Od povrća do lekovitog bilja – Organska bašta za primer

Od povrća do lekovitog bilja – Organska bašta za primer

U Sremu, u mestu Golubinci, još jednom smo posetili jednu veoma neobičnu baštu. U njoj smo, osim povrća, imali priliku da vidimo i najrazličitije vrste lekovitog i začinskog bilja koje se gaji isključivo u skladu sa zakonima organske proizvodnje.

 

Ljiljana Njagojević, prijateljica Vladimira Milutinovića, otkrila nam je koje sve vrste začinskog bilja gaji u svojoj bašti i zašto.

Kakva je biljka rabarbara

Ja pre svega volim da budem na zemlji. Želela sam čak i veću baštu od ove, ali dobro je da je nemam. Ovde ima svega, voća, povrća, začinskog bilja, jedino odbijam da gajim saksijsko cveće. Jednostavno, mislim da biljke moraju da mirišu, ili da se jedu. Sve je organsko u mojoj bašti, jer mislim da nema smisla gajiti bilo šta kod kuće uz primenu pesticida. Tako nešto može da se kupi na pijaci.“

Bašta u Golubincima - ©Agromedia 

Osim toga, kada se sve ove vrste biljaka pomešaju, kao na primer trenutno 5 vrsta žalfije, matičnjak i drugo, svaka od njih se prirodno oplodi. Osim toga, ja imam teoriju da se bube potpuno izgube kada dođu u moju baštu zbog toliko raznovrsnih biljaka i da ne znaju koju će pre da napadnu, pa na kraju odustanu.“

Sve što niste znali o gajenju maka

Moja kolekcija začinskog bilja je zaista impresivna i sve se više povećava. Nisam imala sreću jedino sa jednom tajlandskom biljkom koja se zove Lemongrass. Čak 4 puta mi nije uspela i odlučila sam da konačno odustanem i sačekam novu sadnicu iz Holandije. Ostale biljke gajim zato što ih volim, jer mirišu, idu u moje sapune i lekovite su.“

Bašta u Golubincima - ©Agromedia 


Povrće gajim jer volim da ga jedem i zaista ništa ne može da se poredi sa domaćim sveže ubranim povrćem iz vaše bašte. Čak i ono koje stigne posle 24 sata i to od proverenog kupca nije istog kvaliteta.“

Za mene je izazov i što sam većinu ovih biljaka odgajila iz semena, osim matičnjaka. Žalfiju na primer imam u nekoliko različitih vrsta. Gajim zelenu italijansku, ali i jednu vrstu koja je skoro nestala, ljubičasto zelene boje. Imam i zeleno žutu, ali i mitsko belu, koja služi da se okadi prostor i očisti se kao tamjanom.“

Žalfija - ©Agromedia 


Takođe, uspešno gajim i nekoliko vrsta majčine dušice, beli koren, biljku koja se najbolje bere i koristi zimi. Zaključila sam da su ljudi bili zaista mnogo gladni kada su smislili kako da ovu biljku kuvaju. Lavanda mi je dobro prezimila. Imam i rusu i mnogobrojne vrste nane, čak i veoma retku marokansku, koja je malo mekšeg mirisa.“

Profesor Tucakov kaže da bi svaka kuća trebalo da ima jedan grm matičnjaka. Ja imam 2 velika, od kojih može da se dobije barem 3 kilograma sušenih listova i cvetova. Izdvojila bih i Kaloper, retku staru biljku za koju se veruje da je dobro da je gaje žene. Na kraju, želim da istaknem i moju kamilicu, jer je ova biljka iz vojvođanskih dvorišta nestala zbog prskanja. Veoma je neotporna na pesticide i trebalo je da boravim ovde već 5 godina da bi kamilica uspela na zemljištu u mojoj bašti“.


Sagovornici:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
dr Ljiljana Njagojević, Golubinci

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica