Na žalost, mnogi sektori domaće poljoprivrede redovno se bore sa različitim problemima. Ovih dana o tome se posebno govori među stočarima koji se bave mlečnim govedarstvom. Naime, postavlja se pitanje da li će u budžetu biti dovoljno novca za subvencionisanje mlekarstva. Nešto više o tom problemu rekao nam je gospodin Goran Živkov, osnivač i programski direktor konsultantske kompanije SEEDEV.
Koji sektori poljoprivrede trenutno imaju velike probleme i na koji način bi oni mogli da se reše, za poljoprivredni portal Agromedia, otkriva Goran Živkov, osnivač i programski direktor konsultantske kompanije SEEDEV:
Možda vas zanima
„Određeni sektori zaista imaju mnogo problema. Na primer, danas naša mesna prerađivačka industrija ima velikih problema zbog preteranog uvoza namirnica od mesa. Ne uvozi se živa stoka, recimo svinje, nego naprotiv, prerađevine od svinjskog i drugog mesa“.
„Mlekarstvo se takođe nalazi na velikoj prekretnici. Jednostavno moramo da shvatimo da će se u narednih nekoliko godina definisati naša budućnost u poljoprivredi. Više nije pitanje ni samo da li ćemo ući ili ne u Evropsku uniju, već se lome i mnogi drugi problemi.“
„Njih može da reši samo jasna politika države koja će da prepozna sve te izazove i da pomogne poljoprivrednicima da pronađu svoje strategije, koje će biti dobre za budućnost.“
Zaista je neophodno da se sedne i razmisli o tome kojem konkretno sektoru i kojim proizvođačima ima smisla pomagati, a kojima ne. Ukoliko to ne uradimo u najkraćem mogućem roku, mislim da ćemo izgubiti ključni period koji nam je neophodan za dugoročan razvoj.
Neki izvori čak govore da se razmatra da li će uopšte u budžetu biti dovoljno novca za subvencionisanje mlekarstva. Šta biste o tome rekli?
„Verovali ili ne, Bosna i Hercegovina danas izvozi čak 46% mleka u celoj CEFTI. Oni izvoze mnogo više i od Hrvatske i od Srbije. To je zato što su oni, u momentu kada su nastupili problemi u njihovom mlekarstvu, praktično intervenisali. Jeste to možda bilo u trenutku skupo za državu, ali ja ta intervencija dovela do toga da mi danas uvozimo mleko iz Bosne i Hercegovine, iako smo godinama izvozili naše u tu zemlju.“
„Dakle, problem bi trebalo da reši politika koja je pametna, naročito ako uzmemo u obzir i činjenicu da se Evropska unija, sa novim programom za 2013-2020. godinu, vratila na direktnu podršku određenim sektorima. Uvek se govorilo o odvajanju od proizvodnje, a sada su dali mogućnost da određene zemlje mogu da subvencionišu.“
„Tako je, na primer, Hrvatska nastavila da subvencioniše šećernu repu i soju. Kod nas, sa druge strane, postoji jedna letargija. Zakon o podsticajima je nefunkcionalan u svakom pogledu.“
„Zato mislim da je zaista neophodno da se sedne i razmisli o tome kojem konkretno sektoru i kojim proizvođačima ima smisla pomagati, a kojima ne. Ukoliko to ne uradimo u najkraćem mogućem roku, mislim da ćemo izgubiti ključni period koji nam je neophodan za dugoročan razvoj.“
Sagovornik:
Goran Živkov, osnivač i programski direktor konsultantske kompanije SEEDEV
Komentari