SANSKA KOZA: SVE što treba da znate o kraljici mleka!

SANSKA KOZA: SVE što treba da znate o kraljici mleka!

Sanska koza je bele boje, izuzetno je cenjena je zbog svog lepog izgleda, visoke proizvodnje mleka i dobrog temperamenta. Poreklom je iz regiona u Švajcarskoj, poznatog po proizvodnji mleka. Jedna je od najpopularnijih rasa koza i dobro se snalazi u različitim klimatskih uslova, ali ipak preferira hladnije vreme.

Sanska koza

Sanska koza – izgled

Latinsko ime sanske koze je Capra aegagrus hircus.

Sanska koza je izuzetno lepa koza. Ima čisto belo krzno, vitku građu i elegantan hod. Njene uši i nos su najčešće ružičasti. Jedna od njenih glavnih karakteristika je šaljivo, elegantno držanje. Iz ovih razloga, sanska koza se često korsiti kao izložbena.

Jedinstvene karakteristike sanske koze uključuju njene oči boje ćilbara i glatko, svilenkasto krzno. Dolazi u krem ili čisto beloj boji. Uši su joj ravne i uvek odgovaraju boji krzna.

Sanska koza je najveća od mlečnih rasa. Prosečan mužjak je visok oko 90 cm i težak oko 80 kg. Prosečna ženka je visoka oko 60 cm i teška oko 58 kg. Uprkos svojoj veličini, poslušna je i laka za držanje.

Ponašanje

Ne dozvolite da vas njihov nežan izgled zavara. Sanske koze su robusne i mogu da prežive u skoro svakoj klimi. Potekle su od koza koje su se prilagodile životu na švajcarskim planinama. Veoma su otporne na bolesti i imaju veoma čvrsta kopita.

Njihovo poreklo je dolina reke Sane u Švajcarskoj. Ove mlečne koze su svetski poznate po proizvodnji i kvalitetu mleka. Prijateljski su nastrojene prema većini životinjskih vrsta. Njihove duge noge i čvrsta kopita im olakšavaju hodanje po neravnom terenu.

Sanske koze imaju divan karakter. One su inteligentne, tihe i živahne. Ne oglašavaju se tako često kao neke druge rase koza. Pažljive su sa decom i lake za držanje poljoprivrednicima koji to prvi put rade. Ove karakteristike su ih učinile popularnim kućnim ljubimcima i izložbenim kozama.


U svojoj zemlji porekla, sanske koze putuju u stadima od 100 ili više. Neće vam možda trebati tako veliko stado, ali će one sigurno biti srećnije sa bar još jednom kozom za društvo. Njihove karakteristike čine ih idealnim za farmu u dvorištu, urbanu farmu ili farmu za pašnjake bilo koje veličine.

Sve ove činjenice objašnjavaju zašto neki ljudi sansku kozu nazivaju „kraljicom mlečnih koza“.

SVE što treba da znate o KOZAMA! A ponešto i o jarčevima…


Istorija i razvoj sanske koze

Koze su pomogle čovečanstvu na mnogo načina, a naši su saputnici već hiljadama godina. One su jedne od prvih životinja koje su pripitomili različiti, rani narodi. Srdačne su, daju mleko, obezbeđuju meso za svoje stočare, pa nije ni čudo što su ušle u naš svakodnevni život.

Gledajući unazad skoro 10.000 godina, divlji bezoar kozorog je zajednički predak pripitomljenih koza, uključujući i sansku kozu.


Sanska koza

Stanište

Ove koze više vole hladno vreme i brdovite terene. Zbog svoje svetle kože i kratkog krzna, podložne su opekotinama od sunca. Ako ostavite svoje sanske koze na polju ili u dvorištu, važno je da za njih napravite prostor u hladovini.

Trebalo bi da imate ograde visoke najmanje 1,2 m kako biste prevenirali preskakanje. Kao i sve koze, oni su dobri skakači i prirodni umetnice za bekstvo. Sanske koze imaju još jednu veštinu koja im pomaže da pobegnu. Oni su stručnjaci za kopanje i lako mogu da iskopaju put iz zatvorenog prostora. Uvek proverite da li su vaše ograde bezbedne.

