Sve češće možemo videti saksije sa začinskim biljem čak i u gradskim sredinama. Ovakvim uzgojem štedimo novac dok obezbeđujemo sebi sveže i zdrave začine kojima znamo poreklo. Uzgoj začinskog i lekovitog bilja u gradskim sredinama ima izuzetno pozitivan uticaj na pčele koje su 2016. godine stavljene na listu ugroženih vrsta.
Začini su neizostavni deo svake kuhinje, a svaki kulinar zna da su sveži začini mnogo bolji od sušenih. Iako se u kuhinji više vodi računa o ukusu, ove biljke su pune materija koje su dobre za naš organizam. Ako se već odlučujete da gajite začinske i lekovite biljke u saksiji, razmislite o tome da vaš izbor bilja koje ćete gajiti ima i dodatni pozitivan uticaj na Vašu životnu sredinu.
Možda vas zanima
Jedan od mogući pozitivnih uticaja dobrog odabira bilja je stvaranje izvora hrane za pčele koje su ugrožena vrsta. Gradske pčele su u mnogo težem položaju nego one o kojima brinu pčelari. U gradu pčelama je mnogo veći izazov da dođu do izvora hrane, za razliku od divljih i pčela o kojima se brinu pčelari. Zbog toga je ova populacija ugroženija od ostalih, ali je izuzetno značajna za ekosistem. Da bi opstale i preživele zimu, pčele moraju da obezbede dovoljno hrane što je u gradu veliki izazov. Koje su to biljke koje koriste i nama i pčelama?
Začinsko bilje
Majoran i Origano su vrlo slični, pripadaju istom rodu, ali su različite vrste. Štaviše, nekim jezicima narodni nazivi za ove dve biljke su domaći i divlji origano. Origano ima intenzivniji ukus, dok je majoran slabijeg intenziteta ali slađi. Cveće je prijatnog mirisa, a osim pčela, i drugi insekti oprašivači vole da ih posećuju.
Vlašac, negde poznat kao kozjak ili ljutika, je vrsta luka. Reč je o višegodišnjoj vrsti koja raste iz lukovice. U ishrani se koriste listovi čiji je ukus cenjen već vekovima. Ako ga pustite da procveta, pčele će vam biti izuzetno zahvalne.
O peršunu i mirođiji ne treba trošiti puno reči. Svi znaju koliko su ovi sastojci važni sastojak u kuhinji, a cvetove će sigurno posećivati pčele i leptiri.
Lavandu sigurno držite u vrećicama po ormarima. Osim prijatnog mirisa, lavanda odbija mnoge insekte, između ostalog moljce, muve i komarce, a ako imate kućne ljubimce značiće vam i što odbija buve. U Provansi se redovno koristi i kao začinska biljka. Ne može se dovoljno istaći koli pčele vole lavandu.
S obzirom na rano cvetanje, ruzmarin može biti odličan izvor hrane za pčele u proleće i rano leto. Osim što se koristi u ishrani ljudi, ruzmarin takođe odbija komarce, ali i bubašvabe.
Lekovito bilje
Bosiljak i žalfija se mogu koristiti i kao začini ali i kao lekovite biljke. Bogati su antioksidansima, deluju antibakterijski i antiinflamatorno. Pored navedenog, žalfija deluje i antiviralno i antifugalno.
Nana i matičnjak su odličan dodatak letnjim osveženjima kao što je limunada. Koliko pčele vole matičnjak govori i činjenica da u nekim delovima sveta pčelari ostavljaju ubran matičnjak u novim košnicama da bi zadržali pčele u njima.
Majčina dušica i timjan su zlata vredni i pčelama i ljudima. Pokazuju antiseptička dejstva, a bogati su gvožđem i manganom.
Komentari