Iako mnoge vrste cveća, posebno one koje pripadaju aster familiji i one koje se oprašuju uz pomoć vetra, mogu da izazovu veliki broj alergijskih simptoma, ipak postoji mnogo cveća koje ne izaziva kijanje ili bilo koje druge alergijske reakcije.
Neke od najmirišljavijih baštenskih biljaka, za koje ćete odmah posumnjati da su izazivači alergija, to uopšte nisu. Cveće poput kamelije, ljiljana i ruža nemaju polen koji se rasipa vetrom i ne utiču na ljude koji pate od alergija.
Međutim, pojedini veoma mirisni cvetovi ne pogoršavaju alergije, ali mogu da izazivaju nadražaje svojim moćnim mirisima. U zatvorenim prostorima mogu da izazivaju glavobolju i mučninu, a najbolje je da se u njima uživa napolju. U ove vrste spadaju gardenija (često se koristi kao sobna biljka), zumbul, jasmin i jorgovan. Mnogi francuski hibridni jorgovani, bele i žute sorte, nemaju jak miris i ne bi trebalo da izazivaju iritacije.
Naravno, sve je više vrtnih biljaka koje se uglavnom uzgajaju zbog svog predivnog lišća i koje, kada se uklone cvetovi, nikoga ne mogu povrediti.
Možda vas zanima
Ukoliko patite od alergija ili imate nekog u bližem okruženju ko im je sklon ili je jednostavno osetljiv, ipak možete imati cvetni vrt, terasu, balkon ili sobu prepunu cveća, a ovo su biljke koje možete gajiti.
Azaleja
Azaleja je najlepše zimsko cveće, sa elegantnim tamno i svetlo ružičastim cvetovima. Prirodno bi trebala da ima predivne cvetove u proleće, ali je uzgajivači najčešće podstiču da cveta tokom zime. Azaleja nije otporna na naše zimske uslove, te se uglavnom gaji kao sobna biljka ili unosi unutra, dok tokom leta treba da boravi napolju. Ovo je jako važno jer oprašivanje zavisi od insekata.
Begonija
Postoje dve vrste begonije: koje se uzgajaju zbog cveta i zbog lista. Srećom, izbacuje jako malo polena, a prva cveta neprekidno i veoma obilno. Obe su predivan ukras zasenjenih delova bašta ili terasa. One vole toplotu i vlagu, ne podnose direktno sunce i ne smeju nikada biti bez vode.
Iris
Iris ne zavisi od vetra. Nagnute školjke cveta savršeno su dizanirane da namame bumbara duboko u cvet gde je gozba nektara i gde on svojim nogicama skuplja lepljivi polen i prenosi ga do sledećeg cveta.
Ukrasna kopriva
Ukrasne koprive mogu svojim listovima dodati toliko boja vrtu, da baštovani često otkidaju cveće pre nego što procveta. Ovo daje deblju i svetliju biljku bez pokretača alergije. Ukrasna korpiva u saksiji – najbolje raste u polusenci.
Kamelija
Kamelija ima miris jednako lep kao i cvet. Kamelija ima na cvetu i muški i ženski reproduktivni organ, odnosno samooprašuje se, te ne rasipa polen. Neodoljiva kamelija je grm koji cveta od jeseni do proleća.
Zdravac
Zdravac daje vrlo malo polena. Naučnici su čak razvili i zdravac bez polena, iako još nije široko rasprostranjen. Zdravac neće uzrokovati kijanje, ali može da izazove iritaciju osetljive kože ako se dodiruje lišće.
Bugenvilija
Predivni “cvetovi” biljke bugenvilija su zapravo lišće koje okružuje cvetove. Pravi cvetovi su sićušni i cevasti, bele boje i nalaze se unutar šarenih listova. Najbitnije, stvaraju jako malo polena.
Hibiskus
Cvetovi hibiskusa proizvode veoma težak polen koji se ne prenosi vazduhom. Međutim, ljudi koji pate od alergija treba da budu oprezni prilikom konzumacije čaja od hibiskusa koji je napravljen od cvetova jer čaj može da sadrži i polen.
Hosta
Hoste imaju predivne velike dekoravine listove. Baštovani ih vole jer traže jako malo nege i odlične su za zasenjena mesta. Cvetovi se obično skidaju pre nego što procvetaju, te ne izazivaju alergiju.
Petunija
Petunije ispuštaju slab miris koji postaje mnogo izraženiji kada se gaje u velikom broju. Međutim, njihov polen se ne smatra alergenom.
Izvor: The spruce
Komentari