Ukoliko na našim prostorima postoji voće čijem prijatnom mirisu i osvežavajućem ukusu gotovo niko ne može da odoli, onda su to sigurno jagode. One su ujedno i među prvim vesnicima proleća na pijačnim tezgama svake godine i izgleda da bi za dobre, kvalitetne jagode većina kupaca platila bilo koju cenu. Čak i ako ona iznosi 500 dinara po kilogramu, kao što je ovih dana na beogradskim pijacama.
Možda vas zanima
Slavica Šaponja, prodavačica jagoda na beogradskoj pijaci u Bloku 44, ne gaji jagode već ih kupuje od proizvođača, a zatim prodaje po cenama koje, kaže, najčešće ne određuje sama.
Gde su nestale SOČNE domaće jagode?
„Cenu diktiraju proizvođači, ne mi. Jeftinije su bile grčke i turske jagode. Mislim da su domaće toliko skuplje zbog ovih poslednjih kiša i nevremena. Led ih je ubio, kao i niske temperature“, navodi Slavica.
Goran Antanasijević sam proizvodi jagode u plastenicima na svom imanju u beogradskom naselju Sremčica. Po njegovom mišljenju duplo viša cena domaćih jagoda u odnosu na uvozne potpuno je opravdana.
Malčiranjem zaštitite jagode od prolećnih mrazeva
„Domaće jagode jesu mnogo skuplje od uvoznih, ali zato su kvalitetnije i nema hemije u njima, nisu otrovne. Dakle, zdrave jagode, čiste, ukusne, bez hemikalija, proizvedene na foliji i u čistom prostoru“ , ističe Goran Antanasijević, prodavac jagoda.
Na velikoj razlici u ceni mnogi prodavci se trude da zarade, pa uvozne jagode prodaju kao domaće.
„Kupci se uvek radije opredele za domaće jagode, bez obzira na cenu. Bitniji su im miris, ukus i zdravlje. Inače, ukoliko neko ne ume da prepozna domaću jagodu, poručio bih mu da je ona mirisnija, ima sjaj, nije žilava, mekana je i propada za 2 do 3 dana. Čim može da stoji duže, znači da je tretirana nekom hemijom i izgleda kao da je konzervirana. Ti konzervansi su otrovi i nisu ništa dobro za nas“, dodaje on.
Luksuz: Japanci gaje džinovske jagode i kockaste lubenice
Na naše veliko iznenađenje, beogradski kupci i prodavci su se ovoga puta složili – cena je manje važna od kvaliteta jagoda.
„Uvozne jagode se drže u hladnjačama. Nisu sveže kao naše koje se uberu i prodaju na pijacama istog dana. Ja bih zato uvek radije kupio domaću jagodu“, rekao je jedan penzioner iz Beograda.
„I ja bih. Jesu skuplje, ali su sigurnije za jelo. Smatram da su zdravije“, dodaje njegova supruga.
Najbolje je verovati sopstvenim čulima i oceniti miris, ukus i boju jagode na sopstvenu odgovornost.
„Uvozne prosto ne volim, jer su tvrde i neukusne. Naše volim jer su potpuno drugačije i evo sada tačno po mirisu mogu da prepoznam da su domaće jagode“, navodi jedna gospođa.
Ako i vi delite mišljenje sa ovim kupcima, obavezno budite obazrivi. Naime, na ovoj velikoj razlici u ceni mnogi prodavci se trude da zarade, pa uvozne jagode prodaju kao domaće. Zato ni cena ne mora da bude garancija za kvalitet.
Najbolje je verovati sopstvenim čulima i oceniti miris, ukus i boju jagode na sopstvenu odgovornost. Naravno, možete jednostavno i da ih pazarite od komšije koji ih gaji u svojoj bašti ili da naučite kako da ih sami gajite na svom imanju.
Sagovornici:
Slavica Šaponja, prodavačica jagoda
Goran Antanasijević, prodavac jagoda
Komentari