Rasadnik bezvirusnih sadnica jagoda u Holandiji

Rasadnik bezvirusnih sadnica jagoda u Holandiji

U matičnjaku rasadnika Rapo iz Holandije godišnje se proizvede oko 50 miliona vrhunskih bezvirusnih sadnica jagoda. Neke od njih završe i u našoj zemlji. Zato pogledajte na koji način se one gaje do tada!

 

Verner Rapo iz Rapo rasadnika kaže: „Mi proizvodimo 25 različitih sorti jagoda. One su namenjene proizvođačima sa različitih klimatskih podneblja. Naš matičnjak prostire se na oko 120 hektara, a dovoljno vlage i peskovito zemlište stavljaju nas na posebnu poziciju među proizvođačima jagoda. Uz to, nikada ne podižemo matičnjak dva puta na istoj parceli“.

„Pre nego što počnemo sa podizanjem matičnjaka vrši se priprema zemljišta za njega. Proverava se sadržaj hranljivih materija, prisustvo nematoda – valjkastih crva i drugo. Ukoliko je potrebno, vršimo i dosejavanje kadife, koju inače gajimo kao predusev jer ona odlično dezinfikuje zemljište.”

Jagode - ©Agromedia

Sve analize, s obzirom na to da imamo sertifikat za takozvane ekstra elitne biljke, vrši naša fitosanirana služba. Ako sa zemljištem nema problema, sadnja počinje u martu mesecu. Sadimo po 20.000 biljaka po hektaru, a zatim se prekrivaju folijom da bi lakše i brže napredovale.”

„Nakon sadnje uklanjamo cvetove jer ne želimo da oni uspore rast biljaka i dobijanje novih živića. Na taj način prve živiće dobijemo nakon 6 nedelja. Sadnja i uklanjanje cvetova je poluautomatizovano, jer za te poslove imamo specijalne mašine.”

Najatraktivnije sorte jagoda prodaju se već u decembru. Zato, ko želi da ih kupi, mora već od polovine oktobra i tokom novembra da se interesuje i rezerviše ih avansom od 30%.


Kada je reč o takozvanoj žetvi kod jagoda, prva sezona počinje krajem avgusta kada na tržište plasiramo sveže živiće. Njih u Holandiji mnogi koriste za doškolovavanje biljaka. U drugoj sezoni, nešto kasnije, skidamo sveže živiće za evropska i južno-afrička tržišta, kao što su tržišta Maroka, Španije i druga. Treća sezona nastupa kada počne skidanje frigo živića i tada se vrši sortiranje živića na kategorije: A, A+ i druge. Njihovu isporuku vršimo od polovine marta do kraja jula meseca.”

Rapo je i jedan od suvlasnika selekcionarske kuće Freš Forvard jer želimo da imamo sopstvene sorte i da budemo prvi na tržištu sa novim i zanimljivim sortimentom. Kada je reč o prinosu po hektaru, on zavisi od sorte, ali može da se kreće od 200.000 do 500.000 živića po hektaru.”

Jagode - ©Agromedia


Inspektori iz naše fitosanitane inspekcije svake godine obilaze naše imanje po 4 do 5 puta. Kontrola se vrši i u tunelima, za neke druge kategorije biljaka. Inspektori proveravaju sortnu čistoću, prisustvo insekata, bolesti i nematoda. Pre sadnje vršimo i tretman CO2, što retko ko radi.”

U Srbiji imamo odličnu saradnju sa firmom ATP Irigejšn iz Beograda koja snabdeva voćare u Srbiji ovim visoko kvalitetnim sadnicama jagode“, dodaje Rapo.


Kada je reč o prinosu po hektaru, on zavisi od sorte, ali može da se kreće od 200.000 do 500.000 živića po hektaru

Mile Radisavljević iz firme ATP Irigejšn kaže: „Verujem da su naši proizvođači jagoda spoznali kako se ozbiljno pristupa ovom poslu. U Freš forvardu smo videli sa koliko se pažnje ispituje stvaranje sorti jagoda i kako se dobijaju bezvirusne sadnice, a u rasadniku Rapo videli smo i koliko se vodi računa o samom zemljištu za gajenje jagoda. Kada se sve to sabere, zaista se dobije jedna vrhunska sadnica jagode, koja neće imati u sebi viruse, što će obezbediti prinos veći za 15 do 20%“.

„Rekao bih još da najatraktivnije sorte jagoda budu prodate već u decembru. Zato, ko želi da ih kupi, mora već od polovine oktobra i tokom novembra da se interesuje i rezerviše ih avansom od nekih 30%. Ostatak se isplaćuje pred isporuku u februaru mesecu. Te sadnice u Srbiju stižu polovinom marta.”

Verner Rapo, Rapo rasadnik - ©Agromedia

„Na kraju, pokazali smo već do sada da je prolećna sadnja veoma isplativa, jer sadite jagodu kada joj jeste vreme, pa imate gotovo stopostotan prijem. Ona počinje da rađa krajem sedme i početkom osme nedelje, a prinos je na nivou nekih 50 do 60% ulaganja u plantažu.”

Uz to, naša firma pomaže svojim kupcima i saradnicima i dajemo im savete o ovakvom vidu gajenja jagoda, agrotehnici i slično. Imamo i mašine koje rade bankove, folije, sisteme za navodnjavanje, kompletnu tehnologiju ishrane i zaštite tokom vegetacije, od sadnje do berbe“, dodaje Mile. 

Sagovornici:
Verner Rapo, Rapo rasadnik
Mile Radisavljević iz kompanije ATP Irigejšn
 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica