Najčešće povrede goveda su one koje rogovima nanose jedno drugom. U međusobnom kontaktu često povrede trup, pri čemu nastaju modrice i posekotine. Iz tog razloga savetuje se uklanjanje rogova u ranom uzrastu.
Istraživanja su pokazala da su povrede dva puta češće kod rogatih nego kod šutih goveda. Zahtevaju manje hranidbenog prostora, a manje je opasno odgajati ih i transportovati.
Obezrožena goveda su manje agresivna od onih kojima rogovi nisu odstranjeni. Ukoliko nemaju rogove, nema ni agresivnog ponašanja uslovljenog hijerarhijom u krdu, što znači da se povrede koje nanose jedno drugom i odgajivaču u velikoj meri smanjuju.
Možda vas zanima
Potrebno je voditi računa o tačnom vremenu obezrožavanja, kao i o načinu na koji se vrši. Ukoliko se ne obavi na vreme i na pravi način, može negativno uticati na fizičko zdravlje goveda i njegovo ponašanje.
Kada se uklanjaju rogovi kod goveda
Preporučuje se, a u nekim državama čak i zakonom propisuje, obezrožavanje teladi tokom prve četiri nedelje života, dok je rog još uvek samo pokretna rožna tvorevina. Osim toga što je lakše ukloniti ga, na ovaj način sprečavaju se neželjene posledice koje se mogu javiti kod obezrožavanja odraslih goveda.
Goveda kojima se rogovi uklone u odraslom dobu mogu doživeti vrstu posttraumatskog poremećaja. Stres kao reakcija na bol ugrožava zdravlje i ponašanje životinje.
Neželjene posledice obezrožavanja odraslih goveda mogu biti prelom kožne kupe i bolna zapaljenja korijuma, odnosno najdubljeg dela kože roga.
Kako se vrši obezrožavanje
Obezrožavanje teladi može biti hemijsko, termičko i fizičko. Na početku se teletu fiksira glava, dlaka se ošiša, a ošišano mesto se dezinfikuje alkoholom.
Kada je tele staro najmanje 7 dana a najviše 21 dan, rožnata masa može se ukloniti korozivnim hemijskim jedinjenjima.
Spaljivanje roga termokauterima koji rade na plin ili struju odvija se kada je tele staro između 3 i 6 nedelja, dok se hirurškom metodom teletu rog može odseći sve dok je još pokretan u svojoj osnovi.
Uklanjanje rogova odraslim govedima obavlja se oštrom mesarskom testerom za kosti ili žičanom testerom. Potrebna je još hvatalica za krvne sudove, kao i skalpel, makaze, zavoji i pribor za ušivanje kože.
Preporučuje se davanje lokalne anestezije pre početka samog procesa. Anestezija se ubrizgava neposredno ispod bočne ivice čeone kosti, a znak da je počela da deluje je spuštanje donjeg očnog kapka.
Nakon što se životinja čvrsto veže za gredu visine oko 80 cm i na taj način fiksira, koža oko roga se treba obrijati i dezinfikovati, a zatim se pod pravim uglom seče testerom.
Neposredno nakon obezrožavanja grla se postavljaju tako da im je glava zabačena za bok. U ovom položaju ostaju jedan dan, a već sutradan se mogu vratiti uobičajenom načinu života. Nakon dva do tri meseca rana potpuno zarasta.
Komentari