Istraživanja pokazuju da, kada se krava hrani kvalitetnom silažom i senažom, ona daje litar do 2 više mleka dnevno. S obzirom na to da se takva hrana za stoku priprema jednom u godini, a da se u ishrani koristi tokom cele, važno je kako se silaža i senaža pripremaju. Zato iz poljoprivrednih službi preporučuju ono što moderni farmeri odavno koriste – inokulante. Međutim, nije svejedno koje koristite!
Kvalitetne silaža i senaža koje za ishranu stoke pripremaju farmeri jedan je od važnijih faktora za povećanje mesnatosti i mlečnosti životinja. Istraživanja pokazuju da se na taj način povećava apetit kod krava, što uz povećan unos suve materije dovodi do povećanja proizvodnje mleka na dnevnom nivou. Računica je da pod tim uslovima krava daje litar do 2 više mleka dnevno, što je u proseku negde oko 500 litara mleka više po kravi godišnje. Uz to, pokazalo se da dobre silaža i senaža utiču i na bolji dnevni prirast tovne junadi.
Kako pravilno pripremiti silažu i senažu?
S obzirom na to da se takva hrana za stoku priprema jednom godišnje, a da se u ishrani koristi tokom cele, veoma je bitno kako se silaža i senaža pripremaju. Zato iz poljoprivrednih službi preporučuju ono što moderni farmeri odavno koriste – inokulante. Njihova je uloga da dobru silažu i senažu učine još boljim jer čuvaju ono što je kvalitetno. Koliko je bitno uložiti u inokulante, pokazuje veća zarada nastala zbog povećanja mesnatosti i mlečnosti.
Možda vas zanima
Međutim, u moru inokulanata za silažu na našem tržištu, izdvajaju se oni kompanije Pioneer. Važno je istaći da jedino oni u ponudi imaju inokulante za različite vrste silaže i senaže, pa su tako jedni namenjeni siliranju vlažnog zrna kukuruza, drugi su za silažu cele stabljike, treći se koriste za konzerviranje lucerkinog sena i tako dalje.
Jedino Pioneer u ponudi ima inokulante za različite silaže i senaže. Naši naučnici uspeli su da izoluju iz prirode veliki broj kultura bakterija specifičnih za svaki proizvod.
Diplomirani inženjer, Velibor Marić, iz kompanije Pioneer objašnjava: “Kompanija Pioneer, pored kukuruza i suncokreta po kojima je poznata u Srbiji, ima i veliku paletu inokulanata koji se u poslednjih 10 godina primenjuju kod naših, i većih i manjih, poljoprivrednih proizvođača“.
“Pioneer ima za svaki proizvod određene inokulante”, naglašava on. “Tu se razlikujemo od konkurencije jer su Pioneer-ovi genetičari, naučnici, uspeli da izoluju iz prirode veliki broj kultura bakterija specifičnih za svaki proizvod. Da li je to mlečno-kiselinsko vrenje ili za stabilizaciju, za spuštanje PH vrednosti, različita je primena i mislim da je tu velika prednost Pioneer-ovih proizvoda.”
Primena inokulanata smanjuje troškove proizvodnje
Primera radi, inokulanti kompanije Pioneer, koji se koriste prilikom baliranja suvog lucerkinog sena, omogućavaju da pri prvom otkosu, koji je najkritičniji, naročito ako je vreme nestabilno, čuvaju masu od propadanja na samoj njivi. Pored toga što upotreba inokulanata smanjuje troškove proizvodnje poljoprivrednom proizvođaču, dovoljne su male količine Pioneer-ovih inokulanata prilikom siliranja, što je jedna od prednosti, a i lako se koriste uz pomoć njihovog uređaja.
Nešto više o njemu govori Marić: “Ovo je AG 25 – univerzalni uređaj koji služi ne samo kod lucerke nego i kod proizvodnje silaže: kukuruzne silaže, cele stabljike, silaže kukuruznog zrna tzv. supersilaže, smeše trava itd. Šta god želimo da siliramo ovaj uređaj može da posluži, a njegova primena je veoma laka. Napajanje dobija od akumulatora. To je prost uređaj, koji ima malo delova. Ako se pravilno koristi može jako dugo da traje i da sam sebe isplati tokom proizvodnje i u kombinaciji sa inokulantima”.
Kako dobiti na besplatno korišćenje uređaj za upotrebu inokulanata?
A kompanija Pioneer pripremila je i jednu posebnu ponudu za velike proizvođače koji kupuju veće količine inokulanata! Oni će uređaj dobiti na korišćenje besplatno, uz ugovor. Nakon određenog perioda tokom kojeg će od kompanije kupovati inokulante, uređaj ostaje u vlasništvu proizvođača.
I ne samo to! Pioneerovi stručnjaci, njih 50, svim korisnicima njihovih proizvoda stoje na raspolaganju kako bi im pomogli oko načina dodavanja inokulanata, podešavanja uređaja i oko izvođenja cele operacije. Međutim, tu nije kraj korisnim inovacijama iz kompanije Pioneer!
“Mi ćemo ove godine da uvezemo jedan uređaj koji će vršiti analizu silaže, i to svih parametara silaže”, najavljuje stručnjak. “On će biti stacioniran u Staroj Pazovi i svi korisnici naših inokulanata, bez obzira da li su iz Horgoša, Sremske Mitrovice ili iz Istočne Srbije, imaće mogućnost da ispitaju silažu, odnosno kakvog je kvaliteta, sadržaja proteina, koliki je svarljiv, a koliki nesvarljiv deo. Veliki broj različitih parametara moći ćemo da uradimo u jako kratkom roku i to ćemo besplatno da damo našim korisnicima, odnosno korisnicima naših inokulanata.”
Čak 50 stručnjaka iz kompanije Pioneer stoji na raspolaganju korisnicima inokulanata. A uz to pružaju kompletan servis poljoprivrednim proizvođačima.
A to nije sve! Stručnjaci iz Pioneera uz to pružaju kompletan servis svojim poljoprivrednim proizvođačima. Kako bi im olakšali proizvodnju i osigurali da naprave pravi potez u pravo vreme, oni uz pomoć uređaja za merenje vlage u otkosu utvrđuju da li je masa spremna za baliranje, a uz pomoć onih koji mere temperaturu zelene mase ili bale konstatuju da li se dešavaju neki procesi, što je veoma važno utvrditi na vreme, a naročito kod kukuruzne silaže, kako se ne bi kvarila ili izgubila masu. Jer Pioneer brine o poljoprivrednim proizvođačima!
Sagovornik:
dipl. inž. Velibor Marić, Pioneer
Komentari