10 NAJPOPULARNIJIH evropskih rasa GOVEDA + najpopularnija BALKANSKA

10 NAJPOPULARNIJIH evropskih rasa GOVEDA + najpopularnija BALKANSKA

Od Mađarske do Škotske, Evropa je dom raznovrsnih i jedinstvenih rasa goveda. Ove rase se često ističu ne samo po svom poreklu i karakteristikama, već i po kvalitetu mesa koji pružaju.

 

evropske rase goveda

 

Sajt Taste atlas navodi ovih top 10 grla goveda po popularnosti.

Mađarska – Magyar szürkemarha hús

Magyar szürkemarha hús

Magiar szurkemarha hus je jedinstveno mađarsko sivo govedo, poznato po mekom i ukusnom mesu. Karakterističan kiselkast ukus, sličan mesu divljači, čini ovo meso neodoljivim. Tamno grimizna boja mesa ukazuje na visok sadržaj nemasnog mesa i kvalitet njegovog ukusa.

Portugal – Carne Barrosã

Carne Barrosa

Ovo meso potiče od krava Barosa, autohtone rase koja se uzgaja u okruzima Viana do Castelo, Braga i Vila Real na platou Barroso u Portugalu. Ružičasta do tamnocrvena boja mesa varira s godinama životinje. Sočnost i nežnost čine ga idealnim za roštilj ili pečenje i omiljenim sastojkom tradicionalnih regionalnih jela kao što su Assados ili Estufados.

Portugal – Carnalentejana

Carnalentejana

Ovo meso potiče od krava Alentejana uzgajanih u oblastima Portalegre, Santarem, Lisabon i Kastelo Branko u Portugalu. Jarko ružičaste do crvene boje mesa, sa malo mermera, izuzetno je sočno i ukusno. Carnalentejana se koristi na različite načine, od supa i čorbi do pečenja ili prženih jela, i čest je sastojak mnogih tradicionalnih portugalskih jela.


Španija – Ternera de Ektremadura

Terrnera Extremadura

Ternera de Ektremadura je sveža teletina proizvedena od mesa autohtonih rasa iz Ekstremadure. Različite varijante ovog mesa pružaju različite ukuse, zavisno od starosti životinja. Odlikuje se bojom mesa i teksturom, što čini da ove varijante teletine imaju posebne karakteristike.

Španija – Ternera Asturiana

Ternera Asturiana


Ternera Asturiana je sveža govedina od krava Asturijana de Los Vales i Asturijana de la Montanja koje se uzgajaju u Kneževini Asturija. Ova govedina se ceni zbog svog ukusa i nežnosti, dostupna u dve kategorije zavisno od starosti životinje pri klanju.

Španija – Ternera de Navarra

Ternera de Navarra


Ternera de Navarra je sveža govedina iz rasa krava koje se uzgajaju u oblasti Navare u Španiji. Ova govedina se hrani žitaricama i drugom hranom te se odlikuje specifičnom bojom i teksturama mesa.

 

Škotska – Scotch Govedina

Škotska goveda

Škotska govedina proizvodi se od goveda rođenog i uzgajanog u Škotskoj. Ovo meso dolazi od posebnih rasa goveda koje se prirodno sisaju. Kvalitet mesa i dobrobit životinja su od najveće važnosti tokom proizvodnje ovog mesa.

Španija – Carne de Avila

Carne de avila

Carne de Avila dolazi od posebnih rasa krava koje se uzgajaju u Kastilji i Leonu u Španiji. Različite kategorije mesa zavisno od starosti životinje nude različite boje, ukuse i teksture mesa.

2. Španija – Ternera Gallega

Ternera gallega

Ternera Gallega proizvodi se od autohtonih rasa goveda koje se uzgajaju i klanjaju u Galiciji. Različite oznake na mesu označavaju različite načine uzgoja i ishrane životinja, što rezultira različitim bojama, ukusima i teksturama mesa.

1. Škotska – Angus Govedina

Angus govedina potiče od goveda rase Aberdeen Angus, koja vodi poreklo iz škotskih okruga Aberdinšir i Angus. Ovo meso je cenjeno zbog svog mermera i vrhunske teksture, a karakteristike rase igraju ulogu u kvalitetu mesa.

Rase goveda širom Evrope pružaju raznovrsne ukuse i kvalitete mesa, od klasičnih regionalnih jela do modernih gastronomskih kreacija.

Na listi 50 top goveda i predstavnik iz regiona

Na listi od 50 najtraženijih vrsta goveda našao se i slavonski sremski podolac.

Slavonsko-srijemski podolac

Slavonsko-sremski podolac je rasa goveda poreklom iz hrvatske Slavonije i Srema. Deo je podolske govedarske grupe, koju karakteriše duga, široka glava, mišićavo telo i prepoznatljivi, izuzetno dugi rogovi. Slavonsko-sremski podolac obično ima sivkastu dlaku sa tamnijim mrljama duž tela, posebno oko očiju.

To je veoma prilagodljiva rasa, poznata po svojoj otpornosti i sposobnosti da živi u teškim uslovima životne sredine. Njegove pašne potrebe su veoma skromne, pa se veći deo godine drži na pašnjacima, uz periodične prihrane sena i pšenice. Nekada je slavonsko-sremski podolac bio uglavnom korišćen kao radna stoka, a zbog posnog, ukusnog i visoko cenjenog mesa našao se na ovoj listi.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica