Volite sobne biljke, ali brinete da je vaš unutrašnji prostor previše mračan? Ne brinite, postoji dosta biljaka koje će osvežiti i najtmurniju sobu. Predstavljamo vam listu od sedam biljaka koje bez problema uspevaju i u prostorima u kojima nema mnogo svetlosti.
Sobne biljke unose boju i život u dom, što je posebno značajno u tamnijim prostorijama, poput onih koje gledaju na sever ili onih sa malim prozorima.
Možda vas zanima
Ukoliko imate kutak sa malo svetlosti, imate i idealnu priliku da uzgajate prelepe paprati.
Mnoge popularne kućne biljke potiču iz senovitih šumskih predela. Saznajte koje od njih su najzgodnije za vaš prostor.
UKRASNA KOPRIVA – najbolje raste u polusenci
Bršljan
Kada pomislite na bršljan (Hedera helix), sigurno pomislite na biljku koja se gaji na otvorenom, ali postoji mnogo razloga da se uzgaja i u zatvorenom prostoru.
Pre svega, to je žilava biljka koja odlično podnosi senku i nije joj potrebna posebna nega.
Takođe, postoje diskretnije vrste bršljana sa atraktivno obojenim i teksturiranim listovima koji su savršeni za dodavanje kontrasta kućnim biljkama. Dobro funkcioniše u visećim saksijama ili na policama. Bršljan je takođe poznat po svojoj sposobnosti da ukloni zagađivače iz vazduha.
Sobne biljke: Aspidistra
Aspidistra je favorit od davnina, i to sa dobrim razlogom. Ove biljke bile su glavne kućne biljke u viktori jer su se odlično mogle nositi sa mračnim prostorijama i zagađenjem zatvorenih prostorija od vatre na ugalj i gasnog osvetljenja.
Iako su ugalj i gas delimično izašli iz upotrebe, mnogi od nas još uvek imaju senovite prostorije. Ova biljka je prilično laka za održavanje, pa je pravi ,,zicer” za početnike. Posebno su lepe vrste sa pegavim ili prugastim listovima.
Bostonska ili mačja paprat
Sa svojim svežim i zaobljenim listovima, bostonska ili mačja paprat je veoma popularna kućna biljka. Njeno gusto lišće je u lepom kontrastu sa tamnozelenim kožastim listovima aspidistre i mnogih drugih sobnih biljaka.
Važno je da je redovno zalivate, a ako zanemarite zalivanje i neki listovi počnu da opadaju, ne brinite, biljka će se regenerisati.
Begonija
Begonije inače potiču sa slabo osvetljenih delova šume, pa je po samoj prirodi i poreklu naviknuta na mračnija mesta. Postoje mnoge vrste begonije sa predivno obojenim i šarenim listovima koji će dobro rasti u tamnijim prostorijama.
Najčešće vrste begonije su kraljevska begonija (Begonia rex), sa prelepim detaljima u ljubičastoj ili zelenoj boji. Pegava begonija (B. maculata) je krupnija, sa pegavim listovima i belim cvetovima leti.
Venerina papučica
Jedna od biljaka koja najbolje toleriše mračan prostor je vrsta orhideje po imenu Venerina papučica.
Ona se najčešće javlja u zelenoj, ljubičastoj, beloj i roze varijanti. Njeno neobično cveće je prilično upečatljivo i izgleda dobro i u tradicionalnom i u modernom okruženju.
Neki imaju i atraktivne šarene listove. Dok im je leti potrebna hladovina, zimi je najbolje da ih premestite na nešto svetliju prozorsku dasku.
Kako uspešno da gajite orhideje u vodi
Sobne biljke: zlatna puzavica
Zlatna puzavica, epipremnum pinnatum, je prelepa biljka i veoma laka za uzgajanje. To je vrsta puzavice koja brzo raste, pa je možete formirati tako da visi ili pak da se penje.
Imajte na umu da ova biljka, iako ne voli direktno svetlo, ne voli ni previše mračna mesta. Vodite računa da zemljište bude dobro drenirano kako se ne bi zadržavao višak vode u zoni korena.
Ripsalis – koralni kaktus
Kaktus koji voli senku? Možda zvuči kao kontradikcija, ali zaista postoje neki kaktusi koji više vole manje sunčeve svetlosti.. Rhipsalis je vrsta kaktusa koji potiče iz senovitih prašuma i čini čvrstu kućnu biljku koja može da toleriše senku.
Inače, ovo je jedan od kaktusa koji zapravo najmanje nalikuje kaktusima. Uzgajajte ga u visećoj saksiji kako bi na najbolji način došao do izražaja.
Izvor: RHS
Komentari