Postoji li nada za višegodišnje žitarice? DA! Glavna odlika hrane koju proizvodimo jeste da su gajene biljke uglavnom jednogodišnje kulture koje, rastu, rađaju i zatim bivaju požnjevene tokom iste sezone. Za poljoprivrednike to znači da svake godine moraju da pripreme zemljište i iznova seju, što pored troškova kojima su izloženi i prihode čini manje izvesnim, posebno kada su kao sada, cene goriva i hemije naglo porasle.
Zar ne bi bilo lepo i pre svega korisno, kada bismo gajene useve mogli da posadimo jednom i da zatim, tokom više godina nastavimo da ubiramo plodove sa istih biljaka?
Pročitajte još
Da li je to moguće? Pa zapravo i jeste, na Institutu za zemljište u Kanzasu rade na ukrštanju useva i pretvaranju kultura, poput pšenice, iz jednogodišnje u višegodišnje biljke.
Naučne metode razvoja višegodišnjih kultura
Jedan način je ukrštanje postojećih jednogodišnjih useva sa daljim višegodišnjim rođacima. Kada je uspešno, ovakvim oplemenjivanjem se dobijaju biljke, koje održavaju prinos i kvalitet semena sličan jednogodišnjem roditelju, dok nasleđuju višegodišnji način života od drugog roditelja.
Drugi način je pripitomljavanje višegodišnjih useva sa poželjnim odlikama. Ono počinje identifikacijom vrsta sa jednom i ili više dobrih karakteristika, kao što su: visok i konzistentan prinos semena, sinhrono cvetanje, sazrevanje i zadržavanje semena (koji se takođe naziva nelomljivost).
Daljom selekcijom najboljih biljaka vrši se unakrsno oprašivanje, a dobijeno seme se sadi kako bi se proizvela sledeća poboljšana populacija za razmnožavanje.
Prednosti gajenja višegodišnjih žitarica
- Višegodišnje biljke ne moraju biti ponovo zasejane ili presađene svake godine, tako da nije potrebno godišnje oranje ili primena hemije za borbu protiv korova i bolesti. Zbog čega je to važno? Gajene kulture takmiče se sa korovskim biljkama za svetlost hranu i vodu i zbog toga ih poljoprivrednici suzbijaju mehanički ili hemijski. Na taj način se narušava struktura i plodnost zemljišta, a oslobađa se i značajna količina uglenika koji završava u atmosferi kao CO2.
- Višegodišnji zasadi su robusni, štite zemljište od erozije i poboljšavaju strukturu zemljišta. Oni povećavaju zadržavanje hranljivih materija u ekosistemu, skladištenje ugljenika u zemljištu i infiltraciju vode, i mogu doprineti prilagođavanju i ublažavanju klimatskih promena. Sve u svemu, oni pomažu da se osigura sigurnost hrane i vode na duži rok.
- Takođe, višegodišnji zasadi smanjuju potrebu za skupim inputima i svode operativne troškove obrade tla i sadnje na minimum, čime doprinose smanjenju ekonomske nestabilnosti sa kojom se poljoprivredni proizvođači stalno susreću.
S obzirom da žitarice čine preko 70% naše globalne kalorijske potrošnje i preko 70% naših globalnih poljoprivrednih površina, prelazak sa godišnjeg modela na višegodišnji model je najbolja šansa koju imamo da stvorimo istinski regenerativnu budućnost hrane.
Višegodišnji hibridi američkog Instituta za zemljište
Višegodišnje žitarice: Višegodišnji sirak
Sirak je tropska trava koja je prvo pripitomljena kao kultura u podsaharskoj Africi. Poput jednogodišnjeg sirka, višegodišnji hibridi održavaju dobar prinos semena, ali još uvek nije postignuta odgovarajuća veličina i ukus semena. Višegodišnji hibridi Instituta za zemljište se testiraju u nekoliko subsaharskih afričkih zemalja kako bi se utvrdilo da li mogu da opstanu tokom sušnih sezona.
Višegodišnje žitarice: Višegodišnja pšenica
Proizvedeni hibridi nastali su ukrštanjem jednogodišnjih vrsta pšenice – posebno durum pšenice koja se koristi za pravljenje testenina – sa vrstama pšenične trave, uključujući srednje pšenične trave
Višegodišnje žitarice: Višegodišnji pirinač
U saradnji sa pokojnim naučnikom i dekanom poljoprivrednog fakulteta u Junanu u Kini, Juen Lungpingom, razvijen je višegodišnji pirinač koji rađa dva puta godišnje i do sada je osam puta požnjeven.
Komentari