Najvažniji preduslov za visoku proizvodnju krava je pravilna nega papaka. Veoma je važno da odgajivači goveda shvate kolika je opterećenost donjih delova nogu krava (papaka) i od koje je važnosti da se nega (korektura) papaka obavi što pravilnije. Jer na kraju od toga zavisi i zdravlje ovih životinja, objašnjava dipl. inž. Kosovka Jakšić. Kao još jedna od mera nege krava često se navodi timarenje krava kojim se dlaka i koža ovih životinja čisti.
Možda vas zanima
Na svaku nogu (papak) krave dolazi oko 150 kg telesne mase. Kod orezivanja (skidanja viška, ili korekture) papaka posebnu pažnju treba obratiti na poznatu „belu liniju“. Ona se raspoznaje i služi kao neka vrsta granice: do koje je moguće skidanje viška papaka bez opasnosti da se zahvati „živi deo“, kaže ovaj savetodavac. Takođe, sve krave bi trebalo da imaju svoj pribor za negu kože, ali i papaka kako ne bi došlo do zaraze.
Krave preko 50% ukupnog vremena provode stojeći ili u kretanju. Jedan od prvih i najvažnijih uslova za visoku proizvodnju mleka jeste da se kravama omogući udobno kretanje i stajanje! Time se ispunjava i uslov za dobro raspoloženje, napominje Kosovka! Papci kod krave (kao i nokti kod ljudi) stalno rastu. Taj porast je oko 5-10 mm mesečno. Ali, papci se i stalno troše (ako su krave redovno na pašnjacima).
Međutim ako su krave vezane, ili se retko puštaju, odnosno malo vremena provode na ispustima ili na ispaši, u svim tim slučajevima porast papaka je veći, nego njihovo trošenje. Papci postaju sve duži, a često se i povijaju naviše. Time nastaje problem.
Krave su nesigurne u kretanju, odnosno kreću se sve teže. Krave se inače kreću dosta sporo, ali ako sa papcima nešto nije u redu, tada je brzina – još manja, a to bi trebalo svaki dobar odgajivač krava brzo da zapazi.
Krave u proseku leže relativno dugo. Ako je sa njima i oko njih sve u redu, onda je to čak preko 45% ukupnog vremena. Ali, one krave, koje imaju poteškoća sa papcima, nerado i usporeno ustaju, brže obave ono što moraju (ishrana, napajanje, izbacivanje fecesa i drugo), pa ponovo traže mesto za ležanje. Ovo su prvi znaci problema sa papcima.
Osnovne mere nege papaka
U osnovne mere nege papaka spadaju dezinfekcija i orezivanje, kaže dipl. inž. Kosovka Jakšić.
Dezinfekcija papaka
Ova mera se izvodi relativno lako i jednostavno, nije skupa, a što je najvažnije – sprečava pojavu raznih infekcija i utiče na očvršćivanje papaka. Dezinfekciju bi trebalo obavljati mesečno ili bar dvomesečno. Za to se koriste „kade“. To su udubljenja u betonskim podlogama, najčešće dužine 150-200cm, a širine 80cm. Dubina je najčešće oko 15cm, s tim da je tečnost za dezinfekciju bar 8-10 cm. Krave se navode da prođu kroz „kadu“ bar 2-3 puta.
Za dezinfekciju se najčešće koristi formalin (oko 3%), ili pak bakarni sulfat (5%). Bakarni sulfat utiče povoljno i na otvrdnjavanje papaka, pa je zbog toga širi u primeni. Sredstva treba koristiti naizmenično.
Orezivanje (nega) papaka
Ova mera ima za cilj da kravama obezbedi stabilno stajanje na celoj površini papaka. Jer, samo na papcima pravilne veličine i oblika krave stoje sigurno i udobno. Orezivanje se, po pravilu, vrši 2 puta godišnje. Prvo orezivanje se vrši na 3-4 nedelje pre puštanja na ispašu, a drugo je na kraju perioda ispaše.
Tada je još važnije i zbog odstranjivanja raznih primesa u papcima. Kada su vremenski uslovi pogodni orezivanje se može obaviti pod nekom nadstrešnicom. Rad oko orezivanja je tada pogodniji, a kontrola se lakše obavlja kada se krave odmah puste i kreću.
Orezivanje je moguće i u stajama ali treba obezbediti dovoljno svetla i nekako kravu „fiksirati“. Orezivanje u principu može da obavi prosečno razvijena osoba, ali svakako sa prethodnom odgovarajućom obukom. Pri tom je veoma važno da ta osoba ne ispoljava grubost i nervozu!
Komentari