Period zasušenja, od esencijalnog je značaja za prinos mleka koji će krava imati u sledećoj laktaciji. Odgovarajuća nega zasušnih krava jednako je važna kao i nega u laktaciji, pogotovu imajući u vidu činjenicu da su zasušne krave često zapostavljene i zaboravljene.
Kritični period u okviru zasušenja predstavljaju poslednje tri nedelje pred teljenje, takođe poznat i kao period „posebnog fokusa“. Tokom ovog perioda, krava se priprema za početak sledeće laktacije. Bez adekvatne brige, krave se mogu oteliti i potom oslabiti tako da postanu nerentabilne za njihovog vlasnika. Da do toga ne bi došlo potrebno je primeniti sledeće mere: izmeštanje krava u poseban tor ili štalu tri nedelje pre termina za teljenje, izmena načina ishrane, minimiziranje stresa i toplotno prilagođavanje.
Možda vas zanima
Zašto baš tri nedelje?
Da bi period laktacije krave bio uspešan, ona mora biti u stanju da mobiliše kalcijum iz svojih kostiju i da ga apsorbuje u crevima. Kako kravi tokom zasušnog perioda mobilizacija kalcijuma nije potrebna u istoj meri kao dok je u periodu laktacije, njenom telu potrebna je pomoć kako bi se ovaj proces pospešio, a za šta je potrebno 10-15 dana. Bez dobre pripreme pred period laktacije, može se dogoditi da krava oboli od mlečne groznice. Period od tri nedelje „posebnog fokusa“ na kravu koja je pred teljenjem, važan je i iz razloga što je kravi potrebno vreme kako bi joj se trbuh adaptirao na visokoenergetsku ishranu i tako bio stanju da apsorbuje sve potrebne nutritijente i predupredi eventualne probleme koji mogu nastati nakon teljenja.
Zašto menjati režim ishrane?
Sledovanja hrane tokom zasušnog perioda trebalo bi da se prilagođavaju, s obzirom na to da je prvih pet nedelja zasušnog perioda ishrana takva da se kravi naprosto održava telesna težina, a da je period od poslednje tri nedelje pred teljenje, režim ishrane pojačan kako bi se krava pripremila za period laktacije.
Stoga, kravlja ishrana tokom prvih pet nedelja zasušnog perioda može sadržati manji udeo stočne hrane dok za poslednje tri nedelje pred teljenje, stočna hrana mora dostići udeo od 70-80% obroka krave.Visok udeo stočne hrane u obroku važan je kako bi trbuh krave uvek bio pun, uz prisustvo vlakana u njemu u periodu dok krava još uvek obrađuje prethodno stvorene zalihe u telu.
Prevelika težina krave na početku perioda laktacije može rezultirati oboljenjem poznatim kao masna jetra. Tokom perioda „posebnog fokusa“ u ishranu je potrebno uvrstiti i žitarice i to od 1,5 -4 kilograma dnevno. Aditivi u ishrani, upotrebljavaju se kako bi se pomoglo kravi da iznese zahteve za proizvodnjom mleka nakon teljenja. Holin pomaže u prevenciji taloženja masti u jetri dok anionske soli pospešuju mobilizaciju kalcijuma. Vitamin E je od ključnog značaja za prevenciju i ublažavanje posledica mastitisa a pomaže i u jačanju imunog sistema.
Zašto je važno minimizovati stres?
Budući da je period „posebnog fokusa“ već i onako stresan za kravu, smanjenje drugih spoljnjih izvora stresa neophodno je kako bi krava što lakše podnela teljenje, očuvala imunitet i održala stabilan unos hrane u organizam. Neki od načina da se umanji stres kod krave su da se obezbedi dovoljan prostor za hranjenje u jaslama, i to oko metar po kravi, da se ograniči kretanje po štali, što je moguće više umanji toplotni stres i kravi pruži dovoljan prostor za odmor.
Zašto je važno toplotno prilagođavanje?
Sprečavanje telesnog pregrevanja krave uz stvaranje senki, upotrebu ventilatora i prskalica važno je za sve skupine krava u stadu. Ipak, najveće posledice, ukoliko se ove mere ne primene, mogu pretrpeti krave u zasušnom periodu. Ukoliko krava u zasušnom periodu pretrpi toplotni stres, to može rezultirati prevremenim teljenjem, narušiti njen imuni sistem, umanjiti proizvodnju mleka u sledećoj laktaciji kao i uticati na sposobnost začeća kod krave. Toplotni stres jednako pogađa i fetus kao i tele nakon rođenja. Tele rođeno od krave koja je bila pod toplotnim stresom ima manju telesnu težinu a uz to i daje manje mleka nakon teljenja, kao junica. Stoga, toplotno prilagođavanje nije važno samo za majku kravu već i za sledeću generaciju takođe.
Izvor: AFS
Komentari