Mlečno govedarstvo: Krave za ponos, a isplativost na granici

Mlečno govedarstvo: Krave za ponos, a isplativost na granici

Za velike proizvođače nema zime, dok oni koji koji imaju dve ili tri krave i dnevnu proizvodnju od 30 do 50 litara mleka polako gube utakmicu. U njoj glavnu ulogu igra cena, koja se u Kolubarskom kraju trenutno kreće od 24 do 39 dinara po litru. Pored toga isplativost u mlekarstvu kažu proizvođači zavisi i od količine predatog mleka.

Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Pixabay

Porodica Jerotić iz Vrhovina kod Uba trenutno svakoga dana mlekari u Divcima isporuči 250 litara mleka. Na farmi, u novopodignutom objektu u koji su uložili 40.000 evra, boravi 20 muznih krava od kojih je trenutno 10 na muži. Pored toga gaje još 16 junica i teladi.

Litar mleka je bio 35 dinara, pa su skinuli na 32 dinara, a povećaće sada na 36 dinara. Kada je velika proizvodnja onda jedno drugo poklapa, ali neka realna cena da bi bilo i zarade je 50 dinara za litar. To skoro neće biti. Ako je dnevna proizvodnja ispod 200 litara mleka onda ne možemo da se uklopimo“, kaže Miloš Jerotić.

Miloš dodaje kako su skupi i nafta i usluge veterinara, i da je teško sve isfinansirati.

„Što se više ima, veći su i rashodi. Subvencije su prošle godine isplaćene u avgustu, a ove godine kasne. U avgustu sam tek dobio za prvotelke od prošle godine. Ipak kad god dođe dobro je došlo“, zaključuje Miloš Jerotić.

 Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Pixabay

Stočar Draško Grujić iz Bastava kod Osečine kaže da nikad nije bilo sjajno u mlekarskoj proizvodnji, a da je u selima sve manje stoke jer neće, kako veli, niko da muze krave.

„Imamo 14 krava i u zavisnosti od laktacije dnevno bude do 520 litara mleka. Cena mleka je mala, sada je 33 do 34 dinara plus premija. Seljak trpi bez obzira da li cena pokriva troškove ili ne. Al’ kome da se žalimo?“, pita se Grujić.


Cene mleka razlukuju se i od samih mlekara. Prema rečima Nikole Radulovića, direktora „Centra za poljoprivredu“ Lajkovac, od nekoliko mlekara na ovom terenu za litar predatog mleka možda najviše plaća mlekara sa Zlatibora, od 36 do 39 dinara po litru, bez premije, što je kaže dobar primer.

Međutim, kako dodaje, problem je kod malih proizvođača, koji dnevno proizvode 30 do 50 litara mleka, pa čak i manje, i koji za litar dobijaju 24 do 25 dinara što je izuzetno niska cena.

Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Pixabay


Ono što smo nekada imali, da su mlekare propisivale minimalnu cenu, ali su mleko otkupljivale po sadržaju mlečne masti i proteina, praktično to sada ne postoji. Šarenolika je cena i mislim da su ovi proizvođači, koji imaju tako nisku cenu – ugroženi i pitanje je dokle će izdržati“, kaže Radulović.

Kako sam kaže, veći proizvođači, koji imaju preko 500 litara mleka, oni se nekako uklapaju sa tom cenom, koja je 36 do 39 dinara, i ono što je još dobro za njih je to da su mlekare sa kojima sarađuju, tu saradnju shvatile ozbiljno.


Kako navodi, nije siguran da li možemo očekivati da nešto bude bolje, „jer ovo je priča koju pričam već duži niz godina, da naši stočari imaju problem sa mlekarama, da cena mleka nije nikad zadovoljavajuća za njih, a šta je prava cena koštanja to je već drugo pitanje.

Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Pixabay

U odnosu na pre tri decenije, kaže Radulović, proizvodnja mleka u kolubarskom kraju po grlu itekako se povećala, kao i kvalitet samih grla. Ističe da kvalitet mleka sigurno i treba da se poboljša jer su praktično sve mlekare pokušale da izvoze mleko i mlečne proizvode, pa se mora poštovati evropski kvalitet.

„Dolazi to do mozga proizvođača i oni znaju da moraju da prizvode kvalitetno mleko. Međutim, teško je stimulisati proizvođače da ispoštuju sve ono što je propisano i što je normalno, ako za litar mleka dobijaju 24 ili 25 dinara, za razliku od ovih koji imaju 38 dinara po litru i kod kojih uopšte ne dolazi u pitanje kvalitet“, kaže Nikola Radulović.

Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Dejan Davidović/Agromedia

Radulović dalje navodi da svaki naš proizvođač može da proizvede kvalitetno mleko kao i njihove kolege u Evropskoj uniji, jer su naši stočari vredni, a posebna pogodnost kod nas je što nam krave zdravo žive. Iz tog razloga ako uđemo u Evropsku uniju ne moramo da brinemo da li ćemo imati kvalitet jer stimulacija od strane države praktično određuje kvalitet mleka.

I pored svega kolubarski stočari su među najboljima u Sbiji. Na nedavno održanoj Trećoj nacionalnoj izložbi goveda simentalske rase u Kruševcu, krava Lara odgajivača Milana Milakovića iz mioničkog sela Mratišić, postala je apsolutni šampion. U laktaciji je dala 10.521 litar mleka sa 3,95 posto masti i 3,35 posto proteina.

Pored toga njegova junica Ruža u kategoriji junica proglašena je za treću pratilju.

Mlečno govedarstvo: Mleko za ponos, a isplativost na granici  - © Dejan Davidović/Agromedia

„Nagrada je došla kao kruna višegodišnjeg napornog rada i usavršavanja simentalca na mom imanju. Krava Lara je to i dokazala. Sa njenom proizvodnjom iznad 10.000 litara mleka, savršenom građom vimena i fitnesa, uspela je da po prvi put osvoji glasove internacionalnog žirija“, kaže Milan Milaković, čija porodica se stočarstvom bavi decenijama, a na farmi trenutno imaju preko 40 grla goveda.

U Kruševcu je bilo zapaženo i učešće Poljoprivredne škole sa Domom učenika „Valjevo“, gde je krava Ida bila najbolja među kravama.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica