgovor sa biljkama-mit ili istina
Da li ikada razgovarate sa svojim biljkama? Iako teško da nas razumeju, činjenica jeste da biljke udišu CO2 koji mi izdišemo, a one zauzvrat izdišu kiseonik koji nam je potreban.
Mogući uzroci problema sa biljkama: 35 mogućih izazova kod nege biljaka
Kada je reč o tome koji su uzroci problema sa biljkama i mogućim uzrocima istih kod nege biljaka, evo nekoliko potencijalnih objašnjenja.
- Rubovi listova smeđi i osušeni: Temperatura je previsoka: Premestite biljku na hladnije mesto. Možda je i nedostatak vlage: Postavite biljku na plitku, šljunkovitu posudu sa vodom.
- Smeđi vrhovi listova ili ivice listova: Nedostatak vlage, postavite biljku na plitku, šljunkovitu posudu sa vodom.
- Tragovi od đubriva: Možda će biti potrebno ispiranje ili presađivanje biljke sa svežom zemljom.
- Loš kvalitet vode (hlor, fluor, soli, itd.): Ostavite vodu da stoji 24 sata pre upotrebe.
- Nedostatak ili netačne komponente đubriva: Uvek pratite uputstva. Naprskajte oštećenja od insekticida, ulja, materijala za sjaj listova. Operite lišće čistom vodom i mekom krpom
- Netačan pH zemljišta: Testirajte i prilagodite pH zemljišta ili presadite biljku. Nedostatak gvožđa može nastati kada je pH tla previsok (alkalan). Nedostatak magnezijuma može nastati kada je pH tla prenizak (kiseo).
- Zagađivači u vazduhu: Isparenja iz gasova, hemikalija itd.
- Brza defolijacija: Brze promene temperature ili svetlosti. Da li je biljka premeštena na novu lokaciju?
- Moguće prekomerno zalivanje: Proverite da li je koren oštećen ili postoji trulež.
- Zalivanje: Obezbedite dovoljno vode da podrži puno lišće.
- Postepena defolijacija (donji listovi postaju žuti i opadaju): Moguće prekomerno zalivanje, proverite da li je koren oštećen ili postoji trulež.
- Nedovoljno osvetljenja: Premestite biljku na svetlije mesto.
- Oštećenja od spreja ili pare usled tečnosti za čišćenje
- Moguće oštećenje lisnih uši ili grinja
- Pegavo lišće: Moguće prekomerno zalivanje, proverite koren.
- Opekotine od sunca: Previše direktnog sunca
- Hladna voda na lišću: Koristite vodu sobne temperature za zalivanje ili prskanje.
- Gljivična infekcija: Naročito moguća ako su biljke u veoma vlažnim uslovima.
- Lišće je bledo i slabo izgleda: Nedovoljno osvetljenja, premestite biljku na svetlije mesto. Zalivanje: Obezbedite dovoljno vode da podrži puno sazrelo lišće.
- Nedostatak dovoljne vlage: Postavite biljku na plitku, šljunkovitu posudu sa vodom.
- Novo lišće je malo, bledo i vretenasto: Nedovoljno osvetljenja, premestite biljku na svetlije mesto.
- Listovi požuteli između vena (žile ostaju zelene): Netačan pH zemljišta, testirajte i prilagodite pH zemljišta ili presadite biljku.
- Neuspeh biljke da cveta: Nedovoljno osvetljenja, premestite biljku na svetlije mesto.
- Cvetni pupoljci padaju pre otvaranja: Temperaturne fluktuacije,izlaganje toploj ili hladnoj promaji.
- Srebrne ili crvene mrlje na lišću: Opekotine od sunca, previše direktnog sunca.
- Cela biljka je uvenula: proverite zalivanje, đubrivo, temperature, mraz…
- Zakržljale biljke: proverite zalivanje, đubrivo, temperature, mraz…
- Male bele mrlje na listovima: uglavnom uzrokovane paukovim grinjama.
- Mase poput pamuka na listovima i stabljikama (okrugle ili ovalne izbočine prekrivene pamukom): Brašnaste bube
- Lepljive tačke na lišću: Prvenstveno uzrokovane lisnim vašima
- Male smeđe izbočine na stabljikama ili lišću: Ljuskasti insekti
- Nejasna, siva buđ koja prekriva cveće, lišće i stabljike: Botritis (gljivična bolest obično uzrokovana mrtvim listovima i istrošenim cvetovima koji se ostavljaju na biljci), višak vlažnosti, loša ventilacija.
- Opšte opadanje cele biljke: Trulež krune, stabljike ili korena (obično uzrokovano prekomernim zalivanjem, posebno tokom zimskih meseci kada su biljke u stanju mirovanja i ne treba im mnogo vlage).
- Smeđe ili žute mrlje na listovima: Gljive koje se obično razvijaju kada se dozvoli da voda ostane na listovima. Hladna voda takođe može biti uzrok mrlja. Za prskanje i zalivanje koristite vodu sobne temperature i proverite da li se lišće osušilo pre noći.
- Plesan: Pepelnica je gljivična bolest koja se prenosi vazduhom. (Afričke ljubičice i begonije su posebno podložne).
Ljubav prema biljkama jeste ono što će pre svega doprineti tome da se dobro upoznate sa svojim biljkama i obezbedite im uslove koji su im neophodni kako bi napredovale i bujale.
Izvor: The Garden Helper
Komentari