Cene tovne junadi KONAČNO stabilne

Cene tovne junadi KONAČNO stabilne

Ova godina za odgajivače tovne junadi mogla bi biti obećavajuća ukoliko trenutne otkupne cene ostanu i u narednom periodu. U tome se slažu i proizvođači i struka, jer su se cene tovne junadi u poslednjih par sedmica ustalile a kilogram žive vage junadi prešao je 300 dinara.

Dejan Davidović - Agromedia

Prema izveštaju Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS) prosečna cena tovne junadi u periodu jul – decembar 2021. godine bila je na nivou između 210 i 245 dinara za kilogram, s tim što je krajem posmatranog perioda cena na najvišem nivou od 245 dinara za kilogram žive vage. Prosečna cena teladi u istom periodu prošle godine varirala je u rasponu od 420 do 435 dinara kilogram.

”Sve je poskupelo tako da je morala i cena junadi da se poveća. Ja se nadam da će ostati na ovom nivou što je znato isplativije nego kada su 2020. godine junad prodavana za 1,8 evra. Prošla godina je bila jako dobra. Telad za tov sam kupovao po 420 – 430 dinara i kad su došla na prodaju bilo je dobro. Imao sam svoj kukuruz, silažu, međutim isplativost gajenja je trenutno ista ali je veće ulaganje u junad pošto je poskupela nafta, stočna hrana … Ko bude sam proizvodio stočnu hranu njemu će se isplatiti da tovi junad, ali ko kupuje imaće veća ulaganja sa istom zaradom. Cene bi trebalo da ostanu na nivo od 2,6 do 2,7 evra i to je realno, da i mi proizvođači nešto zaradimo, da od tolikog rada i truda nešto ostane i nama”, kaže Mališa Pajković, poljoprivrednik iz valjevskog sela Kotešice.

Do porasta otkupne cene žive vage junadi došlo je u proteklih mesec i po dana. Ona se već stabilizovala na 2,7 evra, dok je otkupna cena muške teladi izašla na 500 dinara. Stručnjaci za stočarstvo navode da se i pored povećanja cena stočne hrane ove godine očekuje stabilna proizvodnja, a da će po brojnosti grla u tovu biti na nivou prošlogodišnje.

Dejan Davidović - Agromedia

”Iako je cena do pred kraj prošle godine bila 2,2 evra, može se reći da je sadašnjih 2,7 evra za utovljenu junad, cena na granici sa kojom ova proizvodnja može biti isplativa. Trebalo bi da te cene ostanu na ovom nivou, da ne dođe do poremećaja na tržištu što ne bi valjalo jer sve što je ispod te cene praktično ne opravdava tov junadi”, smatra Svetisalv Marković iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe ”Valjevo”.


Prema njegovim očekivanjima cene teladi i utovljene junadi trebalo bi da ostanu na sadašnjem nivou imajući, kako kaže, u vidu pre svega rast cena imputa u poljoprivredi i rast cena stolne hrane. On navodi i da je zbog skupe stočne hrane smanjen broj bikova u tovu što je izazvalo povećanje otkupne cene.

”Očekujemo da ćemo ove godine imati jednu stabilnu proizvodnju. Ne verujem da će doći do nekog velikog povećanja brojnog stanja junadi u tovu, ali bi bilo dobro da se zadržimo na prošlogodišnjem nivou. Imajući u vidu da je prošla godina bila veoma problematična kada je u pitanju stočna hrana, imali smo veliku sušu koja se odrazila na smanjenje sena i silaže, strnih žita, ali i kukuruza, tako da bi trebalo očekivati da uz sve mere i podsticaje koje država daje, da se zadržimo na nekom nivou od prethodnih godina”, rekao je Marković, stručni saradnik za stočarstvo.

Kada je u pitanju cena goveđeg mesa (juneće rozbratne), podaci STIPS ‘a pokazuju, da je u maloprodaji ona u porastu od jula prošle godine. Tokom druge polovine godine kretala se u rasponu od 640 do 731 dinar za kilogram.


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica