Proizvodnja kvalitetnih vina nije lak posao. Jedan od postupka u proizvodnji vina je i fermentacija šire. Iskusni vinari znaju da kvasac zahteva povoljne uslove, kada je u pitanju fermentacija vina do željenog sadržaja šećera.
Možda vas zanima
Kako se suzbija bela trulež grožđa
29/07/2020
Posebno je važna čistoća i higijena podruma, adekvatna temperatura, izvor hranjivih materija za kvasce, diamonijum- fosfata, aminokiseline, minerali i vitamini.
Kako izbeći zastoj fermentacije
- Koristiti samo čistu, higijenski ispravnu opremu i sudove – prljava ili nepravilno očišćena oprema povećava mogućnost rada nepoželjnih mikroorganizama, kao što su divlji kvasaci i bakterije koje prouzrokuju kvarenje vina.
- Izbegavati ekstremne temperature fermentacije – previsoke ili preniske.
- Ne upotrbljavati stari kvasac – oslabljenog ili sa isteklim rokom upotrebe.
- Korišćenje neodgovarajućih kvasaca, jeftinih „aktivatora“ koji nemaju dovoljnu snagu u određenim uslovima.
- Neadekvatna rehidratacija – pokretanje kvasca.
- Rehidratacija kvasca na preniskoj ili previsokoj temperaturi.
- Temperaturni šok kod rehidriranja kvasca – poželjno je ne dopustiti više od 10° C razlike između smese pripremljenog kvasca i šire u koju dodajete kvasac.
- Previsok sadržaj sumpora, kalijum-metabisulfita. U početnoj fazi ne preporučuje se upotreba više od 6 g/hl vinobrana. Najčešće je vinarima praktično na hektolitar dodaju celu kesicu vinobrana od 10 g. To je 50 mg slobodnog sumpora!
- Takođe ostaci zaštitnih sredstava na površini bobice grožđa. Obavezno koristiti bentonit kod taloženja šire belih vina.
- Nedostatak hranjivih materija uključujući nedostatak azota ili određenih aminokiselina. Kako je to jedan od najčešćih razloga zastoja fermentacije i pojave H2S u vinu (sumporovodik ili miris na „pokvarena jaja“). Iz tog razloga se preporučuje pravilan izbor hrane za kvasce.
Ukoliko se navedeno poštuje i sprovede u odgovarajućim uslovima i vremenu, sa zdravom sirovinom, vino kao finalni proizvod će dati sva potrebna svojstva autentične sorte od koje je proizvedeno.
Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe
Autor: Dipl. inž. Vida Evstratiev PSSS Smederevo
Komentari