Ovogodišnji rod pšenice u Srbiji premašio je prošlogodišnji za čak 20%. Međutim, zbog čestih padavina i nestabilnog vremena u našoj zemlji, ove godine rokovi za setvu pšenice završavaju se ranije.
Kada su optimalni rokovi za setvu pšenice i kako je najbolje zaštititi je od pojave biljnih bolesti, rekla nam je Eleonora Onć Jovanović iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe Padinska Skela.
„U normalnim vremenskim uslovima, rok za setvu pšenice trebalo bi da bude od 5. do 25. oktobra. Kada je reč o kasnijim rokovima, najbolje bi bilo ovaj posao završiti do 15. novembra.“
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
„Jedan od razloga protiv ranog sejanja pšenice u jesen jeste pojava biljnih bolesti na listovima pšenice. Ukoliko dođe do ovakve pojave na ranom izniklom usevu strnog žita, preko zime pšenica tavori, a potom počinje da se razvija u martu mesecu. Iako se ne zna da li će doći do pojave biljnih bolesti, strna žita trebalo bi da se seju ranije, da bi se njihov bokor lepo razvio. Prvi rod pšenice najčešće se očekuje u junu ili julu.“
Posle 15. novembra ne bi trebalo sejati pšenicu, zato što dolazi zima i loši vremenski uslovi, koji joj ne odgovaraju tokom klijanja.
„Promicanjem optimalnog roka setve količina semena pšenice uvećava se za neki procenat. Međutim, savetujem da se ne povećava količina semena pšenice prilikom setve za više od 20%, jer će doći do pojave biljnih bolesti i do poleganja.“
„Pšenica je dobar predusev za druge kulture, a na strništu možemo da izvršimo i suzbijanje nekih višegodišnjih korova. Savetujem svim poljoprivrednicima da seju pšenicu, jer je neophodna u plodoredu na jednoj parceli“, zaključila je Eleonora Onć Jovanović iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe Padinska Skela.
Sagovornica:
Eleonora Onć Jovanović, Poljoprivredna savetodavna stručna služba Padinska Skela
Komentari