Lijander je mirisni zimzeleni grm koji cveta od proleća do jeseni. Veoma dekorativno izgleda i zbog toga je čest izbor uz kapije ili kuće, pogotovo na Mediteranu. Izuzetno se lako gaji ali ima jednu manu – veoma je toksičan. Ipak, ako se odlučite za njegov uzgoj u nastavku možete da saznate nešto više o tome.
Cvetovi lijandera formiraju velike grozdove koji dolaze u nijansama bele, žute, ružičaste i crvene boje. Svaki cvet ima 5 latica koje se šire poput lopatica ventilatora. Tanki listovi u obliku koplja su glatki, poput kože, što pravi lep vizuelni kontrast u odnosu na nežne cvetove.
Možda vas zanima
Lijander se brzo razvija i može da podnese teške uslove, kao što su suša, loša zemlja ili loši uslovi koji postoje pored pruga, ulica gde prolaze automobili. U dvorištu može biti predivna živa ograda, a jednako lepo izgleda i samostalno, gde god da ga posadite.
Otrovne biljke – Evo kojih se morate PAZITI! [LISTA: 21 biljka]
Ono što bi trebalo da znate, to je da je ova biljka otrovna, kako za ljude tako i za kućne ljubimce, i da čak i konzumacija male količine može da bude fatalna. Dodatno, ukoliko se zapali, dim je toksičan, a kontakt sa lišćem i cvetovima može da izazove alergijske reakcije na koži. Ukoliko već imate lijander, najbolje da nosite duge rukave i zaštitne rukavice kada radite oko njega.
Ukoliko se odlučite za posadite lijander u svom dvorištu, u nastavku možete saznati nešto više o tome kako da negujete ovu veoma lepu dekorativnu biljku.
Lijander – nega
Iako lijander može da se prilagodi svim tipovima zemljišta, ne bi bilo loše da tokom sadnje u zemlju dodate malo organske materije, kao što je kompost, kako bi poboljšali apsorbciju vode i pomogli biljci da se ukoreni. Takođe, pomoći ćete joj redovnim zalivanjem, koje je neophodno sve dok ne vidite da je počela da raste i da se koren „primio“.
Iako dobro podnosi sušu, biljku bi trebalo da zalivate jer će izgledati sveže i zdravo. Ako je držite u saksiji, vodite računa da ne bude konstantno mokra zemlja jer lijander ne trpi prekomernu vlagu. Ako primetite da je lišće počelo da žuti, to znači da je koren bio predugo vlažan. Najbolje bi bilo da joj smenjujete period vlage i suše jer će onda bujnije da raste.
Iako podnosi i polu senku, žbun će vas bogato nagraditi sa cvetovima ako biljci obezbedite osunčano mesto. Odgovara joj temperatura iznad 10 stepeni, a može da podnese temperaturu do -5, samo ako je u zemlji u dvorištu. Ukoliko lijander gajite u saksiji, neophodno je da ga unesete u zatvoren prostor kada se napolju temperatura spusti ispod nule.
Lijander može da naraste preko pola metra, a svake godine raste po 30 centimetara. Naravno, možete da ga orezujete kako bi kontrolisali visinu. On će cvetati od proleća do jeseni, a preporuka je da se odstrani uvelo cveće kako bi ga zamenilo novo, mada se pokazalo da to i nije neophodno.
Lijander raste kao žbun, a ukoliko želite od njega da napravite drvo, neophodno je da uklonite sve izbojke pri zemlji i ostavite da rastu samo dva glavna stabla.
Lijander je veoma otporna biljka, a jedino što ga napada su biljne vaši koje mogu da prouzrokuju čađavicu i, naravno, može se pojaviti truljenje korena ako je prevelika vlaga.
Izvor: The Spruce
Komentari