Bilje i njihova medicinska upotreba za lečenje zimskog bluza [BONUS RECEPTI]

Bilje i njihova medicinska upotreba za lečenje zimskog bluza [BONUS RECEPTI]

Bilje može biti blag, ali postojan pristup poboljšanju zdravlja. Evo kako da prepoznate simptome, razumete zašto dolazi do zimskog bluza i koji čajevi mogu pomoći i zašto.

Šta znači zimski bluz i kako se to može porediti sa depresijom?

Potištenost koja se javlja kad su kraći dani, a vreme tmurno, može se, osim lekovima i lampama koje podražavaju sunčevu svetlost, savladati i što dužim boravcima napolju, na otvorenom, fizičkom aktivnošću, razgovorima s prijateljima.

Osećaj tuge povremeno je prirodan deo ljudskog stanja. Verovatno su svi koji čitaju ovaj članak iskusili tugu ili možda čak neki oblik depresije. Kada se oko nas pojave mračniji zimski dani, možda ćemo više vremena provoditi u zatvorenom prostoru i izolovani, što može dovesti do mračnijeg raspoloženja i “zimskog bluza”.

Ipak, ne mogu se sve epizode ​​tuge i gubitka energije kategorisati kao depresija. Razlika između „bluza“ i depresije leži u trajanju epizode, težini i faktorima koji doprinose.

Šta znači zimski bluz? Za razliku od depresije, bluz dolazi i odlazi navodi se u sekciji za organsko zdravlje Mother Earth News. Loše raspoloženje može biti izazvano umorom, glađu, dehidracijom, prekomernim radom, lošom ishranom, lošim spavanjem, nedostatkom sunčeve svetlosti i drugim fizičkim i emocionalnim stresovima, a ova raspoloženja su uglavnom kratkotrajna, dok depresija može da traje nedeljama do godinama bez odgovarajuće nege.

 

Hemijska neravnoteža?

Početne hipoteze o biologiji depresije usredsređene su na monoaminske neurotransmitere (noradrenalin, serotonin i dopamin) koji deluju na prenos nervnih ili neuronskih signala u ćeliju. Ove hemikalije u mozgu se naširoko reklamiraju kao čuvari vrata za bolje mentalno zdravlje i sreću. Oni su važni jer pomažu u regulisanju apetita, sna, energije i zadovoljstva, što je, naravno, relevantno kada se razmatraju oslabljujući efekti mnogih poremećaja raspoloženja, uključujući depresiju.


Međutim, hemikalije u mozgu nisu cela priča. Godine 1977, Džordž L. Engel je predstavio holističkiji, biopsihosocijalni model bolesti, koji se zalagao za razmatranje bioloških, psiholoških i društvenih komponenti bolesti u lečenju u stvarnom svetu. Zdravstveni radnici široko priznaju da je depresija višestruka i da je balansiranje hemikalija u mozgu samo deo jednačine.

 


Zimski bluz – kombinacija faktora i kako mu pristupiti

Kako temperatura pada, tako se smanjuje i naša motivacija da se zdravo hranimo i brinemo o sebi. Ne dozvolite da zima utiče na dobro zdravlje.

 


Mentalno zdravlje tokom zime

Istražite aktivnosti koje izazivaju stres i zdrave navike da biste podržali svoje telo, um i emocije.

Pobedite zimski bluz

Započnite sa nekim lako dostupnim tretmanima kada ste u turobnom raspoloženju.

Drugi faktori uključeni u depresiju

Geni. Imati članove porodice koji su iskusili neki oblik velike depresije može značiti da smo genetski predisponirani da razvijemo istu bolest. To ne znači da nam je suđeno da postanemo depresivni, već da je naša podložnost depresiji veća.

Struktura mozga se menja. Depresija može izazvati depresiju. Iako su studije pokazale različite zaključke, neke studije koje koriste snimanje mozga sugerišu da se oblasti mozga uključene u raspoloženje, pamćenje i donošenje odluka (hipokampus i amigdala) mogu promeniti kao odgovor na ponovljene poremećaje raspoloženja (ili su već manje kod depresivnih ljudi). . Stalni stres takođe može usporiti proizvodnju novih neurona, ometajući neuronsku komunikaciju i doprinoseći depresiji.

Životni stresori. Finansijske borbe, gubici ili drugi životni izazovi mogu stvoriti ogroman stres. Stvarne ili uočene pretnje se registruju u našoj psihi i našim telima, uzrokujući da se osećamo ranjivo, preplavljeno, uplašeno ili nemirno, i može da izazove navalu hormona stresa i drugih fizioloških reakcija koje izazivaju značajne promene u telu.

