Prolećne temperature u januaru više pogoduju patogenima nego poljoprivrednim kulturama. Visoke temperature pogoduju bakterijama i virusima koje se ubrzano razvijaju i sprečavaju mirovanje biljaka koje je karakteristično za ovo doba godine.
Ratarstvo
Stručnjak za žitarice Miroslav Malešević kaže da ovogodišnja kombinacija visokih temperatura i manjka padavina dovodi do preterane bujnosti kod pšenice, raži, ječma i ovsa, pa i kod uljane repice, koje će nepotrebno bujati, trošiti vodu i hranu i na kraju neće moći da izdrže gustinu koju same stvaraju.
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
“Moraće da dođe do neke redukcije tih sklopova, što će naravno dovesti do gubitaka. Sa druge strane, može doći do preranog poleganja useva, što će takođe dovesti do određenih gubitaka”, navodi Malešević za Tanjug.
Dodaje, da će visoke temperature pogodovati izazivanju bolesti, te da je već sada konstatovana pojava različitih patogena na mladim biljkama.
Proizvodnja raži: Brže raste i ima jači korenov sistem u odnosu na pšenicu
“Prema tome, kada gledamo samo sa aspekata biljaka, svakako nije dobro. Pšenica je dostigla svoj puni optimalni razvoj još početkom decembra i trebalo je da nastupi period mirovanja u kojem će se putem snega ili kiše povećavati zalihe vode u zemljištu”, navodi on.
Kako organski proizvođači pripremaju zemljište
Kako kaže, nedostatak zimske rezerve vlage koje bi doprinele da u kasnijim fazama biljke imaju dovoljno vode i hrane uticaće i na rod kukuruza, soje, sunockreta i drugih jarih kultura.
Voćarstvo
“Voćari će možda pretrpeti najviše štete, jer je u slojevima ispod 90 centimetara zemljište potpuno suvo, a poznato je koliko voćkama i višegodišnjim zasadima treba vode tokom cele vegetacije. Po meni, krajnje nepovoljno vreme i za sadašnje kulture koje su na njivi i za buduće”, ocenjuje Malešević i dodaje da ako ne bude dovoljno zaliha vlage, prinos će podbaciti kao i prošle godine.
Gajenje useva u monokulturi smanjuje prinos
Komentari