Niska otkupna cena mleka razlog je što mnogi stočari odlučuju da prestanu da se bave ovom vrstom proizvodnje. Neki od njih zahvaljujući „kreditima“ još uvek nekako uspevaju da održavaju svoje farme.
Proizvodnja mleka u Srbiji već godinama je na „klimavim nogama“, a stočari kažu da je njihov opstanak više nego ugrožen.
Možda vas zanima
„Ne očekujemo povećanje cene mleka do kraja godine, a sa prosečnom cenom od 31 do 32 dinara po litru ne možemo više da izdržimo“, govori Sanja Bugarski, predsednica Asocijacije mlekara Vojvodine.
Naša proizvodnja definitivno je doživela tešku ugroženost, pre svega zbog niske otkupne cene i nestabilnosti u EU prethodne dve godine. Od viškova evropskog mleka štitili su nas prelevmani, koje je država uvela kada nam je to bilo najpotrebnije.
Sada imamo čvrsta obećanja da će, ukoliko dođe opet do poremećaja, država uvesti nove prelevmane, koje je ukinula početkom ove godine.
Kada je reč o ljudima koji žive od ovog posla, kako priča Bugarski, u proteklom periodu svi su u prevelikim dugovima. Neko se zadužio kod banaka, neko kod mlekara, a pojedinci i kod dobavljača.
„Nedavno smo imali sastanak sa mlekarama na tu temu, ali oni kažu da nemaju prostora da bi otkupne cene mleka porasle, jer je i u Evropi ta cena. Došli smo onda na zajedničku ideju da ugovorimo sastanak sa Ministarstvom poljoprivrede i trgovine, da se podigne cena gotovog proizvoda i da to ide direktno stočarima“, ističe Bugarski.
Izvor: Večernje novosti
Komentari