Za super silažu stručnjaci kažu da je u samom vrhu proizvodnje stočne hrane. Reč je o silaži koja se dobija siliranjem zrna, odnosno prekrupe kukuruza. Za pripremanje ovakve vrste silaže razlozi su mnogobrojni, počev od toga što se kukuruz veoma rano može skloniti sa njive, preko činjenice da je stoka hranjena ovakvom silažom mnogo mesnatija i mlečnija, pa sve do značaja zdravstvenog stanja kukuruza.
Diplomirani inženjer Velibor Marić iz kompanije Pioneer kaže: „Kada ovakav kukuruz unosite u silo jamu, sa 20 do 30% vlage, mali je rizik od raznih bolesti koje mogu da se pojave tokom sušenja. Osim toga, pošto ne morate da čekate da se zrno osuši, smanjeni su troškovi sušenja. Vi ako skinete kukuruz sa 24 ili 25% vlage morate da uložite dodatnu energiju za sušenje, skladištenje… Ovde toga nema. Zato se i zove super silaža, zbog svojih karakteristika i ekonomičnosti”.
Prilikom pravljenja ove silaže koristi se poseban mikrobiološki dodatak, inokulant 11B91 kompanije Pioneer, koji čuva korisne sastojke silaže, osigurava njeno duže trajanje i poboljšava joj hranljivu vrednost. Ali, to nije sve.
Možda vas zanima
Stručnjak iz kompanije Pioneer objašnjava: „Prilikom siliranja, sa zelenom masom unose se i određene bakterije u jamu i dolazi do početka fermentacije. Naš proizvod 11B91 ima u sebi dve komponente, Lactobacillus plantarum, koja služi za što brže pokretanje fermentacije i dovođenje Ph vrednosti na nivo koji čuva silažu i još jednu bakteriju, Lactobacillus buchneri, koja služi za sprečavanje zagrevanja silaže”.
Pioneer u svojoj ponudi pored ovog inokulanta ima još 5 drugih. Oni se koriste za različite vrste siliranja ili konzerviranja stočne hrane. Inokulant 11B91 namenjen je za siliranje vlažnog zrna i mlevenog klipa kukuruza.
Gospodin Marić obrazlaže: „Ova jama se puni nedelju dana, jer je za 300 vagona. U ovakvim slučajevima, kada se pune velike silo jame, često se dese neki kvarovi ili neželjene situacije. Kada prekinete punjenje jame fermentacija kreće u roku od nekoliko sati. Zato je 11B91 inokulant dobar, jer može da spreči neželjene efekte u toku skladištenja mase”.
Druga komponenta inokulanta 11B91 posebno je važna za sprečavanje zagrevanja silaže. Naime, svaki put kada se silo jama otvori silaža dolazi u kontakt sa spoljnim vazduhom. Tada različite bakterije ulaze u hranu vaše stoke i fermentaciju usmeravaju na potpuno pogrešnu stranu.
Inokulant 11B91 namenjen je za siliranje vlažnog zrna i mlevenog klipa kukuruza.
Posao ovog inokulanta je upravo da takve probleme spreči. Uz to, količina silaže koju pripremate i način njenog skladištenja za efekat delovanja inokulanta uopšte nisu važni.
„Postoje domaćinstva koja silažu čuvaju u najlon džakovima, manjim jamama, džambo vrećama… Za bilo koji način pripremanja silaže poželjno je koristiti ovaj inokulant, koji će omogućiti da fermentacija krene što pre, da proizvod bude kvalitetan i da silaža stvarno bude super silaža”, zaključuje Marić.
Inokulant 11B91 možete kupiti u flašicama sa vodotopivim granulama od 200 grama, koje su namenjene za tretman 250 tona silaže i flašicama od 40 grama, dovoljnim za 50 tona silaže. Postoji i vrećica od 20 kilograma granula koja je namenjena za 40 tona silaže, a koje se apliciraju uz pomoć Gandy uređaja.
Vodotopive granule apliciraju se pomoću Aplaj pro ili AG 25 uređaja. Ipak, ukoliko prvi put koristite inokulante, imajte u vidu da vam stručnjaci kompanije Pioneer stoje na raspolaganju i da uz njihovu pomoć sigurno nećete pogrešiti.
Sagovornik:
dipl. inž. Velibor Marić iz kompanije Pioneer
Komentari