Otkupna cena mleka iznosi 30 dinara po litri punih 6 godina, stočari u bankrotu

Otkupna cena mleka iznosi 30 dinara po litri punih 6 godina, stočari u bankrotu

Otkupna cena mleka i loše finansijsko stanje uzgajivača je izvesno vreme jedna od glavnih tema domaćeg agrara. Mi smo razgovarali sa Sanjom Bugarski, predsednicom Saveza udruženja odgajivača goveda u Srbiji, koja se sutra sastaje sa ministrom Nedimovićem, o ovoj temi.

Mleko Foto:Pixabay

Pronalazak mehanizma za zaštitu farmera od prerađivača

Kako kaže naša sagovornica problem je što mlekare apsolutno same određuju cenu i oni to naravno čine kako njima odgovara.

„Jedini ko je neprofitabilan poslednjih šest godina jeste farmer, a najgore je što mi stvarno nemamo nikakav mehanizam kako bi mogli da se zaštitimo, upravo je to i osnovni problem, jer mi možemo da tražimo od države da nam da 20 dinara premiju po litru i isplaćuje različite subvencije ali to je sve bure bez dna. Jednostavno moramo pronaći mehanizam kako da se zaštitimo od prerađivača”, istakla je Bugarski za AGROmedia portal.

Tokom korone farmeri su radili svaki dan za razliku od drugih

Ona dodaje da problem predstavlja i to što postoje konditori koji ne kupuju mleko u prahu od domaćih prerađivača već to čine iz Evropske unije. Takođe usled situacije sa korona virusom bila je smanjena potrošnja jer ni restorani nisu radili, a dodatnu poteškoću predstavlja ulazak u letnji period kada je generalno potrošnja mleka i mlečnih proizvoda manja.

„Mi smo u bankrotu od početka ove godine. Nismo ni želeli da se bunimo niti smo mogli jer je bila korona i bili smo zatvoreni, a za razliku od svih ostalih mi smo radili svaki dan. Zar ljudi koji rade 365 dana u godini ne zaslužuju da žive pristojno od svog rada?”, istakla je naša sagovornica.

Traže od Vlade uvođenje vanrednog stanja u ovoj proizvodnji

Kako kaže, cena od 30 dinara za litar je na snazi punih šest godina.

Krava Foto:Pixabay

„To je poremećaj koji je nastao sa Rusijom i Evropskom unijom. Tada je Evropska unija imala ogroman pad u ceni mleka jer je njima Rusija bila veliko tržište i oni su tad imali izuzetno nisku cenu koju smo mi amortizovali sa našim prerađivačima tako što smo rekli da ćemo spustiti cenu ali da vidimo koliko je moguće da to ne ugrozi našu proizvodnju, s tim što smo mi fiktivno u dugu prema prerađivačima. Međutim taj period je davno prošao, mi smo odavno otplatili svoje fiktivne dugove. Prerađivači stoga nemaju nikakav problem da nam plate realnu cenu s tim što oni neće ostvariti dobit koju su isplanirali da ostvare”, navodi Bugarski.

Naša sagovornica se sutra sastaje sa ministrom Nedimovićem povodom ovog problema.


„Mi tražimo od Vlade Republike Srbije da uvede vanredno stanje u ovoj proizvodnji, odnosno u ovoj oblasti jer vi kada uvedete vanredno stanje onda možete da povlačite druge mehanizme koje mi na našu veliku žalost sad zakonom nemamo propisane. Takođe, tražimo od države da mi kao farmeri imamo jeftino dizel gorivo jer stočari ga troše svaki dan i pale mehanizaciju za hranjenje i čišćenje”, istakla je predsednica Saveza udruženja odgajivača goveda u Srbiji.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica