Orezivanje drveća, žbunja i višegodišnjih biljaka može znatno poboljšati njihov rast i cvetanje. Saznajte kako, kada i šta treba orezivati kako biste postigli najbolje rezultate za svoje biljke.
Opšti saveti za orezivanje biljaka
Pre nego što započnete, uklonite sve mrtve, bolesne ili oštećene grane jer one privlače insekte i mogu izazvati bolesti. Takođe, obavezno uklonite grane koje se ukrštaju, nove izdanke koji rastu iz stare kore ili iz starih grana često zbog stresa ili orezivanja i snažne izboje blizu ili ispod tla.
Pročitajte i ovo...
Orezivanje hortenzija
Hortenzije, posebno krupnolisne vrste poput „Endless Summer“, cvetaju i na starim i novim granama. Kod ovih vrsta čak i kada ako odsečete neke od cvetnih pupoljaka skidanjem starih stabljika, biljka će i dalje cvetati na novim granama. Orezivanje se preporučuje pre sredine leta, dok se metličaste i glatke hortenzije mogu orezivati u bilo koje vreme osim pre cvetanja, jer cvetaju na novim granama.
Hortenzije često menjaju boju; Evo kako da dobijete plavu hortenziju
Drveće i žbunje koje cveta u rano proleće
Cveće koje se pojavljuje u proleće, kao što su jorgovani i rododendroni, najbolje je orezivati nakon cvetanja. Uklonite starije izbojke kako biste podstakli rast novih. Da bi prolećni cvetovi snažno cvetali, uklonite neke od najstarijih izdanaka sve do zemlje. Ovo omogućava mlađim stabljikama da rastu i cvetaju.
Drveće i žbunje koje cveta tokom leta
Biljke koje cvetaju leti, poput potentile i ukrasnih žbunova, orezujte zimi dok su u mirovanju ili u rano proleće, pre nego što počnu novi rast. Možete ih orezati sve do zemlje u kasnu zimu, ponovo će cvetati u leto.
SAVET: Koristite alat sa dugačkom drškom i rotirajućom glavom kako biste lakše isekli grane pri tlu sa osnove biljke. Na taj način ne samo da štedite vreme, već i svoja leđa.
Orezivanje ukrasnih lisnatih žbunova i žive ograde
Za žbunje koje se gaji prvenstveno zbog svog ukrasnog lišća, orezivanje je najbolje izbegavati u kasnu jesen jer biljka nastavlja rast nakon rezidbe. Veću rezidbu najbolje je uraditi zimi, dok biljka miruje.
Za žbunje poput šimšira, preporučuje se često šišanje novih izdanaka tokom ranog dela sezone rasta da biste zadržali njihovu veličinu i oblik. Neka vrh bude malo uži od osnove kako gornje grane ne bi senčile donje. Prestanite da šišate živu ogradu oko šest nedelja pre prosečnog prvog mraza.
Najbolje vreme za intenzivnije šišanje je kasna zima do ranog proleća ili od sredine do kasnog leta. Ako uzgajate živu ogradu zbog privatnosti , smanjite količinu potrebnog orezivanja odabirom grmlja koje raste samo do visine i širine neophodne za pružanje zaslona. Dozvolite im da prerastu u svoj prirodni oblik, i nećete morati često da orezujete.
Kada orezivati ruže
Ruže penjačice i druge vrste koje cvetaju jednom godišnje treba orezivati nakon cvetanja. Hibridne i moderne ruže orezujte na proleće kako biste uklonili oštećene stabljike i oblikovali biljku.
Za sve one koji gaje ruže: Evo kako ih zaštiti od bolesti i štetočina
Orezivanje listopadnog drveća
Listopadno drveće, poput hrasta i lipe, najbolje je orezivati zimi. Ovo vreme omogućava lakše uočavanje strukture grananja i smanjuje rizik od bolesti.
Orezivanje voćaka
Voćke kao što su jabuke i breskve orezujte sredinom zime kako biste „otvorili stablo“ i obezbedili više svetlosti i bolji rod. Orezivanje u mirovanju je posebno važno za jabuke, kruške i šljive, jer rane od rezidbe tokom vegetacije izlažu drveće bakterioznoj plamenjači.
Kada orezivati zimzelene biljke
Zimzelene biljke najbolje se orezuju u rano proleće. Četinari se orezuju rano tokom sezone rasta, izbegavajte rezanje drvenastog dela koji nema zelene iglice jer može da se zaustavi novi rast.
Borovi zahtevaju pažljivo orezivanje. Oni formiraju pupoljke samo na vrhovima grana, orežite ih pre nego što novi izdanci odrvene i pre nego što se borove iglice potpuno rašire. Za najbolje rezultate uklonite samo deo novog rasta, do polovine iglica koja se širi.
Orezivanje višegodišnjih i jednogodišnjih biljaka
Uklanjanje uvelog cveća kod višegodišnjih biljaka podstiče novo cvetanje, dok redovno uklanjanje uvelih cvetova kod jednogodišnjih biljaka, poput petunija, podstiče rast i osigurava bolje cvetanje.
Kako da PETUNIJE dobiju VIŠE CVETOVA? – Djubrenje i skidanje zaperaka
Kada orezivati bobičasto voće
Održavajte rodnost bobičastih voćnih žbunova poput borovnica, ogrozda i ribizle uklanjanjem starih stabljika svake zime. Najrodniji delovi stari su tri godine ili manje.
Za maline i kupine, uklonite dvogodišnje grane nakon rađanja. Nakon što rodi, ta trska odumire, ali se istovremeno razvijaju nove ovogodišnje grane koje će dati plod sledeće godine.
Orezivanje vinove loze
Grožđe zahteva redovno orezivanje kako bi bilo rodno. Grožđe raste na bočnim granama, to su izdanci iz drvenastog debla u tekućoj sezoni. Orezujte blizu bočnih ogranaka stabla tokom sezone mirovanja za najbolji rod.
Komentari