Nepovoljni vremenski uslovi tokom ovog proleća koji su zadesili polja u Leskovcu i Jablaničkom upravnom okrugu uzeli su svoj danak. Pojačani prolećni mraz i kasni sneg naneli su poveću štetu u tek procvetalim šljivicima, ocenjuju poljoprivredni stručnjaci…
Šljiva se u leskovačkom kraju uzgaja na površini od oko 3 hiljade hektara. Planirana ovogodišnja otkupna cena šljive kreće se od 35 do 40 dinara po kilogramu, za šljivu prve klase.
„Cena šljive je za 10 do 15 dinara veća u odnosu na prošlu godinu, u zavisnosti od otkupnog mesta i kvaliteta robe, što donekle amortizuje ovogodišnje slabije cene višnje. Jabuka se ove godine baš dobro ponela i mislim da će je biti i za domaće i ino kupce“, priča nam inženjer Stojan, koji ima omanji mešoviti voćnjak na 15-om kilometru od centra Leskovca.
Rod šljiva prepolovljen
U šljivicima u leskovačkoj kotlini uglavnom se gaje šljive sorte: “Stenlej“, “Čačanska rana“, “Čačanska lepotica“, “Dženerika“…
Oko 80 odsto od ovogodišnjeg roda, kako nezvanično saznajemo među uzgajivačima koštunjavog voća otići će u ruke privatnim hladnjačarima. Međutim, oko 20 odsto njih će najverovatnije u svojim malim destilerijama šljivu preraditi u kvalitetnu rakiju, jer kako nam rekoše, to im se više isplati…
U izjavi za lokalne medije, Aleksandar Mitić, savetodavac u Poljoprivrednoj savetodavnoj stručnoj službi grada Leskovca, potvrdio je visoki kvalitet ovogoidišnjeg roda voća u leskovačkom kraju.
„Usled nepovoljnih vremenskih uslova u vreme cvetanja ranog voća uz sve preduzete agrotehničke mere cvet šljive je opao i znatno umanjio ovogodišnji rod. Međutim ostatak roda je izuzetno kvalitetan“, naglasio je ovim povodom inženjer Mitić.
Da jabuka ove godine nije doživela sudbinu šljive uverili smo se lično obilazeći obližnje jabukare na području grada Leskovca. Uzgajivači jabuke i kruške nadajući se povoljnim cenama zadovoljno trljaju ruke…
Komentari