Naša ekipa nedavno je posetila voćnjak Dejana Petrovića, jednog mladog voćara u Malom Požarevcu. Razlog našeg dolaska bio je da otkrijemo na koji način danas razmišljaju mladi voćari i koje to sorte voća koriste u svojoj proizvodnji. Pogledajte šta smo saznali.
Dejan Petrović, mladi voćar iz Malog Požarevca, na samom početku našeg razgovora rekao nam je koje je sorte jabuke posadio u svom novom, savremenom voćnjaku.
Možda vas zanima
„U ovom mladom zasadu gajim samo sortu jabuke Ajdared.“
Zašto si se odlučio baš za nju? Jedno vreme se govorilo da je to prevaziđena sorta i da se ne traži na tržištu.
„U drugim zasadima imam sorte Rajders, Red čif i druge novijeg datuma. Međutim, na tržištu je i dalje Ajdared sorta koja je aktuelna i prodajna, a nadam se da će tako i ostati dok ovaj voćnjak ne stigne na berbu, u narednih nekoliko godina.“
„Naravno, nije samo prodaja razlog što sam se odlučio da baš tu sortu gajim na većim površinama. Ne smemo da zaboravimo ni njenu rodnost, način čuvanja i druge povoljne karakteristike. Jeste da se pre desetak godina govorilo kako je Ajdared prevaziđena sorta, ali to ne menja činjenicu da je ona u proizvodnji veoma zahvalna.“
3 stavke koje strani kupci jabuka najviše vrednuju
Kakva je u ovom kraju obojenost plodova? Da li jabuke dobijaju lepu boju?
„Dobra je obojenost. Imamo mnogo rose, a i relativno je visok teren. Okruženi smo planinama, tu nam je i Kosmaj. Sve to pozitivno utiče na obojenost jabuka. Čak ponekad i Greni smit hoće da se oboji, a to već nije dobro.“
Kakvu si tehnologiju primenjivao u svom zasadu? Rekao bih da je prilično gusta sadnja.
„Sađeno je na razmaku od 3,5×1,20 metara, na podlozi M26. To je neki standard kojeg se mi pridržavamo već godinama.“
Šta sve imaš od voćnih vrsta na imanju?
„Najviše imam jabuke. Osim njih, imam i breskve, nektarine, kruške, šljive i malo vinove loze za svoje potrebe.“
Ko nije spreman da redovno prati savremene tehnike i trendove u poljoprivredi, teško će opstati u proizvodnji.
Imate li i neku hladnjaču i mogućnost da čuvate rod?
„Imamo hladnjaču. Brat i ja radimo zajedno, pa smo uložili u nju. Sada možemo da čuvamo rod kada nam ne odgovara, ili kada nismo u mogućnosti da ga odmah prodamo, naročito jabuke.“
Promene na plodovima jabuke za vreme čuvanja u skladištima
Može li od voćarstva da se živi?
„Može. Nije sjajno i mi bismo voleli da je to bolje, ali eto. Živimo nekako. To nam je jedini izvor prihoda, pa i moja, a i porodica moga brata žive samo od voćarstva već godinama. Inače, naši roditelji su u ovom poslu još od sedamdesetih godina.“
Odlučili ste da primenite kompletnu tehnologiju. Imate i zaštitu i navodnjavanje?
„Mora tako. U suprotnom, kada naiđe grad ili oluja, mi tu robu više ne možemo prodati. Za prvu klasu, koja je rentabilna, moraju da se podižu protivgradne mreže. Jedino prva klasa ima cenu, druga i treća ne, pa nisu ni isplativa ulaganja.“
Kako se snalaziš kada je reč o nalaženju informacija, stručnim savetima i preporukama?
„Nedostaju nam stručni saveti. Imam drugare koji mi pomažu u zaštiti, a naravno koristim i internet i podatke koje mogu da pronađem na njemu. Pratim nove trendove, načine rezidbe i sve ostale promene. Jednostavno, ko nije spreman da redovno prati savremene tehnike i trendove, teško će opstati u ovoj proizvodnji.“
Dakle, više ne može da se radi posao kao što su ga radili naši preci?
„U jednom delu proizvodnje tradicija može da se sačuva. Ipak, mnogo su zastupljenije inovacije i novi načini rada. Moj deda je, na primer, sadio jabuku na 3 do 4 metra razmaka i pravio velike krune. Ja to više ne radim, jer se bavim intenzivnom proizvodnjom. Moramo da se prilagođavamo.“
Da zaključimo, poljopriveda je baš kao i bilo koja druga grana privrede, dinamična, prate je velike promene i čovek mora stalno da bude u toku sa svim informacijama kako bi svoju proizvodnju održao isplativom.
„Tako je. Poljoprivreda je postala veoma dinamična, mora da se prati sortiment, uzgojni oblici i sve ostalo što tržište nudi, ali i traži.“
Sagovornik:
Dejan Petrović, voćar iz Malog Požarevca
Komentari