Vijetnamska svinja: lako se gaji, NE VOLI koncentrat i daje meso EKSTRA kvaliteta!

Vijetnamska svinja: lako se gaji, NE VOLI koncentrat i daje meso EKSTRA kvaliteta!

Vijetnamska svinja zauzima posebno mesto na gazdinstvu Miloša Vlaškalića iz sremskog sela Vizić. Sa ovom rasom susreo se prvi put tokom pohađanja Poljoprivredne srednje škole u Futogu. Vijetnamske svinje su mu se izuzetno dopale, pa je pred kraj svog školovanja počeo da ih uzgaja u svom dvorištu. Danas važi za najozbiljnijijeg uzgajivač u Srbiji, sa ozbiljnim planovima za širenje.

Miloš je počeo sa jednim svinjčetom, koje bi uhranio od jeseni do proleća, a danas ima 12 krmača u priplodu, što ga kandiduje za jednog od najvećih uzgajivača ove rase svinja u Srbiji.

Zašto baš vijetnamska svinja?

Kako nam je Miloš objasnio, vijetnamske svinje su izuzetno jednostavne za držanje, traže prirodne uslove, a presudno je to što se ne hrane koncentratom. Njihovo meso je izuzetno zdravo, kao i sve prepađevine.

Ova rasa svinje došla je u Evropu 50-ih godina prošlog veka i od tog trenutka se gaji i u Srbiji.

Razmnožavanje vijetnamske svinje

Krmača je u stanju da oprasi od 6 do 8 prasadi, ali na Miloševom gazdinstvu to obično bude i 10, a imali su i rekorderku sa 17 prasadi!

Kada je zdravlje u pitanju, veterinar nije potreban. Lečenje ne daje na ovoj rasi nikakvog efekta, pa da li će svinja preživeti ili neće, uvek ostaje na prirodi da odluči.

Vijetnamska svinja

Ishrana i uslovi držanja

Vijetnamska svinja, kako kaže Miloš, jede SVE osim koncentrata. Ova rasa je divlja, traži što prirodnije uslove, pa njihov digestivni sistem ne trpi koncentrat. Ali zato vijetnamska svinja voli da jede voće, povrće, hleb i druge namirnice.


S obzirom na tip ishrane koju ova svinja preferira, domaćinstvu na kojem se gaji nije potrebna ratarska proizvodnja.

Vijetnamska svinja ne trpi beton, pa je najbolje držati je napolju, na što većem prostoru, kako biste joj maksimalno pomogli u razvoju.

Vijetnamska svinja: kilaža i kvalitet mesa

Vijetnamska svinja je manja od standardne rase. Njihova priplodna kilaža ide do 80kg, a u tovu dostižu oko 100kg, ali to svakako zavisi od dužine tova.


Vijetnamska svinja spada u masnu rasu, ali je meso daleko sočnije i ukusnije, pa se na trpezama mnogih zemalja smatra delikatesom. Njeno meso se najčešće stavlja u rang mangulice.

Iako je meso ove svinje prošarano i masnije, ne radi se o masti koja je štetna za naš organizam, što su do sada dokazali brojne analize i naučni radovi.


Meso ove svinje je sjajno u svim varijantama – kao sveže meso za pečenje i kuvanje, pa sve do prerađevina kao što su slanina, šunka, kobasica, čvaraka.

Vijetnamska svinja

Tržište prepoznaje kvalitet

Priča o kvalitetu mesa vijetnamskih svinja brzo se širi, pa Miloš sa ponosom ističe da je svako prase koje se oprasi na njegovom gazdinstvu prodato 6 meseci unapred. Tome doprinosi i činjenica da ovaj domaćin ima najčistije primerke vijetnamske svinje kada je reč o genetici.

Kupce Miloš ima širom Srbije, ali neretko su i iz zemalja regiona poput Crne Gore i Bosne. Neki svinje kupuju radi mesa, ali neki su zainteresovani da ih drže kao ljubimce. To ne treba da čudi, s obzirom na to da je ova svinja izuzetno pitoma, pametna, umiljata i iznad svega simpatičnog izgleda.

S obzirom na male broj svinja, Miloš ih uglavnom prodaje preko ličnih kontakata, a najčešće to budu prijatelji, poznanici i rodbina.

Ipak, ovaj domaćin planira da poveća brojnost svih svinja na svom imanju, pa da na tržište na ozbiljniji način, posredstvom sajmova, izađe sa ponudom mesa i mesnih prerađevina.

Moravka – svinja pitome naravi, laka za uzgoj i ZDRAVA!

Imali smo priliku da se lično uverimo u kvalitet mesa Miloševih svinja – kobasice, slanina, pečenica i ostale prerađevine PRAVI su delikates. Sigurno smo u jedno: ko jednom proba, uvek će se vraćati.

Interesovanje za vijetnamske svinje na tržištu je sve veće, pa Miloš u tome vidi šansu za plasman svojih proizvoda. Želimo mu svu sreću!

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica