Mušmula je dugogodišnja drvenasta listopadna voćka, koja raste kao žbun visine do 5 metara. Osim što se koristi za ishranu, poznavaoci narodne medicine tvrde da ima i brojna lekovita dejstva.
Možda vas zanima
Ima jako kratak životni vek, živi 30 do 50 godina. Listovi su joj tamnozeleni i eliptični, 8 do 15 centimetara dugi. Sa donje strane su dlakavi. Cvetovi mušmule su pojedinačni, krupni i bele boje.
Gajenje mušmule
Mušmula je voćka toplijih krajeva, mada se uspešno gaji i na hladnijim podnebljima, jer nije osetljiva na niske temperature kao ostale vrste, pa se uspešno gaji i na područjima sa prosečnom godišnjom temperaturom od 8-9°C.
Kako da zaštitite smokvu od izmrzavanja
Zbog kasnog ulaska u fazu cvetanja, mušmula je otporna na rane prolećne mrazove. Ne podnosi trajno visoke temperature, pa joj temperatura preko 33°C može štetiti. Uspešno se može gajiti na nadmorskoj visini od 900 do 1000 metara.
Najčešće proizvodi kalemljenjem na vegetativne podloge dunje. U zavisnosti od podloge na koju je kalemljena, relativno dobro podnosi sušu. Vreme sadnje je u jesen, zimu i proleće (pojedinačna stabla se mogu saditi u proleće, dok se za veće zasade preporučuje sadnja u jesen). Najbolji rezultati se postižu ako je gajena na plodnom, rastresitom i umereno vlažnom zemljištu.
Đubrenje mladih voćaka se obavlja sa 200g po sadnici u prvoj godini, 400g u drugoj, 600g u trećoj i 800g u četvrtoj godini starosti. Mušmula je otporna na bolesti i štetočine. Najopasnija bolest je sušenje vrhova i celih grana koju uzrokuje bakterija Erwinija amylovora. Potrebno je obaviti dva prskanja pre i jedno posle cvetanja. Prskanje se obavlja u kombinaciji bakarnih preparata sa insekticidima.
Berba plodova se obavlja ručno posle opadanja lista. Podnosi dosta hladne uslove za čuvanje. Najbolje se čuva na temperaturi od 2-5 °C, pri relativnoj vlažnosti vazduha oko 70%.
Plodovi mušmule
Plodovi mušmule su ukusni, osvežavajući i zdravi. Bogati su minineralnim solima, ugljenim hidratima, organskim kiselinama i pektinima. Beru se u jesen, nekada i posle prvih mrazeva. Tek ubrane mušmule su tvrde, pa bi ih trebalo nekoliko nedelja ostaviti da sazre i omekšaju.
Takođe se koriste cvet i list mušmule, koji se beru u proleće, dok se kora drveta skida u jesen. Plod mušmula ulazi u fazu rodnosti četvrte godine nakon sadnje, nakon čega će obilno rađati svake godine.
Proizvođači aronije poručuju: Preradi, pa zaradi!
Ako se plodovi uberu nakon manjeg smrzavanja plodova, dozrevaće ravnomernije i biće ukusniji za korišćenje u ishrani. Za jelo se, osim u svežem stanju, mogu koristiti i za raznovrsnu preradu. Ukus im je kiselkasto–slatkast. Sazrevaju od druge polovine oktobra do kraja decembra, u zavisnosti od vrste, načina čuvanja i vremena berbe.
Mušmula kao lekovita biljka
Poznavaoci narodne medicine tvrde da plod mušmule poboljšava vid, jača bubrege i jetru, otklanja bolove u zglobovima i kolenima i jača krvnu sliku. Preporučuje se za suzbijanje vrtoglavice, dijareje, infekcija, pa čak i protiv impotencije. Nezreli plod mušmule steže sluzokožu, zaustavlja krvarenje i sprečava pojavu afti u ustima.
Mušmula sadrži brojne lekovite sastojke (tanin, vitamin C, pektin, smolu, jabukovu, limunsku i vinsku kiselinu), pa su i semenke ove biljke vrlo zdrave. Preporučuje se da se drže se u vodi dok ne nabubre (za to vreme oslobađaju lekovite sastojke). Ta voda se koristi može koristiti kao obloga kod povreda kože.
Džem od mušmula
Za kraj smo za vas izdvojili jedan proveren recept za džem od mušmula.
Od sastojaka biće vam potrebno:
- 3kg mušmula,
- 1/2kg šećera,
- 3dl vode i
- kašika ruma.
Priprema: mušmule je potrebno oprati i oljuštiti, staviti u dublju posudu, dodati šećer i vodu, a zatiim staviti da se kuvaju. Kada voda proključa, smanjite temperaturu na 1/3 i kuvajte 20-30 minuta. Za kraj dodati rum i ispasirati masu. Vruć džem sipati u vruće tegle, koje ćete zatim dobro zatvoriti i ostaviti da se hlade.
Komentari (1)
danica pavlica
2022-09-02 15:16:01
znam za ovo supr voće-imam ga u dvorištu.Skoro da ga samo ja jedem pa sam odlučila da ove godine napravim džem.Potražila sam recept i u nekim piše da se mušmule pre kuvanja oljušte a u nekim da se kuvaju sa korom.Više bih volela da ih ne ljuštim.Šta mislite?
Hvala za odgovor