Kako da povećate mlečnost vaših krava? Odgovor su inokulanti!

Kako da povećate mlečnost vaših krava? Odgovor su inokulanti!

Svaki farmer sigurno želi da njegove krave daju više kvalitetnog mleka. Oni stariji sećaju se kako je to ranije bilo teško ostvariti. Međutim danas, uz pomoć inokulanata kompanije Pioneer, to je veoma jednostavno.

Visoka mlečnost krava i kvalitet mleka koje one daju je ono što svaki farmer želi, jer povećana produktivnost znači i veći profit. Iskusni stočari već znaju da ekonomičnost u proizvodnji mleka leži u kvalitetnoj hrani za životinje, jer krave, kada se dobro hrane, daju više mleka dnevno.

Zato se farmeri koji sami pripremaju kvalitetnu silažu i senažu odlučuju za inokulante koji poboljšavaju fermentaciju i doprinose boljem čuvanju i poboljšanju ukusa, mirisa i drugih svojstava silaže i senaže.

Inokulant 1155 namenjen je za brže skladištenje lucerke, odnosno jedan dan ranije. Dakle, dva dana nakon kosidbe možemo da presujemo lucerku i unosimo je unutra čime se smanjuje rizik od štete usled različitih vremenskih prilika. Povrat ulaganja kod tog inokulanta je 1:4 do 5.

Znajući koliko je bitno odabrati pravi, stručnjaci iz kompanije Pioneer za farmere su pripremili različite inokulante, koji se primenjuju za različite vrste silaže i senaže. To i jeste prednost Pioneerovih proizvoda i ono što ih izdvaja od drugih na našem tržištu, jer se ne može jedan proizvod primeniti na sve biljne kulture koje se koriste u ishrani stoke.

Primera radi, lucerka, koja je odlična hrana za životinje, jer je bogata proteinima, vitaminima i mineralima, ne sadrži potreban šećerni minimum za uspešno mlečno kiselinsko vrenje. Zato na scenu stupaju njoj prilagođeni inokulanti.

Priprema lucerke za skladištenje - ©Agromedia


U selu Stanišić, kraj Sombora, Pionirovi stručnjaci učestvuju u monitoringu prilikom pripremanja lucerkine senaže. Branko Pajić, oblasni promoter kompanije Pioneer za Sombor objašnjava da se to može raditi na tri načina.

„Prvi način je onaj standardni gde kosimo lucerku i sušimo je nekoliko dana, zatim siliramo, presujemo i unosimo unutra.”

“Za takvo lucerkino seno imamo inokulant 1155 koji je namenjen za brže skladištenje lucerke, odnosno jedan dan ranije. Znači dva dana nakon kosidbe možemo da presujemo lucerku i unosimo unutra.”


Baliranje lucerke - ©Agromedia

Inokulant 1155 smanjuje rizik od štete usled različitih vremenskih prilika. Seno balirano tim inokulantom svežije je i prijatnije miriše, što utiče i na to da mu je ukus bolji. Povrat ulaganja kod tog inokulanta je 1:4 do 5.


Gospodin Pajić objašnjava i drugi način skladištenja lucerke: “Način koji se ovde prezentuje trenutno je senaža lucerke. Sama tehnologija je takva da se lucerka juče kosila, a danas grabila i odmah se presuje. Na njoj koristimo inokulant 11H50 namenjen za silažu i senažu lucerke. Po baliranju lucerkinog sena, bale unosimo unutra u dvorište gde se vrši njihovo umotavanje u foliju”.

Inokulant 11H50 razvijen je radi poboljšanja fermentacije, obezbeđenja hranljive vrednosti silaže i senaže i povećanja hranljivosti i svarljivosti kako bi se povećale performanse životinja. On produžava životni vek silaže i senaže, povećava kvalitet proteina i proizvodnju mleka.

Skladištenje lucerke - ©Agromedia

“I treći način pripreme lucerke, klasična silaža, sa klasičnim silo kombajnima gde lucerku kosimo takođe kosačicama, malo sačekamo da provene, zatim nailazi silo kombajn koji je pakuje u prikolice, prikolice uvozimo unutra u klasične silo jame ili trenč silose gde se sabija i fermentira. Takođe se koristi isti inokulant 11H50”, kaže stručnjak kompanije Pioneer.

Inokulant 11H50 namenjen je za silažu i senažu lucerke. Razvijen je radi poboljšanja fermentacije, obezbeđenja hranljive vrednosti silaže i senaže i povećanja hranljivosti i svarljivosti kako bi se povećale performanse životinja. On produžava životni vek silaže i senaže, povećava kvalitet proteina i proizvodnju mleka.

Parcela lucerke od 3,5 jutra vlasništvo je i više nego zadovoljnog Boška Eleka. A ima i čime da bude.

On kaže da je lucerka pokošena prethodni dan, poslepodne, da je ujutru skupljena, a oko podneva već izbalirana.

Boško Pionirov inokulant koristi drugu godinu za redom i ističe da njegove krave rado jedu tako pripremljenu senažu. Zbog toga je i on srećan, jer im se povećala produktivnost.

“S njim sam prezadovoljan. Znači rizik da lucerka pokisne je sveden na minimum, krave bolje jedu”, deli Boško svoje iskustvo sa inokulantima kompanije Pioneer.

Izbalirana lucerka spremna za skladištenje - ©Agromedia

“Proizvodnja mleka je od prilike litru do litru i po po grlu povećana dnevno. Tako da sad će se ove bale pakovati u foliju. Znači ne treba šupa. Detelina je iseckana i krave lakše preživaju”, kaže Boško.

Stariji farmeri sigurno se sećaju koliko je ranije bilo mnogo teže povećati mlečnost kod krava. Danas, primenom inokulanata kompanije Pioneer, to više nije problem. Važno je naglasiti i da se na taj način omogućava veća svarljivost kod životinja, a krave su zdravije.

Ukoliko i Vi želite ovakve rezultate, izaberite inokulante kompanije Pioneer, pa neka i vaše krave uživaju u hrani koju jedu.

Sagovornici:
Branko Pajić, oblasni promoter kompanije Pioneer za Sombor
Boško Elek, selo Stanišić

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica