Trajno rešenje: Evo kako iskoreniti salmonelu na farmi živine!

Trajno rešenje: Evo kako iskoreniti salmonelu na farmi živine!

Kako iskoreniti salmonelu na živinarskoj farmi - ©Agromedia

Infekcija izazvana bakterijom salmonele u velikoj meri može ugroziti populaciju brojlera na živinarskoj farmi. Razlozi za njenu pojavu mogu biti brojni a najčešći uzrok je zaprljana slamnata prostirka. Promena same podloge i prelazak na drvene opiljke umesto slame, kao pojedinačna mera, najčešće ne daje rezultate, budući da je infekcija već zahvatila jato, te uzgajivači trpe gubitke uprkos preduzetim merama.

Umesto parcijalnih mera, stručnjaci preporučuju izradu akcionog plana za borbu sa bakterijom i njegovu striktnu primenu.

Akcioni plan

Prvi korak u primeni akcionog plana za suzbijanje zaraze bio bi učestalo uzorkovanje i testiranje živinskog izmeta na salmonelu. Uzimanje uzoraka na svakih nedelju dana dalo bi odgovor na pitanje u kojem uzrastu živina biva zaražena  bakterijom. Pre samog uzorkovanja farmu bi bilo poželjno temeljno očistiti i dezinfikovati. Uzorke bi trebalo prikupiti sa svih strana, a posebno iz spojeva i pukotina u podu, jer su iskustva pokazala da ostaci koji se talože na tim mestima, bivaju najčešće pozitivni na salmonelu. Uzgajivačima se preporučuje da, u zavisnosti od tipa postrojenja, ove procepe popune smesama poput gelova, bitumena ili cementa.

Kako iskoreniti salmonelu na živinarskoj farmi - © Zorica Šuvakov/Agromedia

Ubitačni brašneni crv

U brojnim slučajevima, pojava salmonele na živinarskoj farmi u direktnoj je vezi sa prisustvom brašnenog crva, poznatog i kao stiropor-buba, budući da rado jede ovaj izolacioni materijal koji se često sreće na farmama ove vrste. Ovi crvi se najčešće nalaze u izmetu živine iz kojeg izlaze i sakrivaju se na zabačenim mestima koja nije moguće dosegnuti insekticidima. Čim se postrojenje ponovo zagreje kako bi primilo novo jato pilića, crvi izlaze iz svojih skrovišta i čine da pilići stari tek nekoliko dana bivaju zaraženi.

Prevencija uz pomoć lepljivih traka 

Čišćenje i dezinfekcija farme, neizbežni su koraci u borbi protiv salmonele, kao i u njenoj prevenciji. Nakon izlaska jednog jata sa farme i uklanjanja stajnjaka, čitavo postrojenje je potrebno isprskati, kao i sprovesti odmašćivanje prostorija. Potom bi trebalo da usledi novo prskanje i temeljna dezinfekcija hlorom, kao najefikasnijim sredstvom za dezinfekciju.

U borbi protiv brašnenog crva, jedna mera se izdvojila kao posebno delotvorna. Naime, iskustva pokazuju da postavljanje graničnih lepljiih traka po zidovima postrojenja, na visini od 1.5 metar, predstavljaju barijeru za bube, kojom one bivaju onemogućene da se penju po zidovima, plafonima i po krovnoj izolaciji.

Izvor: Poultry world


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica