Pravilno gajenje jagode u zimskim mesecima

Pravilno gajenje jagode u zimskim mesecima

Postoje različite vrste biljaka koje se kod nas mogu gajiti u baštama i vrtovima. Ipak, najčešće su one koje pored lepih, dekorativnih cvetova imaju i plodove. Jedna takva je i jagoda. Zato, ukoliko imate ovu voćku, obavezno je tokom zime pravilno sačuvajte.

Plodove mnogih stalnorađajućih sorti jagode možemo brati po nekoliko meseci godišnje. Ipak, i jagodu bi, kao i svaku drugu biljku, trebalo pravilno negovati i sačuvati od spoljašnjih neprijatelja, naročito u toku zime. Zato nam je naš stručni saradnik, diplomirani inženjer Vladimir Milutinović, rekao kako bi u zimskom periodu pravilno trebalo da čuvamo jagode.

„Jagoda se kod nas gaji kao baštenska biljka, ali ukoliko se odlučimo za gajenje stalnorađajućih sorti na balkonu ili na terasi, u saksijama, možemo imati plodove tokom cele godine. Uz to, duge hladne noći u zimskim mesecima uopšte ne smetaju divljoj jagodi.“

„Ova voćka može da se gaji veoma jednostavno. Trebalo bi da biljke posadimo u jednu veću ili više manjih saksija. Na taj način one će razvijati svoj koren, formirati lisnu masu i, što je veoma važno, redovno će formirati nove cvetove, koji će davati plodove.“

Nahranite vaše jagode

„Stalnorađajuće sorte odnose se na one vrste jagoda čiji plodovi stižu sukcesivno, početkom maja, zatim u junu, tokom leta, pa sve do jeseni, čak i u toku novembra. Ukoliko smo se odlučili za ovakve sorte, moramo imati dovoljnu količinu hranljivog supstrata, koji će opskrbiti biljku mineralima i ostalim hranljivim elementima.“

Ukoliko gajimo jagode, potrebno je da u bašti imamo lepo osunčano mesto za njih, koje je zaštićeno od vetra, kao i teške, masivne saksije.

„Prilikom gajenja jagoda, ukoliko želimo da joj dodajemo hranu, moramo koristiti đubriva koja sadrže komplekse minerala, odnosno sve materije koje su potrebne biljci. Takođe, možemo se odlučiti i za korišćenje organskih đubriva, ili mikrobioloških, koja biljci obezbeđuju sve što joj je potrebno.“

„Ukoliko gajimo jagode, potrebno je da u bašti imamo lepo osunčano mesto za njih, koje je zaštićeno od vetra, kao i teške, masivne saksije. Jagode nemaju veliki koren, ali im je bez obzira na to potrebna veća količina zemlje.“


Vladimir Milutinović - ©Agromedia

Zaštitite vaše jagode

„Problem koji se javlja prilikom gajenja jagode su insekti, ali se njihovi napadi mogu preventivno suzbiti. Takođe, postoji mogućnost da dođe do truljenja jagode, ukoliko je vlažno vreme ili ako prilikom zalivanja biljke prskamo i list. Na taj način mogu se oštetiti listovi, ali i plodovi. Zato postoje različita sredstva koja se mogu koristiti za preventivnu zaštitu biljaka.“

„Ako odlučite da jagode gajite na terasi, znajte da se one ne unose na toplija mesta. Potrebno ih je ostaviti napolju čak i tokom zime, iako će možda padati sneg na njih, pa će listovi opadati. Ipak, bez obzira na hladnoću, deo listova će sigurno preživeti, a ukoliko unesemo biljku u toplu prostoriju, vrlo je moguće da neće biti vitalna u toku leta. Zato je bolje da jagode ostavimo napolju, kako bi na proleće te iste biljke ponovo izrasle i dale veliku količinu plodova.“


Ukoliko unesemo biljku u toplu prostoriju, vrlo je moguće da ona neće biti vitalna u toku leta. Zato je bolje da jagode ostavimo napolju u toku zime.

„Sadnice jagode možemo nabaviti od prijatelja, ali ih možemo i kupiti. Vrtni centri ili bolje snabdevene kuće imaju veliki izbor sadnica.“


Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica