Kraljica Nove godine – NOVOGODIŠNJA JELKA

Kraljica Nove godine – NOVOGODIŠNJA JELKA

Da bi novogodišnja jelka stigla u vaš dom, potreban dug put njenog uzgoja od čak pet do deset godina, uz poštovanje strogih ekoloških standarda. Za razliku od zemalja u našem najbližem okruženju, Srbija nema razvijenu proizvodnju jelki, kao ni njihovu distribuciju. Ali pročitajte zanimljivosti i kako da negujete jelku da vam traje.

novogodišnja jelka

 

JKP „Zelenilo-Beograd“  svake godine apeluje na građane da kupuju jelke sa busenom, jer time utiču na zaštitu životne sredine i sprečavanje seče mladih stabala četinara.

U periodu dok traju praznici i dok jelke budu ukrašavale domove sugrađana, potrebno je povesti računa o nekoliko važnih stvari koje će pomoći da sadnica i posle praznika bude u dobroj kondiciji i dobrom zdravstvenom stanju.

 

Kako bi se jelka što bolje održala u sobnim uslovima, tokom praznika potrebno je da se redovno orošava, tj.prska vodom, kao i da se redovno zaliva odstajalom vodom sobne temperature. Vlažnost supstrata treba održavati umerenom.

Prilikom kićenja jelke treba voditi računa o ukrašavanju njenog vrha, kako se on ne bi polomio ili oštetio. Jedan od načina da se sačuva vrh, jeste da se uz vrh postavi neki štapić ili olovka, pa tek onda ukras. Jelku takođe ne treba postaviti blizu grejnog tela, jer to može izazvati opadanje četina. Ukoliko postavljate svetleće elemente, preporuka je da se klasične lampice zamene led svetlima.


 

Kada prođu praznici, drvo ne treba odmah iznositi napolje na mesto sadnje, već je potrebno da se obezbedi period prilagođavanja. Najbolje bi bilo da se jelka ostavi nekoliko dana u hodniku ili prostoriji koja se ne greje, a posle ovog perioda da se posadi na predviđeno mesto. Sadnja se vrši kada zemlja nije zamrznuta, odnosno kada spoljna temperatura nije ispod nula stepeni Celzijusa.

 


ČITAJTE: Kako da vaša novogodišnja jelka dugo OSTANE SVEŽA?

 


busen jelke

 

Ukoliko se jelka sadi u dvorište, imajte na umu da će ona u narednim godinama izrasti u visoko drvo, pa zato pažljivo treba odabrati mesto za sadnju. Takođe, vodite računa da sadnicu ne zasadite suviše blizu objekta, a ukoliko nemate adekvatno mesto za sadnju, jelku možete doneti u naše rasadnike, kako bi je radnici „Zelenila“ posadili na unapred planiranim površinama u Gradu.

 

Novogodišnje praznike prate nezaobilazni rekviziti, a jedan od njih je naravno jelka, i to najčešće obična smrča ili bela smrča (Picea abies), koja je ujedno i najjeftinija.

 

Godinama slušamo o tome kako je legalno kupovati samo jelke sa busenom, a da su sečene jelke bez busena nelegalno posečene.

 

“Ukoliko neko želi sečenu novogodišnju jelku, za to postoji namenska proizvodnja, odnosno postoje četinari koji se u toku planiranih prorednih seča, koje se provode u cilju uzgoja i nege mladih četinarskih šuma, seku, te se kao takvi mogu koristiti, naravno samo uz odgovarajuću propisanu dokumentaciju, u svrhu sečenih novogodišnjih jelki”, kaže Boris Ivanović iz „Srbijašuma“.

 

ZANIMLJIVO: Kavkaska jelka – kraljica među božićnim jelkama u Nemačkoj

 

Šta kaže zakon o šumama?

Prema važećem Zakonu o šumama, seča onih šuma koje su u vlasništvu Republike Srbije je strogo zabranjena i kažnjiva. Što se tiče privatnih šumovlasnika, oni imaju pravo da vrše seču u svojim šumama, uz prijavu lokalnoj šumskoj upravi, kako bi šumarski tehničari izvršili označavanje stabala za seču prema utvrđenoj proceduri, navodi se u Zelenilu.

 

U većim rasadnicima koji u svojoj proizvodnji imaju jele i smrče, ističu da isključivo bavljenje proizvodnjom ovih vrsta četinara nije unosan posao, kao i da njihov mogući izvoz u zemlje EU nije organizovan. Inače, prema raspoloživim podacima, na tržištu EU se pred novogodišnje i božićne praznike proda više od 70 miliona jelki.

 

Čitajte: Novogodišnje jelke – Da bi stigla do vašeg doma treba od 5 do 10 godina

 

Stilovi ukrašavanja novogodišnjih jelki

Kada govorimo o trendovima u ukrašavanju jelki, ove godine dominiraju sledeći stilovi:

 

Uvek aktuelan klasični stil gde se  u dekoracijama koriste isključivo tipične novogodišnje boje- crvena, bela, zlatna i zelena, uz neizostavne figure Deda mraza, olovnih vojnika, patuljaka i slično. Jelke su bogato nakićene, sa puno ukrasa, kugli i ukrasnih traka;

 

Prirodni/natur (održivi) stil u kom preovlađuju mirne boje: boja drveta, bela, sve nijanse jesenjih plodova od žute, narandžaste, braon do neizostavne crvene boje. Ukrasi su izrađeni od prirodnih materijala, šišarki, raznih plodova, kore drveta, sušenog cveća, listova, papira.

 

Maksimalistički stil gde u dekoracijama preovlađuju raznovrsni dekorativni elementi – veliki veštački cvetovi, veštačke grane sa štrasom, mašne, ukrasne trake i kugle raznih veličina i boja. Boje se uklapaju prema ambijentu. Jelke su po pravilu veoma bogato ukrašene.

 

Srećni praznici!

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica