Za ljubitelje dobrih, kvalitetnih i autentičnih vina februar je protekao u znaku juga Italije. Naime, italijanska agencija za spoljnu trgovinu ICE organizovala je od 10. do 28. februara manifestaciju pod nazivom „Vina sa juga Italije na Balkanu“ na brojnim lokacijama u Beogradu i Novom Sadu. Veliki broj promotivnih skupova i stručno vođenih degustacija bile su namenjene specijalizovanim trgovcima sa celog Balkana, uvoznicima, distributerima, specijalizovanoj štampi, enolozima, somelijerima i, naravno, potrošačima.
Poslednji događaj u okviru manifestacije „Vina sa juga Italije na Balkanu“ održan je u utorak, 21. februara, u hotelu „Hyatt Regency“ u Beogradu. Na njemu se predstavilo čak 26 vrhunskih proizvođača vina sa juga Italije. Nešto više o tome rekao nam je gospodin Đovani Mafoda, direktor ICE u Srbiji.
Možda vas zanima
Kako se suzbija bela trulež grožđa
29/07/2020
„Ovde su vina iz 4 južne regije Italije: Kampanije, Pulije, Kalabrije i Sicilije. Došli smo do zaključka da vina koja se proizvode u tim regijama na Balkanu nisu poznata koliko i ona koja se proizvode na severu naše zemlje“, naglašava Đovani Mafoda, direktor ICE u Srbiji.
„Zato želimo da sve naše aktivnosti na ovoj manifestaciji usmerimo na upoznavanje tih vina, čiji kvalitet ima konstantnu uzlaznu putanju, naročito u poslednjih 10 godina. Proizvodnja tih vina se stalno uvećava i ona su sve više tražena u svetu, a procenili smo da bi i na tržištu Srbije mogla da budu veoma tražena i popularna“, objašnjava gospodin Đovani.
Da bi saradnja sa proizvođačima vina sa juga Italije mogla da bude veoma uspešna dokazuje činjenica da se 18 specijalizovanih prodavnica, ali i 60 uvoznika i distributera iz susednih zemalja, odazvalo pozivu agencije ICE da učestvuje u realizaciji ovih poslovnih susreta, degustaciji i drugim aktivnostima. Italijani su, takođe, veoma zainteresovani za srpsko tržište.
„Primetio sam da se ljudima danas posebno dopada naše roze vino od sorte grožđa negramaro, koja se inače kod nas od davnina koristi za ovakve vrste vina. Ono može da se konzumira kao aperitiv, ali ga Francuzi, na primer, najviše piju uz riblju čorbu“, ističe Fulvio Rapana, proizvođač vina iz regije Pulija.
„Kod nas se ono ubraja u takozvana ženska vina, jer ga naročito vole dame. Inače, u našoj regiji Pulija godišnje se proizvede više od 700 miliona litara vina, od kojih su više od polovine roze vina. Suva vina iz naše oblasti uglavnom su umerene jačine, impresivnog voćnog ukusa, dobro izbalansirane kiselosti i raskošnog bukea“, dodaje Fulvio.
U regiji Pulija godišnje se proizvede više od 700 miliona litara vina.
Na Siciliji se godišnje proizvede više od 635 miliona litara vina, od kojih 70% čine bela vina. Ovo ostrvo može da se pohvali jednom od najdinamičnijih vinskih industrija u Italiji, a naročito su ga proslavila jaka i često veoma slatka ćilibarna vina poput marsala ili muskata. Takođe, mnoga fina vina iz ovog kraja Italije dobijena su od lokalnih sorti grožđa od kojih mnoge gaje samo vinogradari na ovom podneblju. Familija Planeta se, na primer, proizvodnjom vrhunskih vina bavi više od 150 godina.
„U ovom poslu je već 17 generacija familije Planeta. Zato je ona u velikoj meri uticala na čitav vinski sektor u Italiji. U Srbiju smo doneli neka od naših najboljih vina i to sa područja zapadne i severne Sicilije“, objašnjava Simone di Domizio, predstavnik familije Planeta sa Sicilije.
„Naš kaberne sovinjon je, na primer, jedan od najcenjenijih u celoj Italiji. Inače, u Srbiji radimo već 10 godina i mogu da kažem da je ovo jedno veoma zanimljivo i aktivno tržište, ali i naša veoma važna destinacija na Balkanu koju redovno i veoma rado posećujemo“, dodaje on.
Kada su stari Grci i Rimljani shvatili značaj trgovanja i ogroman potencijal fermentisanog soka od grožđa na plodnim zemljištima regija Kampanija, Pulija, Kalabrija i Sicilija, počeli su da ukrštaju i gaje najrazličitije sorte grožđa.
Na ovom podneblju uspevalo je sve. Sunčana južna Italija je tako još pre mnogo vekova postala ogroman i bogat rasadnik vinove loze, a genetske varijacije jedne generacije čokota na sledeću dovele su do najvećeg biodiverziteta grožđa na planeti. Zato, ukoliko vam se ukaže prilika da probate neko od mnogobrojnih vina sa ovih prostora, nemojte je propustiti!
Sagovornici:
Đovani Mafoda, direktor ICE u Srbiji
Fulvio Rapana, proizvođač vina iz regije Pulija
Simone di Domizio, Familija Planeta, Sicilija
Komentari