Vodič kroz trudnoću ovaca i JAGNJENJE: Mere, uputstva i stručni saveti!

Vodič kroz trudnoću ovaca i JAGNJENJE: Mere, uputstva i stručni saveti!

Kako se približava sezona jagnjenja, vreme je da se pripremite. Mnogi faktori u ovom procesu nisu pod našom kontrolom, ali ako se posvetimo onim stvarima na koje možemo da utičemo, sezona će biti mnogo lakša. Bilo da vam je ovo prva sezona ili ste iskusni, postoje određene pripreme koje treba da uradite kako biste obezbedili što uspešniji tok sezone.

Jagnjenje

Pre nego što počnete odbrojavanje do pristizanja novih članova vašeg gazdinstva, važno je da primenite stručne preporuke. Pre svega, poželjno je tokom parenja razdvojiti šilježice od odraslih ovaca usled dominacije starijih jedinki.

Važno je zasušiti ženke koje su u laktaciji. Postoji nekoliko metoda za zasušivanje, a važno je da ne prestanete da muzete odjednom, već postepeno, kako biste izbegli pojavu mastitisa. Ovo treba da se uradi na vreme, kako bi telo životinje moglo da usmeri svu energiju i ishranu na pripremu za trudnoću.

Ovcama treba obezbediti dovoljne količine čiste vode, obilje slame i pružiti im mogućnost kretanja u određenim fazama trudnoće, kako bi se izbegla distokija.

U nastavku slede i ostali saveti, a možda najvažniji je da kroz neprospavane noći i stalne provere ne zaboravite da uživate u najčudesnijem godišnjem dobu na vašem imanju – sezoni rađanja!

Il de Frans – rasa ovaca kvalitetnog mesa i visoke plodnosti

6 nedelja pre jagnjenja

Šišanje

Ovce treba šišati 6 nedelja pre jagnjenja iz nekoliko razloga. Prvo, šišanje vam omogućava da bolje procenite stanje njihovog tela, što vam pomaže da ih pravilno hranite pred kraj trudnoće.

Takođe, ovo održava ovcu čistijom tokom i nakon porođaja, a novorođenim jagnjadima olakšava dojenje jer neće slučajno pokušati da sisa sa višestruko duže vune, već će lako pronaći vime.


Ako živite u hladnijoj klimi, ovca sa punim runom može postati previše topla tokom porođaja i može da se odluči da legne na sneg ili neko hladno mesto, čime se povećava rizik od hipotermije i smrti jagnjadi. Osim toga, šišanje omogućava da se zadrži kvalitetnije runo, jer se odstranjuje stariji deo vlakna.

Ako se ovca jagnji veoma rano u godini, pa bi bilo previše hladno da je šišate 6 nedelja unapred, možete da obrijete samo njen zadnji deo i vime. Time ćete održati ovcu čistom, a jagnje će lakše pronaći vime i moći će da sisa.

Kasnije, nakon što ovca ojagnji, možete je potpuno ošišati. Važno je da ne šišate ovcu previše blizu porođaja, jer naprezanje i manipulacija tokom striženja mogu izazvati pobačaj ili druge komplikacije.


Šišanje ovce pre jagnjenja

Promena ishrane

U zavisnosti od stanja tela vaše ovce, trebalo bi da počnete sa promenom njene ishrane 6 nedelja pre jagnjenja. Ako ovca ima višak kilograma, trebalo bi da sačekate još par nedelja pre nego što započnete promene u ishrani.


Međutim, za ovce sa prosečnom telesnom težinom, postepeno počnite da menjate ishranu kako bi imale odgovarajuću hranu potrebnu za zdrav završetak trudnoće i jagnjenje jakog, zdravog poroda. Važno je da ovu promenu ishrane sprovodite postepeno.

Važno je razvrstavanje ovaca prema potrebama u hrani, u zavisnosti od ocene telesne kondicije i broja plodova. Potrebno je dodati koncentrat u toku poslednjih 6–8 nedelja graviditeta, 2 puta dnevno.

