Jednim proizvodnim ciklusom jagoda ne možete da se obogatite

Jednim proizvodnim ciklusom jagoda ne možete da se obogatite

Uprkos promenljivim vremenskim prilikama sa čestom kišom, jagoda na pijacama ima dovoljno. Dominira maloprodajna cena od oko 150 dinara dok su onu jagodu, namenjenu za izvoz, hladnjačari u proseku plaćali 120 dinara. Slobodan Antić iz Male Kruševice kraj Varvarina jagodu gaji na 1,2 hektara i ističe da su najveće probleme ove godine prouzrokovale antraknoza ploda i siva trulež.

Jagoda - © Pixabay

Gajenje jagode

Slodan Antić jagodu gaji na 1,2 hektara i to na dve parcele, jedna se nalazi u Varvarinu, a druga u Maloj Kruševici. Kaže da je kupio sertifikovan sadni materijal iz uvoza koji je kasnije razmnožio. U njegovom zasadu dominiraju sorte roksana i rumba, a ove godine napravio je eksperiment sa sibilom. Naš sagovornik ističe da u njegovom kraju veliki broj proizvođača jagodu gaji pod malč folijom.

Veliki broj zasada u opštini Varvarin je pod malč folijom, veoma malo zasada je na otvorenom polju koji su malčirani slamom. Tek nekih 40% odsto zasada ima protiv kišnu zaštitu. Reč je o niskim tunelima koji su otvoreni sa sa strane“, objašnjava nam Slobodan. 

Slobodan jagode gaji jednoredno i ne planira da se vraća na dvoredno gajenje, jer kako kaže ovako je berba jefitnija, a njegovo iskustvo je pokazalo da su i plodovi jagode zdraviji.

Ovim načinom gajenja su uštede na branju od 5 do 7 dinara po kilogramu, bolja je osunčanost plodova i u kišnim godinama kod dvorednog gajenja može doći do pojave bolesti, jer određeni broj plodova leži u vodi“, rekao je Slobodan.

Što se bolesti tiče, kaže da su ove godine najveće probleme izazvale bolesti koje su u zasadima jagode prisutne već godinama unazad.

Najveći problem o ovoj sezoni izazvali su antaknoza ploda i siva trulež. To su dve bolesti koje su uvek zastupljene u jagodama, samo je pitanje u kojem procentu. Konkretno ja imam oštećeno oko 5 odsto plodova“, kazao je Slobodan Antić proizvođač jagode iz Male Kruševice.


Gajenje jagoda - © Pixabay 

Cena i plasman jagoda

Iako nije kraj sezone do sada je nabrao 13 tona jagoda, a svu količinu prodao je hladnjačama. Jagoda je namenjena za izvoz, a cena je oko 125 dinara za kilogram. Naš sagovornik ističe da je cena od 120 dinara za kilogram, prosek za ovu godinu. A kako nam je rekao, cena uvek može biti veća.

Iskreno ovom cenom ja nisam zadovoljan. Deo zasada mi je u drugoj godini pa su plodovi sitniji pa su samim tim i troškovi branja veći. Sa druge strane drugi deo zasada je u prvoj godini koji se posađen sa blagim kašnjenjem. Kako bi mi se sve isplatilo, odgovara mi cena od 150 dinara, ali niko ne treba da plaća greške koje su nastale u samoj proizvodnji“, priča nam Slobodan.


Kada bi cena bila od 140 ili 150 i ako se ispune svi uslovi gajenja sa time bi sasvim pristojno moglo da se živi.


Slobodan ima savet za sve koje su zasadili jagodu kada je cena bila 220 dinara za kilogram, misleći da će tako brzo zaraditi novac.

„Ne može se neko u poljoprivredi obogatiti za jednu proizvodnu sezonu. Kod cene jagode uzima se petogišnji prosek pa tu ima oscilacija, nekada se zaradi više ali nekad manje. Svakako ne treba da se odustane“, zaključio je Slobodan.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica