Da će njegova farma biti brojnija za čak 19 prasadi u roku od samo nekoliko sati, jedva da je mogao da poveruje i sam domaćin, Pavle Birtašević iz valjevskog sela Bujačić. Međutim, iako retko, ipak se dešava. Nazimica stara 11 meseci oprasila je 19 prasadi.
Nazimica je bez većih problema podnela prašenje. Njen vlasnik nije angažovao veterinara, jer kako i sam kaže, nije očekivao da će ona na svet doneti baš 19 prasadi.
Možda vas zanima
„Ja sam uz nju proveo sve vreme dok se prasila. Kada je oprasila prvih četvoro, pomislio sam – sramota je, doći će neko i reći kako držim rasnu nazimicu, a ona oprasila samo četvoro. Međutim, kako je prolazilo vreme, bilo ih sve više, kao mrava. Nisam mogao da stignem da ih sve pokupim, a nijedno nije udavila. Oduševila me je i hvala joj. Sve ću ih odgajiti“, priča Birtašević i dodaje da je zadovoljan kvalitetom svinja koje trenutno gaji.
Ovde nije reč o veštačkom osemenjavanju već o prirodnom parenju, odnosno – ukrštanju čistih rasa svinja nemačkog i kanadskog landrasa. I veterinari potvrđuju da je ovo retka pojava i podsećaju da je u jednom leglu uobičajen broj prasadi između 10 i 12. Veterinar Budimir Višić kaže da u poslednje dve godine na teritoriji Valjeva nije zabeležen ovakav slučaj. On dodaje da i ako se desi da krmača oprasi više prasadi nego što je to uobičajeno, vlasnici to retko prijavljuju.
„Na broj oprašenih prasadi utiču brojni faktori. Pre svega, da li je reč o prirodnom parenju ili veštačkom osemenjavanju. Ako se radi o prirodnom parenju, moraju se uzeti u obzir svojstva koja se prenose sa priplodnjaka ili svojstvo priplodne krmače ili nazimice, zatim, da li se radi o krmači ili nazimici i njenoj starosti, kao i koliko se puta prasila. Pored toga, ako se zna da priplodnjak u jednom ejakulatu ima 250 do 300 mililitara ejkulata i da u jednom mililitru ejakulata ima od 2,5 do 30 miliona pokretljivih spermatozoida, a priprlodna krmača ili nazimica u periodu parenja ima veliki broj folikula na jajniku, uz to da je došlo do velike oplodnje jajnih ćelija, onda možemo govoriti o većem broju jedinki koje će se oprasiti“, objašnjava Višić.
Ovo inače nije prvi slučaj da na farmi Birtaševića jedna krmača oprasi više prasadi nego što je to uobičajeno. Naš sagovornik priča da je i njegov otac gajio svinje i da je jedne godine krmača na svet donela 21 živo i zdravo prase.
Pavle, bivši instruktor vožnje, godinama se bavi stočarstvom. I njegov je otac, kaže, bio zaljubljenik u životinje, a Paja je gajio i konje, ovce, magarce. Trenutno je u oborima 60 grla svinja.
„U priplodni materijal koliko god da se uloži, to se višestruko vraća. Zašto proizvođači ne okrune kukuruz iz čardaka, pa poseju, već kupuju semenski? Tako je i u svinjarstvu, tehnologija proizvodnje je unapređena i potrebno je uložiti u kvalitetna grla, ishranu, higijenu, pa onda može da se očekuje dobar prirast“, kaže na kraju razgovora naš sagovornik i dodaje da se ne kaje što je svih godina ulagao u kvalitetna grla.
Autor: Dejan Davidović
Komentari