5 nedelja pre termina

Oprema za jagnjenje

Ako već imate komplet za jagnjenje, potrebno je da ga pregledate, očistite i dopunite. Ako ga još nemate, vreme je da ga pripremite. Ovo je takođe period kada treba da proverite i obnovite veterinarski komplet.

Svaki farmer pre svega treba da ima ,,ormarić za prvu pomoć” sa neophodnim priborom za jagnjenje (ulje/lubrikant, porodiljske rukavice i užad, stomačnu sondu za jagnjad i špric, zamrznut kolostrum, tinkturu joda za pupak, termometar radi kontrole jaganjaca na hipotermiju, injekcije antibiotika i drenč za aplikaciju, 20% injekcione rastvore glukoze i preparata Ca/Mg, peroralne glukoze, špriceve) itd.

4 nedelje pre jagnjenja

Vakcinacija

Ovce se često vakcinišu pre jagnjenja kako bi se zaštitile od određenih bolesti i obezbedio prenos pasivnog imuniteta na jagnjad. Pre vakcinacije, važno je konsultovati veterinara za izbor odgovarajuće vakcine i pravilan raspored vakcinacije.

Vakcinaciju treba obaviti 2-4 nedelje pre očekivanog datuma jagnjenja kako bi ovce imale dovoljno vremena da razviju imunitet, a antitela se prenesu na jagnjad putem kolostruma. Pravilna vakcinacija je deo šireg programa upravljanja zdravljem stada i značajno doprinosi zdravlju ovaca i jagnjadi.

3 nedelje pred jagnjenje

Sređivanje boksa za jagnjenje

Pripremite prostore za jagnjenje, vodeći računa da imate obilje čiste slame i dovoljnan broj individualnih bokseva za smeštaj ovaca sa više jaganjaca. U današnjem vremenu, kamere su lako dostupne i po pristupačnim cenama. Razmislite o instaliranju kamere u prostoru za jagnjenje, kako biste olakšali noćne provere i pratili proces na daljinu.

Pobrinite se da obezbedite lager osnovnih pomoćnih medikamenata i pomagala za jagnjenje (antibiotici, užad od najlona, identifikacioni sprej i antiseptici).

Jagnjenje

2 nedelje pre termina

Ishrana

Do sada su sve promene u ishrani tokom trudnoće trebale da budu postepene, a sada je vreme da ovce budu na 100% lucerki, kako bi im bila obezbeđena potrebna ishrana za kraj trudnoće i kako bi se sprečila trudnička toksemija i druge komplikacije. Ako je potrebno, možete im dodati i malo žitarica kako biste upotpunili njihovu ishranu.

Praćenje simptoma i vođenje evidencije

Počnite da pažljivo posmatrate ovce i pratite simptome koji ukazuju na predstojeće jagnejnje. Promene će se videti na njihovom stomaku, karlici, zadnjem delu, vimenima, kao i u njihovom ponašanju.

Vođenje evidencije o simptomima svake ovce može vam pomoći da sledeće godine tačno znate kada su spremne za jagnjenje.

1 nedelja pred jagnjenje

Nastavite da pratite simptome i vodite dobru evidenciju do samog jagnjenja. Pažljivo pratite ovce, pazeći na znake toksemije.

Osnovna metabolička oboljenja tokom kasne trudnoće kod ovaca su graviditetna toksemija (koja je česta kod ovaca koje nose 2–3 jagnjeta u poslednjih 6–8 nedelja trudnoće) i hipokalcemija.

Graviditetna toksemija se često previdi, ali je veoma važno da se tretira odmah, najbolje uz primenu glicerola ili propilen glikola peroralno na svakih 12 sati (60–100 ml). Aplikacija selena i joda obavezna je u poslednja 2 meseca trudnoće, posebno u područjima gde postoji njihov deficit, a vrši se preko soli.

