Travnjak od deteline je trend koji menja dosadašnji stav prema detelini. Detelina se uglavnom smatra korovom, ali od skoro ona počinje da se pozicionira kao alternativa travi koja se lako održava i toleriše sušu.
Zašto se sadi detelina?
Nedavno su travnjaci deteline došli u centar pažnje javnosti na društvenim mrežama. To može da deluje kao iznenađenje, ali u svetlu klimatskih promena, sve manjeg oprašivanja i sveukupnog promišljanja o tome kako mi kao društvo održavamo svoja dvorišta i bašte, travnjaci u kojima dominira trava su počeli da ustupaju mesto ekološki prihvatljivijim alternativama travnjaka. I upravu tu stupa na scenu detelina.
JOŠ: Kvalitet TRAVNJAKA: od velikog značaja za stočnu hranu
Kako je detelina postala trava?
Dugo je isticana skoro opsesivna posvećenost održavanju savršeno negovanih travnjaka. U 1.500-im, travnjaci su bili isključivo rezervisani za stoku bogatih zemljoposednika u zapadnoj Evropi. Tamo su nisko rastuće trave i druge biljke rasle sa lakoćom u klimi ovog regiona i obilnim padavinama. Životinje su ih praktično kosile dok su pasle oko velikih imanja, a davale su i đubrivo.
Kako su vekovi prolazili, travnjaci su počeli da se tretiraju kao simbol bogatstva i drugde u svetu, kao što su novoosnovane Sjedinjene Države. Kao prostor za druženje, igru i šetnju, popularnost travnjaka je rasla. Slično ranijim evropskim travnjacima, prvi američki travnjaci su obuhvatali mnogo različitih vrsta livadskih biljaka, pružajući stanište kao i estetsku vrednost. Različite vrste bilja, divljeg cveća, šaša i trava cvetale su na ovim mešanim travnjacima koje je u početku tretirala samo stoka.
Sa industrijalizacijom i urbanizacijom, travnjaci su postali monokulture koje danas poznajemo i koje se pretežno sastoje od različitih vrsta trava. Kao i svaka monokultura, potrebno je mnogo resursa za održavanje tog savršenog takozvanog “tepiha” zelene trave . Osim toga, naši moderni travnjaci pružaju malo vrednosti za vitalne oprašivače i druge divlje životinje. Sve ovo je prilično skupo, kako za vaš novčanik tako i za životnu sredinu.
Prednosti deteline za travnjake
Detelina – posebno bela detelina (Trifolium repens) – je višegodišnja biljka koja potiče iz većeg dela zapadne Evrope i centralne Azije. U velikoj meri posmatrana kao korov u prošlosti, ova biljka je dominirala alternativnim pokretom travnjaka. Zašto? Zato što se lako uzgaja, izgleda dobro i nudi nekoliko drugih prednosti.
Mali, tamnozeleni listovi deteline mogu brzo da prekriju prostor. Stabljike ostaju nisko pri tlu, obično ne rastu više od 15 cm i jako se dobro mešaju sa travama. Lako ih je kositi, ali detelini to neće trebati često. A nakon košenja, travnjaci deteline će se brzo oporaviti i „napuhnuti“ u roku od nekoliko sati do dana. Ako se ne kosi, detelina će cvetati kao luda sa cvećem koje privlači oprašivače – nekoliko vrsta pčela posebno privlači cvetove bele deteline. Naravno, ljudi sa alergijama na ubode pčela i ose treba da budu oprezni oko deteline dok cveta.
Detelina je prilično izdržljiva i retko je ometaju bolesti ili štetočine. Ova biljka raste gusto, minimizirajući korov bez upotrebe hemikalija. Toleriše pešački saobraćaj kao i većina trava, i ne umire od pseće mokraće. Takođe se lako ponovo zaseje, pomažući da se obnove i popune ogoljena mesta.
JOŠ: Košenje trave: Savršeni travnjak u samo 7 koraka
Spadajući u porodicu mahunarki, detelina ima sposobnost da fiksira azot u vazduhu uz pomoć mikroba zemljišta. To znači da biljci treba vrlo malo, ako ništa drugo, pomoć u vidu đubriva i da može da raste na širokom spektru zemljišta. Travnjaci deteline zahtevaju mnogo manje vode od trave i mogu da tolerišu više senke nego bilo koja opcija za travnjak.
