Stočne farme u Engleskoj zagadile su reke 300 puta prošle godine, što je izazvalo 20 velikih incidenata, prema najnovijim vladinim podacima. Ipak, samo šest farmi je procesuirano 2021. godine, a Agencija za životnu sredinu je umesto toga izdala pisma upozorenja.
Industrija mleka, uglavnom zahvaljujući otpadu koje proizvode milioni krava , je najgori ekološki prestupnik, povezan sa polovinom svih zagađenja farme. Vlada je rekla da je krivično gonjenje poslednje sredstvo za uporne prestupnike.
Nacionalna unija farmera (NFU) saopštila je da su svi farmeri ozbiljno shvatili svoju ekološku odgovornost i da preduzimaju „dobrovoljne akcije kroz inicijative koje predvodi industrija kako bi pokrenuli poboljšanja koja su od koristi vodnom okruženju. Veliki deo ekološke pretnje rekama od poljoprivrede dolazi od kravljeg otpada koji se zove gnojnica – mešavina stajnjaka i vode koju farmeri skladište i rasipaju kao đubrivo. Svaka od 2,6 miliona muznih krava u Velikoj Britaniji proizvodi do 53 litra stajnjaka dnevno. To je otprilike 50 milijardi litara stajnjaka godišnje.
Ozbiljni incidenti zagađenja mogu dovesti do krivičnog gonjenja. Jedan od prestupnika je Majkl Ejlsberi, direktor kompanije Cross Keis Farms Ltd. U junu ove godine naloženo mu je da plati više od 25.000 funti zbog zagađenja reke.
Jedna od farmerki koja vodi računa o ovom problemu jeste je Kejt Hoar. Ona opisuje mulj kao “tečno zlato” i kaže da svaki farmer zna koliko je vredan čuvati ga na zemlji i van reka.
Ona misli da je u prvom planu svakog farmera treba da bude to kako da poboljšaju svoje skladište stajnjaka i spreče da se puni kišnicom i da maksimalno iskoriste taj proizvod. Veoma je bitna reciklaža.
U 2021. godini izvršena je 721 kontrola na 693 farme. Više od polovine inspekcija utvrdilo je da farmeri krše propise koji regulišu skladištenje stajnjaka. Grupa za očuvanje slatkovodne ribe Wildfish trenutno tuži vladu zbog toga kako se bavi vodovodnim kompanijama koje pumpaju kanalizaciju u rekama i morima.
Njen izvršni direktor Nick Measham podjednako je zabrinut zbog pretnje koju predstavlja farma mleka. Rekao je: „Sve češće širom zemlje viđamo poljoprivredne jedinice industrijskog obima, posebno mlečne i goveđe. Stajnjak koji oni proizvode mora negde da ide.
Nick Measham je dodao da je od aprila 2021. izdao najmanje 140 pisama upozorenja i zahtevao 6.169 akcija poboljšanja na farmama, od kojih je 2.791 završena. Fokus je pre svega bio na „lokacijama visokog rizika, poslovima koji prethodno nisu bili u skladu sa propisima.
Farmeri često na reku gledaju kao na otvorenu kanalizaciju.
Sve više zagađene reke u Engleskoj, problem prave stočne farme.
Do pre nekoliko godina, verovatnoća da ćete vi kao poljoprivrednik dobiti inspekciju bila je otprilike jedan u 200 godina. Dakle, jasno, to nije veliki podsticaj da očistite svoj postupak. Agencija za životnu sredinu saopštila je da “konstruktivno” radi sa poljoprivrednicima na smanjenju zagađenja vode i da je od januara ove godine povećala broj inspekcija na više od 3.000.
Defra je saopštila da je udvostručila finansijska sredstva za svoj program za poljoprivredu osetljivu na sliv, koji pruža besplatne savete poljoprivrednicima kako bi im pomogao da bolje upravljaju stajnjakom i zemljištem.
I ranije ovog meseca, farmerima je stavio na raspolaganje grant od 13 miliona funti za infrastrukturu za stajnjak da poboljšaju svoje skladištenje. NFU je pozdravio finansiranje, rekavši da su farmeri već ostvarili smanjenje ozbiljnih incidenata zagađenja za 75% u odnosu na 2000. godinu.
Zamenik predsednika NFU Tom Bradshaw je rekao: „NFU će nastaviti da radi sa Defrom i Agencijom za životnu sredinu kroz njihov pristup vođen savetima kršenjima, kako bi svojim članovima efikasno preneo pravila poljoprivrede za smernice za vodu.
U međuvremenu, najveća mlečna kompanija u Velikoj Britaniji, Arla, rekla je da sada plaća svojim farmerima da rade na ekološki prihvatljivije načine.
Portparolka je rekla: „Naši vlasnici farmera su nagrađeni kroz cenu mleka za pokrivanje skladišta stajnjaka, korišćenje određenih tehnika raspršivanja stajnjaka i korišćenje tečnosti za proizvodnju biogasa, vrste obnovljive energije koja se može koristiti za proizvodnju električne energije i pogon vozila.
Komentari (2)
Dušan Radivojević
2022-12-25 07:05:14
Tečni stajnjak je suspenzija ove faze izlučevina koja nastaje u stajama bez korišćenja prostirke. Predstavlja visoko vredno organsko đubrivo, ali samo pod uslovom da se nad njim ima puna kontrola od momenta formiranja, lagerovanja,nege i aplikacije na poljoprivrednom zemljištu. U suprotnom, tečni stajnjak postaje veliki zagađivač životne sredine i to preko zemljišta, površinskih i podzemnih voda i preko vazduha. Pravilno gazdovanje sa tečnim stajnjakom, donosi ogromnu dobit za farmera, zato se svako ulaganje u recipijente i opremu za manipulaciju sa tečnim stajnjakom brzo isplati. Pravilan izbor recipijenta, kapacitet istog, dovoljan nivo nege, norme i vreme i način aplikacije su od presudnog značaja. Ko o tome ne vodi računa, u problemu je. U Srbiji danas ne postoji ni jedna farma , koja se može pohvaliti da ima potpuni i kvalitetno gazdovanje sa tečnim stajnjakom. Čak ni one sa biogas postrojenjima. Ogromne količine tečnog stajnjaka kod nas u Srbiji se tretiraju kao balast, a to nikako nisu.. Voda u tečnom stajnjaku samo povećava količinu i smanjuje konzistentnost, a time i njegovu nutritivnu vrednost. Nikako se ne preporučuje u bilo kom svojstvu. Nužno je zlo u objektima gde se stajnjak formira, ukliko se izđubravanje nije rešilo na pravilan način. Takvih slučajeva kod nas u Srbiji je naj više.
Za svaki korak u gazdovanju sa tečnim stajnjakom postoji pravilo i normativ. Sve je definisano i sve se odavno primenjuje u zemljama gde su drugaćijii odnosi i uslovi rada, nego kod nas. Tamo stanjak završava na njivama gde mu je i mesto, a kod nas najčešće kao balast u mikro depresijama, vodotokovima i sl. To je ogromna šteta za životnu sredinu i farmera. O posledicam i da ne pominjem.
Veljo
2022-12-21 14:37:35
Postoji rešenje za taj stajnjak
https://www.facebook.com/kalifornijskeglisteprodaja