Poznato je da nisu sve vrste voćaka jednako otporne na niske temperature tokom zime. Zimski mrazevi od minus 16 nanose štete orahu, na minus 25 stradaju kajsija i šljiva, a višnja može da podnese temperature i do minus 40 stepeni.
Voćke tokom zime mogu biti izložene manjoj ili većoj opasnosti od mraza. Usled niskih temperatura ponekad može doći i do potpunog smrzavanja stabla voćke. Pojedina tkiva voćaka nisu jednako otporna na mrazeve, što je već određeno anatomskim karakteristikama, rezervama hrane koju sadrže i slično. U periodu mirovanja najotpornije je mlado, zatim staro drvo, pa kora, a najmanje otporna na mrazeve je srž.
Možda vas zanima
Najvažniji koraci pri orezivanju jabuke!
Ni svi organi nisu jednako osetljivi na niske temperature. Nadzemni organi često mogu dobro da podnesu jake mrazeve i do minus 35 °C, dok koren strada već na minus 9 do minus 10 °C. Cvetovi, koji stradaju već pri temperaturi od minus 2 do 1,5 °C, mnogo su osetljiviji od listova i drveta.
Koliko niske temperature voćke mogu da podnesu zavisi i od mnogih drugih činilaca, pre svega od toga koliko su pripremljene ušle u zimu.
S obzirom na to da je ove zime bilo dosta dana sa izuzetno niskim temperaturama, prve procene šteta moći će da se urade tek nakon otopljavanja, verovatno posle februara.
Zaštitite vaše sadnice starom roletnom!
Potpuna slika stanja u voćnjacima dobiće se nakon kretanja vegetacije. Voćari bi trebalo da budu oprezni na onim lokalitetima gde su izmerene temperature ispod minus 20 stepeni.
Preporuka je da se rezidba u voćnjacima na tom području, ako još nije urađena, i ne radi dok se ne utvrdi procena eventualnih šteta od zimskih mrazeva.
Komentari