Medicinska stanja. Hipotireoza, dijabetes, alergije, autoimuni poremećaji i druga ozbiljna medicinska stanja mogu doprineti simptomima depresije ili velike depresije. Uvek se javite svom lekaru ako osećate da je ono što osećate više od samo privremenog slučaja bluza.

Toksini. Izloženost toksinima može uticati na naše mentalno i fizičko blagostanje. Pesticidi, zagađivači životne sredine, određeni lekovi na recept, rastvarači i teški metali su svi povezani sa depresijom. Smanjite svoju izloženost ovim toksinima koliko god možete i pokušajte da zamenite prirodne biljne proizvode štetnim hemijskim proizvodima.

Zdravlje creva. Postoji snažna veza između zdravlja mozga i zdravlja creva. Istraživači su otkrili da zapaljenje i iritacija u crevima mogu izazvati promene u centralnom nervnom sistemu i mozgu (i obrnuto).

Sezonske promene. Kraći dani, nedostatak sunčeve svetlosti i smanjena aktivnost mogu izazvati zimsku depresiju, poznatu i kao „sezonski afektivni poremećaj“.

 

Bilje i njihova medicinska upotreba za depresiju i zimski bluz

 

 

Šareno bilje za čajeve, uključujući lavandu i kantarion, može pomoći da ulepšate sumornu sezonu.

Kada se osećate loše i niste sasvim sami, možete da uradite određene stvari da biste ublažili svoje raspoloženje i ponovo uživali u životu.Dok pokušavamo da razumemo koren bilo kog stanja, razmatramo istoriju zdravlja, ishranu i način života.

Dobre vesti: Potporni, tonizirajući i hranljivi biljni lekovi mogu pomoći kod tuge i depresije. Nervi pomažu u ublažavanju stresa i anksioznosti i umiruju i neguju nervni sistem; adaptogeni pomažu telu da ublaži svoj odgovor na stres i smanji anksioznost; i gorčine pomažu u održavanju zdravlja creva. Bilje može podržati funkciju mozga i pomoći vam da održite pozitivan izgled, posebno zajedno sa antiinflamatornom ishranom i vežbanjem.

Takođe možete uključiti fermentisanu hranu, omega-3 masne kiseline i kompleks vitamina B u svoju ishranu i ograničiti rafinisano pšenično brašno, šećer, kafu i alkohol. Vreme provedeno u vežbanju na otvorenom na suncu može vam dati potreban energetski podsticaj.

Bilje i njihova medicinska upotreba mogu biti nežan, ali postojan pristup poboljšanju zdravlja, ali imajte na umu da biljnim lekovima može biti potrebno mnogo vremena, čak i meseci, da bi postigli primetan rezultat. Ako uzimate farmaceutske antidepresive ili ako ste trudni ili dojite, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom o upotrebi biljaka za depresiju ili bilo koje biljne lekove.

 

Povratak na pravi put

Tokom zime, osećanja depresije mogu najviše da utiču na nas. Međutim, osećaj zimskog bluza može nam omogućiti da budemo introspektivni i pregrupisani. Ne treba da se prepustimo depresiji, već da uzmemo u obzir, uz medicinsku i biljnu podršku koja nam je potrebna, da prihvatimo tugu i da budemo prijemčivi za poruke koje ona može doneti.

Kao ljudskim bićima, potrebna nam je duhovna komunikacija sa drugima i osećaj pripadnosti Zemlji. Korišćenje potpornog bilja za zimski bluz i depresiju je jedan od načina da podstaknemo ponovno povezivanje, nahranimo se i stvorimo celovitost.

 

Istražite ove biljke i njihovu medicinsku upotrebu za depresiju i zimski bluz:

Čaj za vaskularnu podršku, čaj za podmlađivanje i čaj protiv depresije

Sastojci:

 

Čaj za vaskularnu podršku

1 deo lista ginka bilobe

 1 deo gotu kola (nadzemni delovi)

 1 deo bobica gloga

 1 deo hajdučke trave (nadzemni delovi)

 1⁄2 dela korena đumbira

 

Čaj za podmlađivanje

 1 deo vrhova mlečnog ovsa

 1 deo lista koprive

 1 deo lista matičnjaka

 1 deo korena ašvagande

 1⁄2 dela šipka

 1⁄2 dela cvetova lavande

 

Antidepresivni čaj

1 deo kantariona (nadzemni delovi)

 1 deo lista matičnjaka

 1 deo vrhova mlečnog ovsa

 1⁄2 dela kamilice

 1⁄2 dela lavande

 

Uputstva

Isecite i pomešajte začinsko bilje, a zatim 1 kašiku mešavine čaja prelijte sa 8 unci ključale vode.

Pokrijte i ostavite da odstoji 15 do 20 minuta, ili do 4 sata za jaču infuziju.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica