2023. godina je bila možda i najteža godina za proizvodnju voća u Srbiji u poslednjih 20. Vremenske nepogode, česte kiše, učinile su da protekla godina bude jako povoljna za bolesti i štetočine, što je voćarima samo dodatno otežavalo već tešku situaciju. Razgovarali smo sa dipl.inž. Marijom Kolundžijom o srpskom voćarstvu, a posebno o taktikama koje bi voćarima mogle da pomognu da se oporave od izuzetno nepovoljne sezone.
Kakva je situacija u srpskom voćarstvu?
Upitali smo našu sagovornicu, kako teški uslovi za proizvodnju u kombinaciji sa problemima na tržištu, tačnije sa plasmanom robe utiču na interesovanje ljudi da opstanu u ovom poslu, da nastave da se bave voćarstvom. Kako Kolundžija navodi, interesovanje za voćarstvo je očekivano palo u poslednje dve godine.
Možda vas zanima
Pre svega, postoje problemi na tržištu, to jest u prometu viška robe iz Srbije. Rusija, kao jedna od važnijih zemalja koje uvoze naše voće, trenutno ne povlači velike količine, što je posledica situacije u kojoj se zemlja nalazi, a koja je izazvana ratom sa Ukrajinom.
Sa druge strane, otvaraju se nova tržišta za srpsko voće, kao što je Saudisjka Arabija. Međutim, kako naša sagovornica trvdi, i tu su se javili problemi u poslednjih mesec dana, a sve zgob zatvaranja Sueckog kanala. Usled toga, roba mnogo duže putuje, što značajno povećava troškove transporta. U ovakvim situacijama, proizvođačima se nudi cena koja je znatno niža.
,,Srbija je zemlja bogom dana za voćarstvo”, tvrdi Kolundžija. Tereni, povoljna klima, korišćenje savremenih tehnologija, kao i mnogi drugi faktori, utiču na to da voćarstvo u Srbiji ima veliki potencijal.
Međutim, naša sagovornica tvrdi da uprkos tome, ne uspevamo da nađemo svoje mesto u pogledu tržišta, tačnije plasmana voća. Po njenom mišljenju, razlozi za to su vrlo prosti – Evropska Unija ima svoju sopstvenu proizvodnju (pre svega Italija i Poljska), te smo mi u situaciji da plasiramo robu na to tržište samo kada kod njih sezona nije dobra.
U poslednih pet godina, situacije je veoma teška u proizvodnji jabuka. Tržište se smanjilo, jabuku je veoma teško prodati, svi inputi su poskupeli više od 100%, a proizvođači pak lutaju, pokušavajući da uzgajaju sorte koje imaju često manje šanse za plasman.
U kom pravcu će ići voćarstvo u Srbiji?
Na ovo pitanje, Kolundžija odgovara konkretnim apelom. Pre svega, država mora da sačuva proizvodnju voća, da nađe neki način da zaštiti voćarstvo. Reč je o porodičnim gazdinstvima koja zapošljavaju po dve, tri generacije u porodici.
,,Voćari se dave. Oni su već debelo pod vodom. Hajde da nađemo način da im makar jednu malu slamčicu izbacimo vazduha, da udahnu. Država treba da nađe način, samo da damo godinu, dve proizvođačima i ja sam sigurna, za dve godine, kada budemo ponovo pričali, da će se situacija u voćarstvu promeniti”, zaključuje Kolundžija.
Komentari