Da li ste se nekada zapitali koja je razlika između magarca i mule? Magarci i mule veoma liče na prvi pogled, po svojim dugim ušima, širokim glavama, tankim udovima i kratkim grivama. Budući da su potomci muškog magarca i kobile, sa sigurnošću se može reći da mnoge osobine mula potiču sa očeve strane. Međutim, mule obično prate svoje majke u obliku tela, veličini i krznu. Zato je nekad veća je verovatnoća da ćete ih pomešati sa konjima nego sa magarcima.
Pored njihovih fizičkih karakteristika, postoje mnogo razlika između ove dve vrste domaćih kopitara. Saznajte više o mulama i magarcima, uključujući i to kako da ih razlikujete sledeći put kada naiđete na jednu od ovih životinja.
možda vas zanima
Ključne razlike između magarca i mule
Veličina: mule su veće od magaraca.
Oblik tela: mule imaju blagu krivinu na leđima, slično konjima, dok su leđa magaraca ravna.
Oznake: magarci imaju oznaku poznatu kao leđna linija – u obliku krsta, koja se proteže niz leđa i preko ramena – a mule nemaju.
Uši: za razliku od mula, magareće uši su tamne na vrhovima i oko ivica.
Klasifikacija magaraca i mula
Magarac (Ekuus asinus) pripada porodici Ekuidae i rodu Ekuus, sa konjima i zebrama. Klasifikovan je kao takav jer ima dugačak vrat, grivu i jedan prst na svakoj nozi. Magarci se razlikuju od svojih srodnika konja po obliku lica (magareće je mnogo kraće), strukturi ušiju (koje su duže i deblje) i sastavu leđa (ravnije od konja i imaju jedan pršljen manje).
Postoje i druge vrste magaraca osim domaćeg, kao što je afrički divlji magarac (Ekuus africanus somaliensis), divlja podvrsta koja naseljava pustinje u Eritreji, Etiopiji i Somaliji. Iako tehnički nije magarac, azijski divlji magarac (Ekuus hemionus) — koji se nalazi u Iranu, Indiji, Mongoliji i delovima severne Kine — blisko je srodan i dobio je ime po svom rođaku.
Mule se dobijaju parenjem muških magaraca (Ekuus asinus) i ženskih konja (Ekuus caballus). Parenjem ženskog magarca i konja dobija se mazga.
Magareće mleko – jedno od najskupljih na svetu
Mešanje hromozoma konja i magaraca dovodi do toga da i mule i mazge budu sterilne, osim u nekoliko zabeleženih slučajeva. I pošto je „vrsta“ tehnički definisana kao „grupa živih organizama koji se sastoje od sličnih jedinki sposobnih da razmenjuju gene ili se ukrštaju“, mazge i mule se ne smatraju vrstama. Pre su hibridi. Međutim, oni imaju naučno ime, Ekuus mulus.
Magarci vs mule – karatkeristike i razlike
Glava
Poznato je da mule i magarci imaju kratke, debele glave, ali je magareća glava nešto kraća i deblja od muline. U poređenju sa konjem, mula ima duge uši. Ali, uši mule više podsećaju na oblik ušiju konja, dok su uši magarca deblje i šire.
Otvori su veći i prilagođeni za regulaciju temperature, što je korisna osobina. Još jedna suptilna razlika: magareće uši, za razliku od ušiju mule, potamne na vrhovima i oko ivica.
Veličina i oblik tela
Magarci imaju ravna leđa, a mule imaju blago zakrivljena leđa, poput konja, ali ne u toj meri. Mule su veće od magaraca. Mule i konji dostižu oko 150 cm – od kopita do grebena, dok su magarci manji, oko 115 cm do grebena.
I magarci i mule imaju tanke udove i uska kopita.
Razlika između magarca i mule – KRZNO
Mule imaju kratke grive kao magarci, a ne kao konji. Dlaka mule, međutim, više liči na konjsku, što znači da ima relativno finu dlaku koja dolazi u raznim bojama – uključujući braon, crvenkasto-braon, crnu, sivu, ili čak belu, palomino i tamnu.
Magarci imaju grublju dlaku i obično su sivi, iako su pojedini crni ili braon. Imaju prepoznatljivu liniju, ukrštenu oznaku koja počinje od osnove grive, ide niz kičmu i obično se ukršta sa prugom koja povezuje ramena.
Status
Većina mula i magaraca su domaće životinje. Magarci i mule su neke od najčešćih radnih životinja na svetu, koje se koriste za turizam, transport i poljoprivredu.
Afrički divlji magarac, podvrsta za koju se smatra da je potomak magarca, i dalje slobodno luta, ali brzo nestaje širom svog rodnog područja Roga Afrike. IUCN (Međunarodna unija za zaštitu prirode) ga je navela kao kritično ugroženu od 1996. godine. Veruje se da je ostalo samo 23 do 200 zrelih jedinki.
Izvor: Tree Hugger
Komentari