U sezoni berbe u hladnjači zemljoradničke zadruge „Slankamenka“ bilo je smešteno oko 2400 tona jabuka. Najveći deo izvezen je u Rusiju po ceni od 90 dinara po kilogramu.
„Cena je i prošle godine bila slična kao i ove godine. Ali s obzirom da je dosta skromniji rod u odnosu na ranije godine, to je samo cena koja daje mali impuls proizvođačima da preguraju lošu godinu“, rekao je Zoran Kituljić iz zemljoradničke zadruge „Slankamenka“.
Možda vas zanima
Za rusko tržište najviše se izvozi jabuka sorte Ajdared.
„Ajdared je jabuka koja tokom višemesečnog skladištenja najviše sačuva svežinu, zato je najviše traže na ruskom tržištu. Svedoci smo i da se klimatske promene dešavaju kako u svetu, tako i kod nas, moram da kažem da će u narednom periodu morati malo više da se radi na promeni asortimenta pogotovo na nekim klonovima postojećih vrsta jabuka“, kaže Zoran Kituljić.
Područje novog Slankamena i okoline ima dugu tradiciju gajenja voća, kao i vinove loze. Voćnjaci se prostiru na južnim padinama Fruške gore na nadmorskoj visini od 140 do 225 m, i nalaze se na ušću reka Dunava i Tise, što zajedno daje idealne uslove za uzgajanje voća. Još uvek se podižu novi zasadi.
„Radi se na novim sortimentima, prati se podizanje mreža, voda je dosta duboko i nema je dovoljno, navodnjavanje je najveći problem u Slankamenu“, objasnio je Kituljić.
Dragoljub Milovanović se voćarstvom bavi više od 20 godina, na 10 hektara u Slankamenu gaji jabuke, breksve, nektarine, kruške, trešnje, od ove godine i lubenice.
„Kombinujem voćne vrste tako da imam tokom čitave godine prilive sredstava, jer su rashodi veliki i potrebno je dosta novca. Ove godine nije bilo problema sa prodajom i nije bila loša cena, ali je oko 40 odsto smanjen prinos. Sadimo i neke nove sorte, uglavnom klonove na naše već postojeće, sadimo i fudži, galu, king roat. Ljudi još uvek sade i deo ajdareda jer je naša proizvodnja orjentisana na rusko tržište, ali deo se izdvaja na nove sorte jer se nadaju ulasku Srbije u Evropsku uniju“, objasnio je Dragoljub Milovanović.
Evropski put Srbije ima i usponove i padove, iako gaje i neke nove sorte, pitanje je da li će tamo stići. Gotovo kompletan rod ajdareda izvozi se u Rusiju i to je jabuka od koje se u ovom kraju živi. Dragoljub kaže i da očekuje dobar rod u novoj sezoni uprkos tome što su neka od stabala poklekla posle prošlogodišnje suše.
Sagovornici:
Zoran Kituljić, Zemljoradnička zadruga “Slankamenka”
Dragoljub Milovanović, voćar iz Slankamena
Komentari