Jagnjenje

Jagnjenje

Jagnjenje je najvažniji period za farmera, i njegova pravilna priprema je ključna, s obzirom na to da se 75% uginuća ovaca i 70% uginuća jagnjadi dogodi tokom jagnjenja ili neposredno nakon njega. Kada asistira pri jagnjenju, farmer treba da bude svestan trenutka kada je neophodno pozvati veterinara.

Nega ovaca nakon jagnjenja

Ključne stvari koje treba znati o jagnjenju

Pojačan nadzor i dežurstvo: Ključno je obezbediti pojačan nadzor i dežurstvo u kritičnim periodima, jer se veliki broj jaganjaca može spasiti od banalnih uzroka smrtnosti koji mogu dovesti do čak 20% gubitaka. Nadzor i pravilno prihvatanje mogu drastično smanjiti ove gubitke. Postoji niz jednostavnih postupaka za prihvatanje jaganjaca i preventivnih mera u prvim, kritičnim danima.

Teška jagnjenja: Teška jagnjenja mogu biti uzrokovana prevelikim plodom ili neprikladnim situsom/habitusom ploda, što može dovesti do trauma poput preloma rebara, rupture jetre i hemoragije mozga.

Predebele ovce koje nose jedno jagnje obično imaju teška jagnjenja. Ultrazvučna dijagnostika je važna za pravilnu ishranu. Bolesne, iznurene ovce ili one sa graviditetnom toksemijom imaju veću šansu za teško jagnjenje.

Asistencija pri otežanom jagnjenju: Pri asistenciji u otežanim jagnjenjima, farmer treba koristiti dovoljno ulja, ruke moraju biti male i prekrivene plastičnom rukavicom. Ovce ne podnose dugotrajnu vaginalnu i uterinu manipulaciju.

Ako farmer ne može da ojagnji ovcu za 10 minuta, treba pozvati veterinara. Asistiranje treba biti što čistije, uz korišćenje finih užadi, a plod se ne sme vući previše da bi se izbegle traume i uginuće. Uvek treba proveriti da li ima još zaostalih jaganjaca u materici.

Sinhronizovano jagnjenje i radna snaga: Radna snaga na farmi treba biti efikasno raspoređena sinhronizovanim tokom jagnjenja. Postavljanje kamera u boksevima za jagnjenje pojačava noćni nadzor, što je naročito važno kod šilježica.

Nalivanje vimena: Nalivanje vimena nije pouzdan indikator blizine momenta jagnjenja; pravi pokazatelj je izdvajanje ovaca iz stada.

Zaštitne mere i grupni odgoj jaganjaca: Primena zaštitnih mera i grupni odgoj jaganjaca su efikasniji i lakši kada se koriste turnusni rad.

Priprema individualnih bokseva za majke-ovce: Neophodno je pripremiti individualne bokseve za majke-ovce odmah nakon porođaja prvog jagnjeta (nikako ne izdvajati ovce pre jagnjenja).

Posebni boksevi za ovcu i jagnje

Preporučuju se pokretne, montažne metalne ograde koje se lako sastavljaju i rastavljaju. Ovca i jagnje treba da budu u individualnom boksu 10-ak dana kako bi se ojačao materinski instinkt i sprečilo gaženje jagnjadi.

Abortusi: Pobačaji ne treba da se zanemaruju; potrebno je ispitati uzrok pobačaja radi otklanjanja sumnje na infektivni razlog. Normalno je da se dogodi određen broj pobačaja u stadu, ali svaki slučaj treba detaljno ispitati, naročito ako udeo pobačaja premašuje 5%.

Glavni infektivni izazivači su hlamidije, toksoplazme, leptospire, listerije i salmonele. Brza dijagnostika je ključna, a najbolji uzorak je svež abortirani materijal. U jednom stadu može biti više od jednog izazivača abortusa, pa treba ispitati najmanje 10% abortiranih slučajeva. Prikrivanje pobačaja je neprofesionalno i štetno.

Zapisivanje: Obavezno vodite detaljne zapise o svim postupcima, simptomima i intervencijama na farmi.

Izvori: Mother Earth News & Udruženje veterinara praktičara Srbije

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica