Insekti koji jedu cveće su nepoželjni gosti i izvor frustracije svakog baštovana koji, podrazumeva se, obožava svoje biljke. Ovo posebno važi za one koji uzgajaju ukrasne biljke. Često nije lako shvatiti šta nam to jede cveće, a da ne pričamo o prevenciji ili suzbijanju nepoželjnih štetočina. Saznajte u nastavku teksta odgovore na najčešće pitanja vezana za ovu temu: koji insekti jedu cveće i kako da ga sačuvam?
Koji insekti jedu cveće
Neke vrste insekata koji jedu cveće možete lako identifikovati, dok druge mogu zahtevati istraživanje jer ih je na prvi pogled teško prepoznati. Veoma je važno da utvrdite o kom se insektu radi, kako biste sprečili štetu na svom cveću.
Možda vas zanima
Uholaža
Uholaža ili ušara je vrsta kukca, a aktivna je noću. Ovi insekti žive u zemlji, pukotinama i skrivenim mestima gde vlada vlaga. Tokom dana, uholaže ostaju skrivene, često se skrivaju na vlažnim mestima ili duboko u naborima cvetnih latica.
Noću počinju da se hrane vašim cvećem. Za kratko vreme, uholaže mogu naneti veliku štetu ukrasnim biljkama kao što su dalije, ruže i cinije (lepi čovek).
Kako da sprečite štetočine da vam jedu BOSILJAK!
Trips
Tripsi su takođe problematične baštenske štetočine. Osim što jedu cveće, tripsi se mogu hraniti lišćem, uzrokujući opadanje i potencijalni gubitak biljaka. Pošto se tripsi hrane sokom cveća, infestacije mogu oštetiti pupoljke ili dovesti do njihovog unakaženja. Mnoge popularne baštenske biljke, poput gladiola i ruža, posebno su podložne šteti od strane tripsa.
Surlaši
Iako je verovatnije da ćete neke vrste surlaša (žižak) naći oko korena biljke, druge preferiraju cveće sa velikim cvetovima. Najznačajniji simptom oštećenja od surlaša je prisustvo kružnih rupa ili rupa u obliku polumeseca na laticama. Slično kao kod uholaže, oštećenje od surlaša može biti teško identifikovati, jer će se štetočina najverovatnije hraniti tek nakon što sunce zađe.
Cvrčak
Ovi insekti se hrane sokom biljaka, često se krijući ispod lišća i među laticama cveća. Cvetovi oštećeni na ovaj način će verovatno pokazati znake pegavosti, a mogu se čak i deformisati kada je veliki broj štetočina prisutan u bašti.
Tvrdokrilci
Poznato je da razne vrste ovih buba izazivaju velike probleme za cvećare. Japanske bube i nekoliko drugih vrsta su od posebnog značaja, jer su u stanju da brzo izazovu ozbiljna oštećenja i lišća i cveća. Ako se ne leče, povrede biljaka mogu se nastaviti tokom vegetacije, što na kraju rezultira širenjem bolesti u vašoj bašti.
Komorač, mak ili tanka žica – Evo kako da oterate PUŽEVE GOLAĆE
Bubazlata
Ova buba je noćna mora za sve uzgajivače ruža. Međutim, bubazlata se može hraniti i drugim biljkama. Dalije, geranijumi i božuri su među njihovim najčešćim metama. Kako ova buba ima vrlo malo prirodnih predatora, velike infestacije mogu ostaviti biljke potpuno defoliranim, sa svim cvetovima uništenim.
Insekti koji jedu cveće – kako ih se rešiti?
Kako se otarasiti štetočina i insekata na baštenskom cveću zavisi od vrste. U većini slučajeva, organski uzgajivači mogu da povrate kontrolu nad svojim biljkama strpljivom upotrebom ručnih tehnika. Ručno branje je posebno efikasna opcija za veće insekte i one koji se hrane tokom dana.
Druge vrste štetočina mogu zahtevati upotrebu zamki ili organskih sprejeva, kao što su insekticidni sapuni. Baštovani uvek treba da pokušaju da pronađu alternative hemikalijama, pošto su mnoga jedinjenja štetna i za korisne insekte.
Za upotrebu sredstava za suzbijanje ovih dosadnih insekata u bašti, najbolje je obratiti se lokalnom stručnjaku koji nakon utvrđivanja stanja i vrste insekta može predložiti adekvatne mere i dati prave savete.
Izvor: Gardening Know How
Komentari