Niska otkupna cena maline ni ove godine ne zadovoljava potrebe malinara. Protesti su, kažu, jedini način da se izbore za svoj primarni izvor prihoda.
Možda vas zanima
Radomir Gavrilović, iz Udruženja proizvođača jagodičastog voća Bajina Bašta, rekao nam je koliko iznosi ponuđena, a koliko očekivana cena maline ove godine i na koji način će proizvođači ovog voća pokušati da utiču na nju.
„Generalno, malina je u celoj Srbijii podbacila ove godine i to za oko 40%. Na nekim mestima, verovali ili ne, malina je podbacila čak i 100%.“
Arilje: Traže se sezonci za branje malina
Da li je u Vašem kraju počela berba?
„Berba je počela, ali se neizvesnost oko cene nastavlja. Beremo naš proizvod, a ne znamo koliko će nam ga platiti.“
Kakva se cena nudi za otkup maline ove godine?
„Trenutna cena maline je 120 dinara. Međutim, berba maline po kilogramu košta 60 dinara, pa proizvođaču za sve ostale troškove i sav rad ostaje još svega 60. Toga stvarno nema nigde.“
Najveća hladnjača u jugoistočnoj Evropi ponovo otkupljuje malinu
Koliko bi prema Vašem mišljenju trebalo da iznosi cena maline po kilogramu da bi se vama posao ove godine isplatio?
„Cena maline u Srbiji ne bi trebalo da bude ispod 230 ili 240 dinara, da bi ta kultura bila rentabilna i da bi proizvođač mogao da ulaže u zasade i osavremenjuje svoju proizvodnju, da stavlja mreže, sistem kap po kap i drugo. Ako mislimo dobro malini i proizvođaču, mi moramo širiti proizvodnju i usavršavati je.“
Šta je prema Vašem mišljenju odredilo cenu maline ove godine, šta je uticalo na nju?
„Cenu diktiraju izvoznici. Ona nije zasnovana na nekim realnim ekonomskim prilikama, jer cena na svetskom tržištu ne pada. Znači, te pare neko uzima.“
Da li je istina da su malinari iz zapadne Srbije ovih dana odlučili da prostestvuju?
„Istina je. Mi se moramo nekim putem boriti za svoj proizvod, svoju egzistenciju i egzistenciju naših porodica. Veliki broj domaćinstva u zapadnoj Srbiji živi od maline i to im je jedini prihod. Za sada, mi ćemo početi civilizovano. U subotu imamo skup upozorenja u Arilju i dostojanstveno ćemo izraziti naše nezadovoljstvo.“
Veliki broj domaćinstva u zapadnoj Srbiji živi od maline i to im je jedini prihod.
„Ukoliko nam to ne uspe, moramo da preduzmemo neke radikalne korake, poput blokiranja puteva i drugih mera. Znamo da smo se smučili svima i da maltretiramo nedužne ljude, ali verujte da nemamo drugi način da zaštitimo sebe i naš proizvod.“
Čuli smo da su neki malinari čak planirali i da krenu traktorima za Beograd. Da li možemo da očekujemo i takve poteze?
„Ukoliko se naši problemi ne reše, mi ćemo verovano krenuti za Beograd i izraziti naše nezadovoljstvo. Ostavili smo sebi prostora, ali i relevantnim ljudima koji mogu da utiču na to, da se dogovorimo na jedan civilizovan i kulturan način. Ako ne uspemo u tome, nećemo bežati od toga da krenemo u prestonicu sa našom mehanizacijom.“
Koji je to broj poljoprivrednika koji bi mogli da učestvuju u ovim protestima?
„Svi proizvođači malina su ogorčeni. Dole na jugu, u Vranju, Vladičinom Hanu i Leskovcu, sa tim ljudima smo u kontaktu stalno. Zapadna Srbija će cela krenuti. Ne bih mogao ovoga trenutka da procenim, ali rekao bih da je reč o zaista velikom broju ljudi.“
Ko bi mogao da vam pomogne da cena maline bude više odgovarajuća za sve vas?
„Mogu izvoznici da se dozovu pameti i da nam plate maline po ekonomski smislenim cenama. Vlada takođe može da utiče na cenu. Mogli bi da pozovu te ljude, da naprave sastanak sa proizvođačima i da dogovorimo cenu koja bi bila povoljna za sve.“
Sagovornik:
Radomir Gavrilović, Udruženje proizvođača jagodičastog voća Bajina Bašta
Komentari