Ako želite travnjak koji se potpuno ne kosi, potražite sortu mikro deteline pod nazivom Miniclover. Naraste samo 10-15 cm u visinu dok pruža sve prednosti obične deteline. Ljubičaste i menta zelene sorte deteline su takođe dostupne ako želite više opcija boja. Ako već imate detelinu u vašoj bašti, možete joj dozvoliti da se i dalje polako širi zajedno sa vašom postojećom travom.
Kako posaditi travnjak od deteline?
U mnogim delovima sveta, bela detelina se često klasifikuje kao „korov”.
Kada odlučite da želite da posadite detelinu u svom dvorištu, obavezno koristite samo belu detelinu, koja je vrsta deteline koja najbolje odgovara za travnjake. U hladnim zimskim predelima sadite u rano proleće. U područjima sa blagim zimskim uslovima, obično se preferira sadnja u jesen. Najlakši način da zasadite travnjak deteline je da počnete sa semenom.
U idealnom slučaju, detelinu treba pomešati sa postojećim travnjakom. Čista detelina ima tendenciju da miruje u hladnim zimskim oblastima, ostavljajući gole delove pre nego što ponovo poraste u proleće. Pomešana sa travom izgledaće dobro i do tada.
Sadnja deteline korak po korak
Pre setve, prvo treba da očistite svoj travnjak. Koristeći grabulje, ostružite lišće, ostatke travnjaka ili druge ostatke sa postojećeg travnjaka. Ovo će otkriti tlo i ostaviti ga spremnim za nanošenje semena.
Zatim zgrabite šaku semena deteline i lagano ih pospite po pripremljenom travnjaku. Takođe će dobro poslužiti i rasipač semena na ručni pogon.
Nema potrebe da se seme deteline u velikoj meri primenjuje jer će brzo rasti i brzo popuniti praznine.
Na kraju, pospite malo gornjeg sloja zemlje preko semena.
Obavezno dodajte dovoljno da prekrije seme deteline, ali ne toliko da i trava bude potpuno pokrivena. Zatim dobro zalijte i održavajte vlažnost sve dok kroz nekoliko nedelja ne primetite da sadnice niču.
Saveti za negu za travnjak od deteline
Nega deteline je laka i kada se jednom uspostavi, biće potrebno vrlo malo truda za negu travnjaka od deteline. U regionima sa redovnim padavinama tokom cele godine, zalivanje je retko potrebno. U sušnim letnjim regionima, zalivanje samo jednom ili dva puta nedeljno je obično više nego dovoljno. Za razliku od travnjaka, detelini nikada nije potrebno đubrivo. Zahvaljujući sposobnosti da dobije azot iz vazduha, detelina se sama hrani i poboljšava zemljište bez vaše pomoći.
JOŠ: Đubrenjem sejanih travnjaka do boljeg kvaliteta trave
Održavanje travnjaka deteline bez korova je važno tokom prvih nekoliko godina rasta. Nekoliko vrsta biljaka mogu biti štetne po travnjak od deteline. Rakova trava, lisičji rep, pegavi mlečik, trputac i portulak su nekoliko uobičajenih korova koji ne proizvode cveće koje je korisno za oprašivače i treba ih ukloniti. Takođe napominje da je čupanje rukom najbolja opcija. Mnogi herbicidi koji se koriste na travnjacima su herbicidi širokog lišća koji ne ubijaju travu, već ubijaju druge biljke. Ako se ovi proizvodi koriste na recimo pčelinjem travnjaku, verovatno će ubiti detelinu.
JOŠ: Saveti stručnjaka: Dosejavanje, prihrana i nega travnjaka
Druge alternative za travnjake
Ako niste baš spremni da dodate belu detelinu na vaš travnjak, postoji nekoliko dostupnih alternativa. Postojeći travnjaci sa travom mogu se lako zasejati drugim biljkama niskog rasta koje će koegzistirati istovremeno pružajući tradicionalniji izgled. Neke mešavine, kao što je pčelinji travnjak sadrže belu detelinu, samozdravljenje i puzavu majčinu dušicu. A ove mešavine će privlačiti i pčele veoma lako.
Izvor: Better Homes & Gardens
Komentari