Kao i druge koze, mogu da se razbole ako im se krzno pokvasi. Uvek morate da obezbediti suvo sklonište za koze.

Sanske koze proizvode mnogo mleka, i do 13 litara dnevno. Njihovo mleko sadrži oko 3% masnoće.

Šta jedu sanske koze

Sanske koze uživaju na ispaši. Najzdravija prirodna ishrana za njih je kombinacija trave i mahunarki. Ako dozvolite svojoj kozi da slobodno pase, ona će dobiti većinu potrebne hrane. Moraćete da dopunite ishranu svoje koze u jesen i zimu. Pošto su veliki proizvođači mleka, potrebni su im dodatni vitaminski i mineralni dodaci u hrani. Svim kozama je svakodnevno potrebna sveža voda.

Uprkos onome što mnogi misle, koze ne jedu smeće. One će odbaciti hranu koja je uvenula ili prljava. Uvek hranite svoju kozu svežom hranom i pustite je da pase kada je to moguće.

Stručnjaci za mlečne koze kažu da ishrana vaše koze treba da bude uglavnom seno, trava i silaža. Ako dodajete suplemente, koristite one koji sadrže visokokvalitetne vitamine i minerale posebno za koze. Idealna hrana treba da sadrži masne kiseline, kulturu kvasca i samo 20% proteina.

Zdrave poslastice za saanenske koze uključuju crno ulje suncokreta, sveže voće i povrće.

500 vrsta KOZA: Poređenje mleka različitih rasa mlečnih koza

Predatori i pretnje

Važno je zaštititi svoje sanske koze od predatora. Divlji psi i vukovi često napadaju male domaće životinje. Lisice neće napasti odrasle koze, ali mogu biti u iskušenju da uzmu neko od mladih jarića.

Orlovi i druge velike grabljivice takođe će loviti mlade. Budite spremni da preduzmete mere predostrožnosti.

Evo nekoliko načina da se dobro brinete o svojim kozama:

  • Održavajte imanje čistim: posecite grmlje koje predstavlja dobra skrovišta za predatore. Uklonite smeće i hranu koja može privući glodare i njihove predatore.
  • Instalirajte sigurnu ogradu: Koze mogu da skaču, pa napravite adekvatnu.
  • Obezbedite sklonište: Predatori obično napadaju noću. Vaša koza treba da ima sigurno sklonište poput štale ili šupe. Ovo će ih zaštititi od sunca, kiše i predatora.
  • Nabavite životinju čuvara: magarci i psi su odlični čuvari za koze. Najbolje je pustiti ih da se povežu sa kozama pre nego što ih vaspitate kao čuvare. Ako su odgajane sa kozama, životinje čuvari će ih smatrati porodicom.

Bolesti su još jedna pretnja. Sanske koze su veoma izdržljive, ali im i dalje može biti potrebna redovna medicinska nega. Potrebna im je redovna dehelmintizacija i čišćenje kopita. Koze koje provode većinu svog vremena na ispaši ili se drže kao kućni ljubimci manje su podložne zarazi glistama.

Sanska koza

Sanske koze: razmnožavanje i životni ciklus

Sanske koze dostižu polnu zrelost sa devet meseci, ali je dobra ideja sačekati dok potpuno ne odrastu.

Razmnožavaju se u jesenjim i zimskim mesecima i samo jednom godišnje. Kada je koza trudna, trudnoća traje oko 150 dana, a obično nosi dvoje ili više jarića.

Nakon porođaja, koze prolaze kroz proces koji se zove „osvežavanje“, što je način na koji koza počinje da proizvodi mleko. Ona će dojiti svoju decu oko 12 nedelja, a zatim će početi da ih odbija. Majke i deca mogu da prepoznaju glasove jedno drugom od trenutka rođenja.

Sanske koze su odlične majke koje su veoma zaštitnički nastrojene prema svojoj deci.  Njihov životni vek je obično 9 do 15 godina.

Procenjuje se da u svetu postoji oko 900.000 sanskih koza. U Švajcarskoj ih je oko 14.000. One su jedna od najpopularnijih mlečnih rasa.

Izvor: AZ animals

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica