Kako primetiti ali i lečiti rahitis kod jagnjadi

Kako primetiti ali i lečiti rahitis kod jagnjadi

Loša ishrana sa malom količinom mineralnih materija, može dovesti do pojave rahitisa kod jagnjadi. Ovo oboljenje u najopasnijim oblicima, može dovesti i do smrti grla. Kako bi se izbegli gubici jako je važno znati simptome bolesti i kako je sprečiti. 

Jagnjad - © Agromedia

Rahitis je oboljenje mladih životinja koje se manifestuje poremećajem okoštavanja skeleta, nastalih još za vreme razvoja ploda u utrobi majke, ili posle rođenja ako u hrani nedostaju mineralne materije (kalcijum i fosfor) i vitamin D.

Koji su uzroci oboljenja

Osnovni uzroci rahitisa su nedostatak kalcijuma i fosfora u organizmu, zatim njihov nepravilan odnos i nedostatak vitamina D, koji ima veliki značaj za ugrađivanje ovih minerala u koštani sistem. Nedostatak kalcijuma najčešće dolazi do izražaja za vreme kišnih godina kada je livadsko seno znatno osiromašeno ovim mineralom. Deficit dolazi još više do izražaja ako se životinje hrane pretežno mekinjama, ovsom, raži, kukuruzom i drugim zrnastim hranivima u kojima ima dosta fosfora, a malo kalcijuma.

Kako pravilno hraniti jagnjad

Naprotiv, ako se ovce hrane pretežno senom, ili ako isključivo pasu, bez prihranjivanja koncentratima, mekinjama i zrnastom hranom, tada će u organizmu nedostajati fosfor. U izvesnim slučajevima, uprkos dovoljnom unošenju minerala hranom, može doći do deficita u organizmu. To se dešava prilikom pojave proliva jagnjadi usled parazitarnih invazija, kada je onemogućena dovoljna resorpcija minerala iz creva. Kisele trave sa močvarnih terena takođe oskudevaju u mineralnim materijama, naročito u fosforu. Do nedostatka vitamina D, koji igra značajnu ulogu u okoštavanju skeleta, dolazi u slučajevima kada se jagnjad drže u stajama bez dovoljne kloličine svetlosti. U takvim slučajevima ne dolazi do pretvaranja provitamina ergosterina u vitamin D.

Nega jagnjadi nakon jagnjenja - © Pixabay

Koji su znaci oboljenja

Mada se jaganjci drže i hrane pod istim uslovima, ipak se znaci rahitisa ne pojavljuju kod svih životinja, niti su oni izraženi istim intenzitetom. Prvo se može uočiti nastran i promenljiv apetit, koji se ispoljava u vidu lizanja zidova i drugih predmeta, pijenja osoke, čupanja vune i slično. Kretanje jaganjaca je otežano, a noge su ukočene. Nekada se javljaju tetanični grčevi pojedinih grupa mišića, ili svih mišića tela. Napadi grčeva mogu da budu vrlo jaki, tako da izazovu smrt životinje. Jaganjci slabo napreduju i imaju usporen rast.


Ako je nedostatak minerala veliki, tada ne dolazi do potpunog okoštavanja kostiju, pa se javljaju deformacije u vidu zadebljavanja zglobova, zadebljanja na rebrima u obliku brojanica, zadebljanja na kostima lica, nepravilnog stava nogu (O i H stav), krivljenja kičmenog stuba i drugih nepravilnosti. Obolela jagnjad su slabo vitalna, iznurena i mršava pa, usled komplikacija, vrlo često uginjavaju. Pored ovih spoljašnih znakova, u organizmu obolelih životinja se ispoljavaju i drugi poremećaji. Tako se ispoljava nedostatak minerala u krvi, što dovodi do niza drugih poremećaja nervnog i mišićnog sistema.

Il de Frans – rasa ovaca kvalitetnog mesa i visoke plodnosti

Dijagnozu rahitisa, u početku oboljenja, nije lako postaviti, jer znaci nisu tako jasni i karakteristični. Kasnije, kada se pojavi deformacija na kostima, dijagnoza je olakšana i retko kad se može pogrešiti. Ipak, u svim sumnjivim slučajevima treba zatražiti pomoć veterinara, tim pre što se slični znaci mogu pojaviti kod nekih drugih oboljenja (reumatizam, nedostatak bakra i kobalta, hipovitaminoza A).


Lečenje i zaštita od bolesti

Lečenje obolelih jaganjaca od rahitisa treba otpočeti što pre, dok se nisu pojavile deformacije na kostima. Zbog toga je važno rano otkrivanje rahitisa i preduzimanje odgovarajućih terapijskih mera. Ako se zakasni sa postavljanjem dijagnoze, pa se pojave promene i deformacije kostiju, tada se rahitis ne može potpuno izlečiti već se može samo zaustaviti dalji razvoj patološkog procesa.

Jagnje - © Pixabay


U cilju lečenja, obolelim životinjama treba davati mineral koji nedostaje putem injekcije. Zbog toga se mora prethodno ispitati krv i na osnovu sadržaja minerala, odrediti koji mineral nedostaje. Posle toga treba preduzeti terapiju kod svih obolelih životinja. Pored toga, treba ispitati hranu i na osnovu nalaza izvršiti korekciju obroka. Da bi se obezbedilo dovoljno vitamina D, životinje treba držati na Suncu ili im davati preparate sa ovim vitaminom.

Saveti: Pravilna ishrana bremenitih ovaca

Najveću pažnju treba posvetiti životinjama za vreme zime, kada hrana obično oskudeva u mineralima i vitaminima i kada se jaganjci drže zatvoreni u stajama bez dovoljno svetlosti. Obrok mora da sadrži sve potrebne hranljive sastojke, naročito kalcijum i fosfor u odnosu 1,2:1, a zatim vitamine D i A. Sjagnjene ovce takođe moraju da dobijaju hranu, bogatu kalcijumom i fosforom, da bi preko mleka obezbedile jagnjacima dovoljnu količinu minerala. Isto tako, ovcama treba dodavati vitamin D putem putem injekcije. O svim merama terapije i profilakse rahitisa, vlasnici treba da se dogovaraju sa veterinarskim stručnjacima, koji će im dati potrebna uputstva.

Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe
Autor: Dipl. inž. Vujić Radosav PSSS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica