Robot berač JAGODA – inovativno rešenje za manjak radne snage

Robot berač JAGODA – inovativno rešenje za manjak radne snage

Univerzitet u Eseksu (UK) sarađuje sa svetski poznatim proizvođačima džema, Vilkin & Sons, na testiranju robota koji mogu da beru i pakuju jagode za nekoliko sekundi i koji koštaju samo delić cene tradicionalne tehnologije.

Robot berač jagoda

Ovaj najnoviji projekat, finansiran od strane vodećeg programa za inovacije u poljoprivredi Britanskog odeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja, omogućio je jeftinom robotu da bere jagode sa jedne od vertikalnih farmi Vilkins & Sons u Tiptriju.

Robot, koji može da ubere jagodu za samo 2,5 sekunde, zasnovan je na prethodnom prototipu koji je uspešno testiran u poslednje dve sezone. Modularna arhitektura se lako može prilagoditi drugim kulturama – sa probnim robotima koji su planirani kasnije u projektu sa lukom, paradajzom i zelenom salatom.

Dr Višvanatan Mohan i profesor Klaus Mekdonald-Majer, obojica iz Eseksove škole računarskih nauka i elektronskog inženjerstva, pomogli su u dizajniranju i izgradnji robota. Dr Mohan je rekao: „Kroz ovaj projekat želimo da transformišemo način na koji se hrana efikasno uzgaja korišćenjem robotike i veštačke inteligencije, i učinimo najsavremenije tehnologije agro-robotike dostupnim svima.

AI: Ovaj ROBOT na solarni pogon PLEVI USEVE koristeći veštačku inteligenciju

Čak i ako manje farme i preduzeća mogu da priušte robota, potrebna vam je čitava flota njih da biste napravili razliku, tako da je od vitalnog značaja da pronađemo isplative alternative za pomoć poljoprivrednoj industriji. U isto vreme robotika menja igru kako bi se uhvatila u koštac sa nekim od kritičnih izazova sa kojima se suočavamo – bezbednost hrane, bezbednost radne snage, klima i energija.”

Robot berač jagoda – tajna je u ruci

Prototip može da bere jagode pomoću robotske ruke, pre nego što svaku izmeri i stavi u pakovanje. Nadamo se da će projekat ne samo smanjiti ponavljajući, radno intenzivan proces berbe useva, već će i produžiti vek trajanja proizvoda ubrzavanjem procesa pakovanja.

Postojeći roboti za branje useva koštaju u proseku oko 150.000 funti, ali ako projekat uspe, novi prototip koštaće oko 10.000 funti.


Vladin vodeći program za inovacije u poljoprivredi ima za cilj da podrži ambiciozne projekte za transformaciju produktivnosti i unapređenje ekološke održivosti u poljoprivrednim i hortikulturnim sektorima Engleske, dok sektore vodi ka neto nuli.

Izvor: Future Farming

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica