Svaka jabuka ima svoj specifičan miris i ukus. Neke su najlepše kada se jedu sveže, neke su odlične za lenju pitu ili kolače, a svaka sorta jabuka ima i svoju istoriju. Da li ste se ikada zapitali kako su sorte jabuka dobile svoja imena? Predstavljamo vam zanimljivosti o najčešćim sortama.
Crveni delišes
Ovo su verovatno jabuke koje ćete najčešće naći u supermarketu. Džesi Hajat, farmer u Ajovi (SAD) u kasnom 19. veku, prvobitno je uzgajao crveni delišes na svojoj farmi i nazvao ga ,,havkai”. On je prijavio jabuku na takmičenje koje je organizovala kompanija Stark Nurseries početkom 1890-ih.
Nakon što je ova sorta pobedila, Stark je kupio prava na jabuke i preimenovao ih u Stark delišes.
Ime je na kraju promenjeno u crveni delišes kako bi se razlikovalo od Starkovog zlatnog delišesa, koji je ušao na tržište nešto kasnije.
Pokušavajući da se dopadnu potrošaču poslednjih godina, uzgajivači su se fokusirali na to da jabuku sa potpisom učine još crvenijom, a u tom procesu, deo slatkog ukusa crvenog delišesa je izgubljen.
Dok su neki stručnjaci ubeđeni da će crveni delišes uvek biti popularna jabuka, drugi izgleda da misle da je na odlasku i da će se sve manje gajiti.
Fudži
Pogodite odakle potiče ova jabuka? Tako je, kao i kompanija za kamere i filmove koja nosi isto ime, fudži jabuke su nastale u Japanu 1960-ih. Stvorili su je japanski istraživači kombinovanjem dve američke jabuke — crveni delišes i ,,Ralls Janet”.
U Ameriku je došla tek 1980-ih, ali je od tada postala veoma popularna. Većina kaže da je ova jabuka dobila ime po gradu zvanom Fudžisaki, koji se nalazi u vrhunskoj oblasti za uzgoj jabuka u Japanu.
Fudži jabuke su obično manje od crvenog delišesa, mnogo slađe (neki kažu da je to najslađa jabuka koja postoji) i pogodnije za pečenje, pošto bolje održava svoj oblik od crvenog delišesa.
Stare sorte jabuka vraćaju se u valjevski kraj – UKUSNIJE su, otpornije i idealne za preradu!
Zlatni delišes
Jabuka zlatni delišes nema nikakve veze sa crvenim delišesom. Ime je dobila po zlatnoj koži, koja je razlikuje od većine drugih sorti jabuka. Prvobitno uzgajana na Mulin farmi u okrugu Klej u Zapadnoj Virdžiniji (SAD) 1890-ih, prvobitno se zvala ,,Mullin’s Iellov Seedling” sve dok ga nije kupila kompanija Stark Nurseries i preimenovao u zlatni delišes.
Postala je toliko popularna da je nazvana i državnim voćem Zapadne Virdžinije. Zlatni delišes jabuke su poznate po svojoj slatkoći i odlične su za jelo u svežem obliku, za pečenje i salate.
Čips od jabuke – savršena slatka grickalica
Greni smit
Ovu jabuku je slučajno otkrila baka (en. granny) Marija En Smit u Novom Južnom Velsu, Australija, 1868. godine. Greni smit se izdvaja od većine drugih jabuka zbog svog zelenog mesa i veoma svežeg ukusa.
Greni smit je odlična da se jede sveža, ali i za pečenje.
Ajdared
Ajdared je među najpopularnijim i najčešćim sortama jabuka u Srbiji. Sorta je razvijena na Odseku za eksperimentalnu poljoprivredu Univerziteta u Ajdahu 1942. godine, ukrštanjem dve sorte jabuka (Jonathan × Vagener).
Ajdared ima belo i čvrsto meso, kiselkasto i sočno. Iz ovih razloga, veoma je pogodna za pravljenje soseva od jabuka, pita i kolača. Ajdared se bere krajem septembra do sredine oktobra.
Ime jabuke potiče od države porekla, Ajdaho (en. Idaho).
Izvor: Tree Hugger
Komentari