Gubitak prasadi nakon prašenja često je posledica biološkog stanja organizma ovih životinja.
Prilikom rođenja-dolaska prasadi u novu sredinu treba stvoriti takav ambijent kako bi se ona što bezbolnije prilagodila novim uslovima, što znači da ti uslovi moraju biti što je moguće približniji prethodnim.
Možda vas zanima
Visoki gubici prasadi u periodu neposredno posle rođenja, u nedekvatnim uslovima držanja i ishrane, posledica su biološkog stanja organizma mladih prasadi. Prasad dolaze na svet sa veoma malim rezervama energije i gvožđa kao i imunoglobulina, a sposobnosti za adaptaciju na novu okolinu su male zbog nerazvijenog mehanizma za regulaciju temperature.
Prasad tek posle tri nedelje života su sposobna da telesnu temperaturu održavaju konstantnom. Ako temperatura u prasilištu ne odgovara, već nakon pola sata po rođenju prasad dobija temperaturni stres.
Optimalna temperatura u prasilištu se kreće od 35 – 37˚c, zagrevanje prasilišta (kada je to potrebno) vrši se pomoću kvarcnih ili plinskih visećih grejalica ili kaloriferima. Neophodno je korišćenje infra-red sijalica koje emituju ultra-ljubičasto zračenje, koje vrši pretvaranje provitamina D2 u vitamin.
Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe PSSS Leskovac
Autor: Savetodavac za stočarstvo mr Dejan Ranđelović
Komentari